بستن

بازار طلا دانستنیها انگشتان و انگشتر 
انگشتان و انگشتر 
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/09/03 - 13:15 0 نظر

گلدمگ: انگشتان شما در فرهنگهای مختلف چه معنی نمادینی دارند؟

قران کریم

 

خداوند 31 عدد از مجموع استخوانهای انسان را در انگشتان او قرار داده است: استخوانهای انگشتان دو دست 58 عدد و انگشتان پاها 28 عدد که مجموعاً 86 استخوان از مجموع 248 استخوانی است که در بدن انسان وجود دارد. خداوند این استخوانهای ظریف را برای منافع مهمی مانند باز و بسته کردن، دادن و گرفتن و سایر حرکات لطیف و اعمال دقیق در انگشتان انسان قرار داده است.  انگشتان افزون بر کارکردهای بسیار آن در زندگی روزمره، از وجوه تمایز انسان از سایر حیوانات است.  در [روایتی] آمده که اگر خداوند کف و انگشتان را به انسان نمی‌داد، نوشتن ممکن نبود و در نتیجه علوم زوال می‌یافت. 


یکی از زینت هایی که از دیرباز در میان انسان ها مرسوم بوده است، زینت انگشتر است. انگشتر علاوه بر زیبایی که به دست می بخشد، گاه دارای آثار معنوی خاصّی نیز می باشد که آن آثار می تواند مجعول و معهود انسان ها باشد، مانند آنکه حلقه انگشتری را به نشانه پیمان ازدواج میان زن و مرد قرار می دهند که هر گاه نظر بر آن می افکنند، عهد و پیمان خود را در ازدواج تازه می کنند. یا ممکن است این آثار معنوی، تکوینی و مجعولِ خالق متعال باشد که در نگین و یا رکاب انگشتر اثری پنهان و خاص قرار داده باشد. به هر حال، «انگشتر» زینتی است که هم دارای زیبایی ظاهری و هم زیبایی باطنی است.


سیره پیامبران و ائمّه علیهم السلام


انگشتر در میان ادیان گذشته و انبیای سلف جایگاه ممتازی داشته است و سابقه آن به حضرت آدم علیه السلام بازمی گردد. حضرت آدم علیه السلام زمانی که از بهشت به سوی زمین هبوط کرد، به همراه خود انگشتری از بهشت آورد.و بعد از او حضرت نوح علیه السلام نیز انگشتری داشت. هنگامی که نوح علیه السلام بر کشتی سوار شد و بادبان ها بالا رفت و بادها وزیدن گرفت و آبها در تلاطم بودند، اضطراب عجیبی کشتی را فراگرفت؛ به گونه ای که هر لحظه احتمال غرق شدن کشتی می رفت. در چنین هنگامه حسّاسی، جبرئیل بر حضرت نوح علیه السلام نازل شد و اذکاری به وی آموخت که سبب نجات او و همراهانش شد. حضرت نوح علیه السلام با خود گفت: «کلامی که چنین اثری دارد و از خداوند به من رسیده، سزاوار است همیشه به همراه من باشد.»
و آن را روی انگشتر خود حکّ نمود. آن کلام، کلامی بود که خداوند وی را به وسیله آن از غرق شدن نجات داد.
زمانی که حضرت ابراهیم علیه السلام در میان منجنیق قرار داشت و می رفت که در میان شعله های برافروخته نمرود قرار گیرد و بسوزد، خداوند به وسیله جبرئیل انگشتری برای او فرستاد که روی آن اذکاری نوشته شده بود تا با دست کردن آن، از آتش در امان بماند.
حضرت سلیمان علیه السلام خاتمی داشت که بر روی آن اذکار مخصوصی نوشته شده بود و چنان اثری داشت که همه جنّ و شیاطین را در تحت فرمان او آورده بود.
حضرت موسی علیه السلام انگشتری داشت که دو جمله از تورات روی آن نوشته بود.
حضرت عیسی علیه السلام نیز صاحب انگشتری بود که دو جمله از انجیل روی آن نگاشته بود.
استفاده از این زینت تا زمان رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم ادامه داشت. رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم نیز دارای انگشترهای متعدّدی بود. این زینت در دین اسلام به عنوان مستحبّی مؤکّد می باشد. «إنَّ مِنَ السُّنَّةِ لُبْسُ الْخاتَمْ ؛ دست کردن انگشتر از سنّت های رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم است.»
روایات در باب «استحباب انگشتری» فراتر از حدّ تواتر است. و شاید کمتر مستحبّی را بتوان پیدا کرد که به اندازه این مسأله روایت و سیره داشته باشد. تا آنجا این سیره مهم بوده است که هر کدام از اهل بیت علیهم السلام یک یا چند انگشتر داشته اند.
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم یک انگشتر خود را به عنوان «میراث نبوّت و ولایت» به همراه مواریث دیگر به حضرت علی علیه السلام دادند. و هم اکنون از مواریث امامت است.
محمد بن مسلم از امام صادق علیه السلام در مورد انگشتر جدّشان امام حسین علیه السلام سؤال کرد، حضرت فرمود: آن انگشتر به وصیّت حسین علیه السلام به امام زین العابدین علیه السلام رسید و آن انگشتر، همان انگشتری بود که رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم به علی علیه السلام و او نیز به فرزندش امام حسن علیه السلام و او نیز به برادرش امام حسین علیه السلام منتقل نموده بود. من نیز آن انگشتر را از پدرم امام باقرعلیه السلام دریافت کرده ام و هر روز جمعه به دست می کنم.
محمد بن مسلم می گوید: جمعه به محضر ایشان مشرّف شدم و آن انگشتر را دیدم.
البته جا دارد اشاره ای به مطلبی داشته باشیم و آن، این است که: می دانیم انگشتر سیّدالشّهداعلیه السلام در واقعه کربلا به دست بجدل بن سلیم کلبی ملعون رسید. وی با بریدن انگشت حضرت، آن انگشتر را به تاراج برد لکن با امعان نظر می توان گفت که یا امام حسین علیه السلام چند انگشتر داشته است، که انگشتر به غارت رفته غیر از انگشتر امامت بوده، و یا همان بوده لکن بعد، به دلیل اینکه از «مواریث امامت» بوده، بازستانده شده است.


آراستگی


در هر صورت، «انگشتر» جایگاه ویژه ای در آئین اسلامی دارد و علاوه بر زینت و زیبایی، به دست کردن آن دارای ثواب و اجر است. بنابرآنچه گذشت، چون انگشتر نوعی زینت و زیبایی محسوب می شود و اصل «لُبس خاتم» در شریعت اسلام مطلوب و محبوب است، باید در چند و چون و کمّ و کیف آن ناظر به دستورات روشنگر دین مبین اسلام بود و روحیّه «تعبّد» را در برابر خیر مطلق و کمال بی انتها از دست نداد، چه اینکه او جز خیر و مصلحت و حُسن بنده خود را نمی خواهد.
در همین راستا، شیوه خاصّی در نحوه آراسته شدن به این زینت اتّخاذ شده است؛ به عنوان مثال: مردان را از آراسته شدن به طلا منع نموده است و برای بانوان محدودیتی از این بابت قرار نداده است. شاید در این رابطه مفسده ای برای مردان باشد که بر عقول، مخفی و مستور است.
رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم به امیر مؤمنان علی علیه السلام فرمودند: «انگشتر طلا به دست نکن، همانا انگشتر طلا در آخرتْ زینت توست.»
روایات در باب نهی از زینت مردان با طلا، زیاد است.


آثار انگشتر


هر کدام از رکاب و نگین، دارای خواصّ متفاوتی است، خصوص اینکه بعضی از سنگ ها که مورد سفارش شریعت اسلامی می باشند، آثار عجیبی دارند. به عنوان نمونه می توان به داستانی از امام رضاعلیه السلام اشاره کرد:
شخصی به خدمت امام رضاعلیه السلام رسید و از اینکه صاحب فرزند نمی شد، گله و شکایت نمود. حضرت دستور داد تا انگشتری با نگین فیروزه تهیّه کرده و بر آن، این آیه مبارکه را حک کند: «رَبِّ لاتَذَرْنی فَرداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثین»؛ پروردگار من! مرا تنها مگذار (و فرزند برومندی بر من عطا کن)، و تو بهترین وارثانی!
راوی می گوید: این کار را انجام دادم و بیشتر از یکسال بر من نگذشت که با این دستور امام علیه السلام فرزندی «پسر» روزی ام شد.
یا در روایت آمده است که: هرکس عقیق یا فیروزه به دست کند، فقیر نمی شود.
اثرات مفید دیگری از این قبیل نیز در روایات فراوانی وارد شده است.
انگشتر در سیره اهل بیت علیهم السلام جایگاه ویژه ای داشته است تا جایی که امیرمؤمنان علی علیه السلام چهار انگشتر به دست می کردند:
. یاقوت، برای نجابت و بزرگی
. فیروزه، برای پیروزی
. حدید چینی، برای نیرومندی
. عقیق، برای محافظت


انگشتان و انگشتر در تاریخچه رومیان و یونانیان باستان

 

برخی از انسان ها هستند  به دنبال نمادگرایی می روند ، همیشه در سنت رومی ها و یونانیان باستان این نمادگرایی رواج داشت. رومی ها و یونانی ها به انگشتان خود معنای عمیق تری میدادند ، بر اساس ویژگی های خدایان آنها. تنها انگشتی که به نام خدای رومی نامگذاری نشده بود انگشت شست بود. با این حال ،  به اعتقاد انها انگشت شست حاکم دست است و اغلب بین زندگی و مرگ تصمیم می گیرد.
فقط به بازی های برگزار شده در کولوسئوم و سایر میادین روم فکر کنید. هر کسی که از این جنگ جان سالم به در برد ، بخشیده می شود ، اما همچنان می تواند کشته شود. زندگی گلادیاتور به معنای واقعی کلمه در دست امپراطور بود. اگر انگشت شست خود را بالا نگه می داشت ، گلادیاتور مورد عفو قرار می گرفت. از طرف دیگر ، اگر انگشت شست پایین ...
 همه انگشتان به جز شست در دوران باستان معنی خاصی داشتند. 
به انگشتان دیگر همه یک اسم و معنی داده شد. به عنوان مثال ، انگشت اشاره به نام خدای متعال مشتری ، حاکم آسمان ، رعد و برق و صاعقه نامگذاری شد. یک انگشتر طلای انگشت اشاره شما جاه طلبی و اقتدار را نشان می دهد. به همین دلیل است که بسیاری از پادشاهان ، کشیش ها و شفا دهندگان به انگشت اشاره خود انگشتر می بستند.
انگشت وسط به زحل، پدر مشتری و خدای کشاورزی و ماهیگیری مرتبط است. یونانیان این خدا را کرونوس ، حاکم زمان و مرگ می نامیدند. دو چیز که ما انسانها نمی توانیم تحت تأثیر قرار دهیم یک انگشتر طلای انگشت میانی شما به معنای اصرار به اطمینان یا نیاز به اراده است.


چرا مردم حلقه ازدواج را روی انگشت حلقه سمت چپ خود می بندند؟


به اعتقاد رومی های باستان .انگشت حلقه به خدای آپولو پیوند خورده است ، که رومی ها آن را خدای نجات دهنده می دیدند ، یا در طی یک اپیدمی ، یا شاید در صورت حمله دشمن. با این حال این خدا هنوز تا حدودی در پس زمینه با رومیان باقی ماند

رومی ها معتقد بودند "vena amoris" ، به معنای واقعی کلمه "رگ عشق" از انگشت حلقه عبور می کند. این رگ قرار بود مستقیماً از قلب به انگشت حلقه سمت چپ منتهی شود ، از این رو ارتباط با عشق وجود دارد. مصری ها نیز به این اعتقاد داشتند. حتی اگر آنها در ابتدا حلقه هایی از کنف ، نی و گیاهان دیگر که در حاشیه رودخانه نیل یافت می شدند ، ایجاد می کردند ، آنها همچنین حلقه را نمادی از ابدیت می دانستند.
رومی ها در واقع حلقه گرد را از مصریان کپی کردند. حلقه های نامزدی رومی یا عروسی در ابتدا به شکل یک کلید بود ، تا نشان دهد که این زن می تواند قفل قلب هر دو مرد و داشته های دنیوی او را باز کند. حلقه های عروسی بیش از تعهد عاطفی ، نماد قرارداد خرید بود .
همچنین برخی ایده های دیگر در رابطه با پوشیدن انگشتر طلا بر انگشت حلقه وجود دارد که نمادی از عشق ابدی است. یکی دیگر از توضیحات این بود که وقتی انگشت کوچک یا انگشت میانی را خم می کنید ، انگشت حلقه همیشه با وفاداری در کنار آنها خم می شود.


حلقه آتلانتیس از کدام قدرت های مرموز برخوردار است؟


نمادین ترین و مرموزترین انگشتر ساخته شده بدون شک انگشتر آتلانتیس است که در کاوش یک کشیش بزرگ در حین کاوش های 1860 در دره پادشاهان مصر کشف شد. نه یک حلقه طلا ، بلکه یک حلقه ساخته شده از ماسه سنگ ، احتمالاً توسط ساکنان آتلانتیس ، مجمع الجزایر ناپدید شده ، که تاریخچه آن هنوز مشخص نیست.

یکی از دلایل شک به انگشتر مصری نبودن و حتی قدیمی بودن آن ، تصاویر خارق العاده و در عین حال متفاوت از هیروگلیف مصری است. علامت روی حلقه آتلانتیس از سه میله افقی در مرکز ، دو مثلث با سوراخ بالا در انتهای خارجی و یک ردیف سه مربع بین میله ها و مثلث در دو انتها تشکیل شده است.

قرار بود این شکل های هندسی دارای انرژی های قوی باشند ، و باعث می شود که استفاده کننده حلقه آتلانتیس از هر نوع تأثیر منفی یا حتی مخرب مصون باشد. خیلی دور از ذهن است؟ هنگامی که مقبره توتانخامون در طی یک لشکرکشی به هدایت هوارد کارتر کشف شد ، افراد در آغاز قرن 20 متفاوت فکر کردند.
در مجموع 22 نفر ، که درگیر تحقیقات باستان شناسی بودند ، پس از افتتاح مقبره در اثر مرگ زودهنگام جان خود را از دست دادند. به طور آشکار پلاکی در مقبره پیدا شد که در مورد نفرین فرعون با جمله "کسانی که خواب فرعون را مختل می کنند مورد حمله بالهای مرگ قرار می گیرند" هشدار می دادند.
 هوارد کارتر ، رهبر اعزامی توتانخامون ، فرار خود را از لعنت به حلقه آتلانتیس نسبت داد. 
با این حال ، هوارد کارتر موفق شد به سن 64 سالگی برسد. بنابراین او از نفرین فرعون در امان ماند. او در یادداشت های خود به حلقه خاصی اشاره داشت که در اتاق مرگ کاهن اعظم پیدا شده بود. او فکر کرد که انگشتر اطمینان حاصل کرده است که اجساد مرده در مقبره به زیبایی محافظت شده اند و بنابراین تصمیم گرفت که خودش انگشتر را بپوشد.
حتی اگر در آن زمان رسانه ها داستان لعنت را دوست داشتند ، پس از آن همه مرگ ها به طور علمی توضیح داده شد. این امکان وجود داشت که ویروس ها و باکتری ها از غذایی که بیش از 3000 سال پیش هنگام افتتاح مقبره در داخل مقبره قرار داده شده بود ، آزاد شوند. با این وجود حلقه آتلانتیس همچنان به تخیل مردم جذاب است. حلقه های دارای این تصویر امروزه نیز به عنوان طلسم خریداری می شوند.


حلقه ازدواج کدام قدرت را دارد


مردم از ابتدای زمان خرافات داشته اند. کلیسای کاتولیک قبلاً در قرون وسطی ، در دوره تولد اراسموس ، خرافات زیادی را گسترش داده بود. بنابراین مردم عادی فکر می کردند بسیاری از اشیا  در church کلیسا نوعی قدرت جادویی دارند. همان حلقه حلقه ها:
 حلقه ازدواج.
مردم بر این باور بودند که تا زمانی که عروس حلقه ازدواج خود را می پوشد ، از او در برابر خصومت و مشاجره محافظت می شود. مردم همچنین در قرون وسطی از طلا برای حلقه های ازدواج در مقیاس وسیع استفاده کردند. روحانی در مراسم عروسی انگشتر طلا را روی انگشت شست چپ که نمایانگر الهی است قرار می داد.
سپس حلقه به انگشت میانی منتقل شد که نماد روح القدس است. این حلقه سرانجام بر روی انگشت حلقه دست چپ قرار گرفت. در مراسم عروسی این نشان داد که این مرد زندگی خود را به عروس خود وقف خواهد کرد ، مانند آنچه که به تثلیث مقدس انجام داد.
از آنجایی که در این دوره حلقه های ازدواج به طور فزاینده ای توسط همه طبقات مردم پذیرفته می شد ، تعداد داستانهای عامیانه نیز در حال افزایش بود.
به عنوان مثال ، مردم معتقد بودند که می توانند با قرار دادن حلقه ازدواج بر روی آنها و پس از آن با خار انگور  ، آنها را از شر زگیل خلاص کنند.
مردم همچنین تصور می کردند که باید حلقه ازدواج به طور دائمی پوشیده شود. اگر این زن حلقه ازدواج خود را گم کرد ، قرار بود شوهرش را نیز از دست بدهد. حلقه ازدواج که شکسته شد ، مصیبت بیشتری به بار خواهد آورد. در این صورت هر دو زن و مرد قبل از زمان خود می میرند ...


حلقه ها چه کار دیگری می توانند انجام دهند؟


یک اسقف نوعی حلقه ازدواج به عنوان نمادی از کرامت اسقفی و وفاداری خود به دست دارد. این معمولا یک انگشتر طلا است که با یک سنگ قیمتی تزئین شده است ، یا یک تصویر با نان و ماهی به عنوان اشاره ای به داستان کتاب مقدس از ضرب نان است.

روش سنتی سلام و احوالپرسی با اسقف ، زانو زدن و بوسیدن حلقه وی است. این نشانه احترام و فروتنی مرجع کلیساست و با بخشش گناهان روزانه پاداش می گیرد. بوسیدن انگشتر نیز معمولاً هنگام ملاقات با پادشاه معمول بود.

در دوران قرون وسطی ، زمانی که سحر و جادو نقش اصلی را در زندگی مردم داشت ، پادشاهان و ملکه ها نیز برای محافظت از آنها یا ارائه خدمات از آنها انگشتر استفاده می کردند. حلقه ها ، انگشترها و تعویذهایی که شیاطین کمکی را در خود جای داده اند ، در زمانهای نجومی مساعد می شوند.
 حلقه ها در طول اعصار بسیار مورد توجه بوده اند. 
مردم معتقد بودند که این حلقه ها باعث می شود که پوشنده آسیب ناپذیر باشد ، آنها را از زندان دور نگه می دارد ، برنده بازی های ورق می شود یا حتی او را نامرئی می کند. در قرون وسطی نیز مردم معتقد بودند که با افزودن یاقوت کبود به حلقه طلا در برابر فریب و گزش مار محافظت می شوند.

بنابراین قطعاً تعجب آور نخواهد بود که مردم در آن زمان مجذوب حلقه طلا شده و متعاقباً این مورد توسط تمام طبقات مردم پوشیده شده است.

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00