بستن

بازار طلا دانستنیها طلافروشی چیست؟ آموزش 0 تا 100 راه اندازی یک طلافروشی
طلافروشی چیست؟ آموزش 0 تا 100 راه اندازی یک طلافروشی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/28 - 08:05 0 نظر

گلدمگ: ذهنیت همه مردم درمورد طلا فروش ‎ها یک چیز است،آن هم مایه ‎دار بودن بیش از حد یک طلا فروش است. البته تفکر غلطی نیست اما صرفا هر طلافروشی پول‎دار نیست و چه بسا طلافروشان ورشکسته‎ و مال‎باخته ‎ای در اطراف ما هستند که از بودنشان بی‎ خبریم.

تجربه و دانش

طلا فروشان چه کسانی هستند

طلا فروشی یکی از شغل هایی است که خیلی‎ ها وسوسه داشتن آن را برای یکبار هم شده در ذهن خودشان پرورانده ‎اند.البته با توجه به سرمایه اولیه‎ و سود حاصل، می‎توان گفت طلافروشی جز شغل‎ های پردرآمد است. اما یادتان باشد بدون اطلاعات کافی و تجربه پا به این شغل نگذارید چون درست است که طلافروشی سود و درآمد خوبی دارد اما فقط یک اشتباه کوچک شرایط را برای زمین خوردن شما فراهم می‎ کند و ضرر هنگفتی متوجه شما می‎ شود. طوری که شاید هیچگاه نتوانید دوباره در این حرفه سر و پا شوید.


تاریخچه طلافروشی : اولین طلافروشی های جهان

طلا فروشان چه کسانی هستند

آنچه که در کتب تاریخی بیان شده این است که در بین سال‌های 2654 تا 2685 قبل از میلاد در آبیدوس (Abydos) و نگده (Nagada) مصر، زرگری مرسوم بوده‌ است. در این زمان استفاده از طلا در جواهرسازی و تزئینات، بجز برای فرعونیان،خانواده آن‌ها، کاهنین و مقامات بلند پایه ممنوع بود. گنجینه‌های فوق‌العاده یافت شده در مقبره فرعون توتانخامون (TutanKhamun) که در سال 1350 قبل از میلاد مسیح دفن شده، شاهدی بر استانداردهای بالای زرگری در مصر است که تابوت او شامل 110 کیلوگرم طلای ناب است که چهره وی برروی آن با دست کنده‌کاری و تزئین شده است. دریونان باستان فروش سکه‌های طلا در سده‌های هفتم و هشتم پیش از میلاد رایج بوده است و در ارمنستان فروش سکه‌های طلا در سده اول پیش از میلاد شروع شد.


تاریخچه ظهور طلا در ایران

طلا فروشان چه کسانی هستند

در مورد تاریخچه ظهور طلا در ایران، می توان به گفته های ویل دورانتWill Durant (تاریخ نویس مشهور) در جلد اول کتاب مشرق زمین گاهواره ی تمدن اشاره نمود که گفت: در کوه هایی که این قوم (مادها) برای سکونت خود انتخاب کرده بودند مس، آهن، طلا، نقره، سنگ مرمر و سنگ‎های گرانبها به دست آوردند.

طلا فروشان چه کسانی هستند

در دوره هخامنشیان برای اولین بار در جهان سکه طلا توسط داریوش کبیر در ایران ضرب گردید که به آن دریک گفته می شود. تا آن دوره در دنیای آن روز هنوز سکه های طلا ضرب نشده بود. سکه های رایج از مس، مفرغ و نقره بود و پس از داریوش در کشورهای دیگر هم سکه ی طلا ضرب شده است. همچنین از گفتار استرابون جغرافی نویس یونانی نقل شده که در ایران، طلا، نقره، مس،آهن،سرب و زرنیخ استخراج می شده و بیشتر از ناحیه ی کرمان به دست می آمده است. باستان شناسان عقیده دارند که در ایران طلا از هزاره ی سوم قبل از میلاد مورد استفاده و فروش قرار گرفته و از آن اشیاء زینتی درست می‎کرده‎ اند. دمرگان هم در گزارش ماموریت علمی در ایران درباره ی طلا می نویسد: در ایران طلا به طور طبیعی کم است، در بعضی از رودخانه های کردستان، خراسان و قره داغی نزدیک ارس طلا یافت می شود.


آیا هنوز هم راه اندازی طلافروشی سود داره ؟!

طلا فروشان چه کسانی هستند

با توجه به اینکه مغازه‎ های طلافروشی در طی این سال ها زیاد شده، و افزایش سرسام آور قیمت و نوسان شدید بوجود آمده ، امّا هنوز مردم به دنبال طلافروشی‎ هایی هستند که دارای طرح و نقش جدیدی باشند و بتوانند نظرات سخت پسندان را ارضا کنند. مسئله مهم دیگر این است که خانم‎ها دنبال مدل‎ها و طرح‎های ظریف و نو هستند. ، آن فروشنده پیروز اصلی این میدان است که حرفی برای گفتن داشته باشد. همچنین اگر بتونید طلافروشی خودتان رو در یک مکان خوب و پرتردد و دارای دسترسی های آسان راه اندازی کنید، می‎تونید پول خوبی در بیاورید.


هزینه راه اندازی طلافروشی چقدر است؟

طلا فروشان چه کسانی هستند

به دلیل نوسان قیمت‎ها در بازار نمیشه یه قیمتی رو اعلام کرد امّا بنده در اینجا می‎خوام انواع هزینه‎ هایی که برای راه اندازی یک طلافروشی لازمه رو خدمت شما عرض کنم:

1.سرمایه اولیه: که از حداقل 2 میلیارد شروع میشه تا چند میلیارد که در شهرهای مختلف متفاوته.
2.هزینه اجاره مغازه: پول پیش و اجاره ی مغازه بستگی به موقعیت و اندازه مغازه داره.
3.هزینه خرید لوازم و تجهیزات برای راه اندازی یک طلافروشی
4.هزینه شارژ اینترنت، برق، گاز و آب
5.هزینه تبلیغات
6.هزینه مالیات و عوارض و دارایی


امنیت طلافروشی

طلا فروشان چه کسانی هستند
شیشه ضد سرقت :

طلا فروشان چه کسانی هستند

شیشه ضد سرقت و ضد گلوگه اولین گزینه ه‎ایی است که یک طلافروش باید به فکر آن باشد، برای سفارش شیشه ضد سرقت باید قالب و قاب دکور طراحی و نصب شده باشد. بعد از آن، شخصی از طرف کارخانه‎ ای که قرار است شیشه ضد سرقت شما را آماده کند؛ می‎ آید و قاب ویترین شمارا اندازه‎ گیری می‎کند؛ در نظر داشته باشید که 30 الی 40 روز زمانی است که طول می‎کشد تا شیشه ضد سرقتی که سفارش داده ‎اید به دست شما برسد.


سیستم‎های امنیتی :

طلا فروشان چه کسانی هستند

سیستم‎های امنیتی هوشمند و یا همان دزدگیرها برای مغازه‎ هایی که اجناس گران‎ قیمت می‎فروشند در اولویت کارشان قرار دارد مانند صرافی‎ ها، بانک‎ها و طلافروشی ها. سیستم‎های امنیتی هوشمند انواع مختلف و با قیمت‎های متفاوتی در بازار موجود هستند. چند نمونه از بهترین سیستم‎های امنیتی هوشمند را به شما معرفی می‎کنیم:


دزدگیر و سنسورهای ضد سرقت:

طلا فروشان چه کسانی هستند

معمول‎ ترین سنسورها و دزدگیرهای طلافروشی سنسورهایی هستند که در طول شب فعال می‎ شوند و با هر نور و حرکتی فعال می‎شوند و از طریق تلفن همراه، شما را متوجه و آگاه می‎سازند.


پدال دزدگیر:

طلا فروشان چه کسانی هستند

دزدگیرها و سنسورهای چشمی فقط در طول شب فعال هستند چراکه در طول روز رفت و آمد در مغازه هست و این سنسورها دیگر کار نمی‎کنند برای فعال کردن این سنسورها در روز نیز از پدال دزدگیر استفاده می‎شود. این پدال‎ها در دو نوع بی‎سیم و با سیم موجود هستند. در مراکزی مانند طلافروشی‌ها، فروشگاه‌ها، صرافی‌ها و … که ممکن است در طول روز هم مورد سرقت قرار بگیرند، از این پدال‎ها استفاده می‎کنند. به این صورت که اگر سارقینی در طول روز به این مراکز هجوم بیاورند و قصد سرقت داشته باشند، طلافروش با استفاده از پدال دزدگیر می‌تواند آژیر دستگاه را به صدا درآورد.


دستگاه مه ساز دزدگیر:

طلا فروشان چه کسانی هستند

این دستگاه قابلیت‎های فراوانی دارد و می ‎توان آن را به صورت مکمل با تجهیزات دیگر مانند انواع سنسور چشمی، آژیرهای دزدگیر، تلفن‎ کننده‎ های سیم کارتی یا ثابت، بلندگوهای بیرونی و سایر متعلقات به پنل مرکزی متصل کرد تا با فرمان دستگاه مرکزی دزدگیر فعال شود. عملکرد آن به این صورت است: در حالتی که این دستگاه در مود فعال باشد، به محض دریافت پالس از پنل مرکزی اعلام سرقت، شروع به خروج مه می کند.

این مه در انباره یا کپسول این دستگاه قرار داده شده است که پس از هر بار استفاده بایستی دوباره شارژ گردد. با این عمل چنانچه سارق از وجود دستگاه دزدگیر هم با خبر باشد و برنامه ریزی خود را برای انجام عملیات جبران ناپذیر سرقت خود در ظرف چند ثانیه (حتی با وجود صدای بلند آژیرهای دزدگیر) تدارک دیده باشد و بخواهد سریعا از محل فرار کند. این دستگاه با تولید یک مه غلیظ سفید رنگ، دید سارق را عملا کور می‎کند و مانع از فرار به موقع او می‎ شود. در این صورت با یک واکنش سریع می‎ توان او را به دام انداخت.


اتصال طلافروشی‎ ها به مرکز110:

طلا فروشان چه کسانی هستند

همه طلا فروشی ها موظفند به سیستم هوشمند مرکزی 110 متصل باشند. رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی تهران بزرگ با بیان این‎که بیشتر طلافروشی‎ های تهران به مرکز 110 متصل هستند گفت: « طلافروشی‎ هایی که تا کنون اقدام به نصب سیستم‎های هشدار نکرده‎ اند اقدامات لازم را برای نصب سیستم هشدار دهنده و اتصال آن به مرکز 110 انجام دهند.

سرهنگ محسن خانچرلی در گفتگویی با اشاره به اتصال طلافروشی‎ ها به کلانتری‎ ها افزود: « این اقدام به صرف برپایی یک جلسه انجام نمی‎ شود بلکه باید مکانیزم آن تعریف شده و زمینه‎ های سخت افزاری و نرم افزاری آن فراهم شود. »

وی ادامه داد: «در حال حاضر طلافروش‎ هایی که به سیستم هشدار سرقت مجهز هستند از طریق اتصال به شرکت آلارم به مرکز فوریت‎های پلیسی متصل شده‎ اند و اکنون به دنبال اتصال آن‎ها به کلانتری‎ ها هستم. »

رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی تهران بزرگ اظهار کرد: « بیشتر طلافروشی ها به مرکز فوریتهای پلیس متصل هستند و پلیس در صورت بروز مشکل در اسرع وقت در محل حاضر می‎ شود برهمین اساس توصیه می‎شود سایر طلافروشی‎ هایی که تا کنون اقدام به نصب سیستم‎ های هشدار نکرده‎ اند اقدامات لازم را برای نصب سیستم هشدار دهنده و اتصال آن به مرکز 110 انجام دهند. »

وی گفت: « در صورت بروز مشکل پلیس قبل از همه و حتی پیش از مالک مغازه در محل حادثه حضور می‎یابد برهمین اساس طلافروش‎ ها می‎ توانند با اتصال به مرکز فوریت‎های پلیسی زمینه خدمت‎گذاری بیشتر را برای پلیس فراهم کند. »


درهای مجهز به قفل ریموت‎ دار:

طلا فروشان چه کسانی هستند

قفل ریموت‎ دار یا قفل مدیر، مناسب برای شرکت‎ها، صرافی‎ ها و طلافروشی‎ ها است. از مزایای آن می‎توان به این موارد اشاره کرد: کنترل درب طلا فروشی با ریموت، کنترل درب از دور با ریموت و تحت کنترل نگه داشتن ارباب رجوع در داخل یا خارج مغازه.


چند نکته مهم

برای شروع و راه اندازی طلافروشی شما نیاز به جواز کسب دارید که وقتی می‎ خواهید جهت دریافت جواز کسب اقدام کنید، از شما مدرکی مبنی بر گذاراندن دوره‎ های طلافروشی را می‎خواهند که باید داشته باشید. حتماً قبل از شروع کسب و کار در حوزه طلافروشی از افراد با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید. این نکته رو فراموش نکنید که در ابتدای کار به سختی سرمایه جذب خواهید کرد پس ناامید نشوید و به تدریج اعتماد شکل می‎گیرد. فروش طلای دست دوم  مشتری‎های خاص خودش را دارد که از آن غافل نشوید. در ابتدای کار خیلی مناسب تره که چند سال شاگردی یکی از طلافروشان رو کنید تا تجربه خوبی در این زمینه کسب کنید.

ما سعی کردم نکات مهم درباره راه اندازی طلافروشی رو خدمت شما عرض کنیم اما اگه بازم نکته ای یا سوالی بود بفرمایید در خدمت شما هستیم. همچنین از تجربه های شما استفاده خواهیم کرد و مشتاق به اشتراک گذاری تجربیات شما در قسمت نظرات هستیم.


لینکهای مفید

(نحوه فعالیت طلافروشان در سایت بازار طلا)کلیک کنید...

 

بیشتر بخوانید...

♦ بنکداری طلا چیست و بنکداران طلا چه کسانی هستند؟

♦ طلا سازی چیست و طلا سازان چه کسانی هستند؟

♦ کیفی طلا کیست و کیفی ها در بازار طلا و جواهر چگونه کار می کنند؟

 

♦ قیمت طلا و انواع آبشده در بازار امروز


♦ قیمت دلار و انواع ارز در بازار آزاد امروز


♦ قیمت انواع سکه در بازار امروز


♦ قیمت رادیوم و فلزات گران بها


♦ قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل


 قیمت نفت برنت و انرژی 


منبع: بازار طلا

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00