بستن

بازار طلا دانستنیها طلا، مفیدترین فلز
طلا، مفیدترین فلز
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/08/25 - 13:30 0 نظر

از بین تمام مواد معدنی استخراج شده از زمین ، هیچ یک از طلا مفیدتر نیستند .

بازار طلا: سودمندی آن از تنوع خواص خاص ناشی می شود. طلا الکتریسیته را هدایت می کند ، لکه دار نمی شود ، کار آن بسیار آسان است ، می توان آن را به سیم کشید ، می توان آن را به ورقهای نازک ، آلیاژهای با فلزات دیگر چکش زد ، ذوب کرد و به اشکال بسیار دقیق ریخت ، دارای رنگی فوق العاده و درخشان است درخشش طلا فلزی به یاد ماندنی است که جایگاه ویژه ای در ذهن انسان دارد.

کمی از تاریخچه طلا
هنگامی که کاوشگران اسپانیایی برای اولین بار به "دنیای جدید" رسیدند با مردم بومی آمریکای جنوبی دیدار کردند . این دو فرهنگ توسط یک اقیانوس وسیع از هم جدا شده بودند ، آنها هرگز یکدیگر را لمس نکرده بودند ، آنها به زبانهای مختلف صحبت می کردند و زندگی کاملاً متفاوتی داشتند. با این وجود آنها یک چیز مشترک داشتند - هر دو احترام زیادی برای طلا قائل می شدند .و از آن برای ساخت برخی از مهمترین اشیا استفاده می کردند.

در طول تاریخ سیاره ما ، تقریباً هر فرهنگ مستقر از طلا به عنوان نمادی از قدرت ، زیبایی ، خلوص و موفقیت استفاده کرده است. امروز ما همچنان از طلا برای مهمترین اشیا  خود استفاده می کنیم: حلقه های ازدواج ، مدال های المپیک ، اسکار ، گرمی ، پول ، مصلوب شدن و هنرهای کلیسایی. هیچ ماده دیگری با همان نادر بودن در جامعه ما از جای قابل مشاهده و برجسته تری برخوردار نیست.

جواهرات: کاربرد اصلی طلا
هزاران سال است که از طلا برای ساخت اشیا  زینتی و جواهرات استفاده می شود. کار با ذره های طلا که در یک جریان یافت می شود بسیار آسان است و احتمالاً یکی از اولین فلزاتی است که بشر استفاده کرده است. امروزه بیشتر طلاهایی که اخیراً استخراج یا بازیافت می شود در ساخت جواهرات استفاده می شود. حدود 78٪ طلای مصرفی هر ساله در ساخت جواهرات استفاده می شود.

خواص ویژه طلا آن را برای ساخت جواهرات مناسب می کند. اینها عبارتند از: درخشش بسیار بالا. رنگ زرد مطلوب ؛ مقاومت لکه دار کردن توانایی کشیده شدن به سیم ، چکش زدن به ورق یا ریختن به شکل. اینها همه خصوصیات یک فلز جذاب است که به راحتی در اشیا زیبا کار می شود. عامل بسیار مهم دیگری که استفاده از طلا به عنوان فلز جواهرات را می طلبد ، سنت است. انتظار می رود اشیا مهم از طلا ساخته شوند.

طلای خالص بسیار نرم است تا در برابر فشارهای وارد شده بر بسیاری از اقلام جواهرات مقاومت کند. صنعتگران آموختند که آلیاژ طلای با فلزات دیگر مانند مس ، نقره و پلاتین دوام آن را افزایش می دهد. از آن زمان بیشتر طلاهایی که در ساخت جواهرات استفاده می شود ، آلیاژ طلا با یک یا چند فلز دیگر است.


طلای مالی: سکه ، شمش ، پشتوانه
از آنجا که طلا از ارزش بالایی برخوردار است و در عرضه بسیار محدود است ، مدت مدیدی است که از آن به عنوان وسیله مبادله یا پول استفاده می شود. اولین کاربرد شناخته شده طلا در معاملات به بیش از 6000 سال قبل برمی گردد. معاملات اولیه با استفاده از قطعات طلا یا نقره انجام می شد. کمیاب بودن ، مفید بودن و مطلوبیت طلا آن را به ماده ای با ارزش طولانی مدت تبدیل کرده است. طلا برای این منظور خوب کار می کند زیرا ارزش بالایی دارد و با دوام ، قابل حمل و به راحتی قابل تقسیم است.

طلای مورد استفاده به عنوان پشتوانه مالی برای ارز بیشتر در قالب شمش های طلا نگهداری می شد که به آن "شمش طلا" نیز می گویند. استفاده از شمش های طلا هزینه های تولید را به حداقل رسانده و نگهداری راحت آن را مجاز می داند. امروزه بسیاری از دولت ها ، افراد و موسسات سرمایه گذاری های طلا را به شکل مناسب شمش انجام می دهند.


نخستین سکه های طلا به دستور پادشاه کرزوس لیدیا (منطقه ای از ترکیه امروزی ) در حدود 560 سال قبل از میلاد ضرب شده است . سکه های طلا معمولاً در اوایل دهه 1900 ، هنگامی که ارز کاغذی به شکل رایج تری از مبادله تبدیل می شد ، در معاملات استفاده می شد. سکه های طلا در دو نوع واحد صادر می شد. برخی از آنها با واحد ارز ، مانند دلار ، و برخی دیگر با وزن استاندارد مانند اونس یا گرم صادر می شدند.

امروزه سکه های طلا دیگر برای معاملات مالی کاربرد گسترده ای ندارند. با این حال ، سکه های طلا که در وزن های مشخص صادر می شوند ، روش های محبوب مردم برای خرید و داشتن مقادیر کمی طلا برای سرمایه گذاری هستند. سکه های طلا نیز به عنوان اقلام "یادبود" صادر می شوند. بسیاری از مردم از این سکه های یادبود لذت می برند زیرا هم ارزش کلکسیونی دارند و هم ارزش فلز گرانبها.


استفاده از طلا در الکترونیک
استفاده از طلا در وسایل الکترونیکی: از قطعات طلا در تلفن های همراه و بسیاری از وسایل الکترونیکی دیگر استفاده می شود. 

موارد استفاده از طلا در الکترونیک
مهمترین کاربرد صنعتی طلا در ساخت قطعات الکترونیکی است. دستگاه های الکترونیکی حالت جامد از ولتاژ و جریان بسیار کمی استفاده می کنند که به راحتی در اثر خوردگی یا لکه دار شدن در نقاط تماس قطع می شوند. طلا رسانایی بسیار کارآمد است که می تواند این جریان های کوچک را حمل کند و از خوردگی در امان بماند. قطعات الکترونیکی ساخته شده با طلا از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار هستند. طلا در اتصالات ، سوئیچ ها و رله های تماس ، اتصالات لحیم شده ، سیم های اتصال و نوارهای اتصال استفاده می شود.

مقدار کمی طلا تقریباً در هر دستگاه پیچیده الکترونیکی استفاده می شود. این شامل تلفن های همراه ، ماشین حساب ها ، دستیارهای شخصی دیجیتال ، واحدهای سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) و سایر دستگاه های الکترونیکی کوچک است. اکثر لوازم الکترونیکی بزرگ مانند دستگاه های تلویزیون نیز حاوی طلا هستند. 
سالانه تقریباً یک میلیارد تلفن همراه تولید می شود و بیشتر آنها حاوی حدود 28 سوت طلا هستند. شما دقیقا میتوانید یک گرم طلا را در 36 عدد گوشی بدست اورید


اتصالات رایانه ای طلا
اتصالات طلائی رایانه: طلا در تراشه حافظه رایانه.

موارد استفاده از طلا در رایانه ها
از طلا در بسیاری از مکانهای رایانه رومیزی یا لپ تاپ استاندارد استفاده می شود. انتقال سریع و دقیق اطلاعات دیجیتالی از طریق طلا این نیازها را بهتر از هر فلز دیگری برآورده می کند. اهمیت کیفیت بالا و عملکرد قابل اعتماد هزینه بالای را توجیه می کند.

اتصالات لبه ای که برای نصب تراشه های ریزپردازنده و حافظه بر روی مادربرد و کانکتورهای پلاگین و پریز مورد استفاده برای اتصال کابل ها استفاده می شود ، همه حاوی طلا هستند. طلای موجود در این اجزا به طور کلی بر روی فلزات دیگر آبکاری می شود و برای افزایش دوام با مقادیر کمی نیکل یا کبالت آلیاژ می شود.


 

طلای دندان

موارد استفاده از طلا در دندانپزشکی
آهن چگونه به عنوان پر کننده دندان کار می کند؟ توصیه نمیشد و  دندانپزشک شما به ابزار آهنگری احتیاج دارد ، چند روز پس از پر شدن لبخند شما زنگ زده می شود و شما باید به طعم آهن عادت کنید. حتی با هزینه های بسیار بالاتر ، از طلا به دلیل عملکرد برتر و زیبایی آن در دندانپزشکی استفاده می شود. از آلیاژهای طلا برای پر کردن ، تاج ، پل و وسایل ارتودنسی استفاده می شود. از طلا در دندانپزشکی استفاده می شود زیرا از نظر شیمیایی بی اثر ، غیر حساسیت زا است و کار دندانپزشک برای آن آسان است.

گفته شده است که طلا در دندانپزشکی از 700 سال قبل از میلاد مسیح استفاده می شد "دندانپزشکان" اتروسک از سیم طلا برای بستن دندانهای جایگزین در دهان بیماران خود استفاده می کردند. در دوران باستان احتمالاً از طلا برای پر کردن حفره ها استفاده می شده است. با این حال ، تا حدودی بیش از 1000 سال پیش ، هیچ مستند یا شواهد باستان شناسی برای این استفاده از طلا وجود ندارد.

طلا تا اواخر دهه 1970 بسیار سخاوتمندانه در دندانپزشکی استفاده می شد. افزایش شدید قیمت طلا در آن زمان انگیزه توسعه مواد جایگزین بود. با این حال ، مقدار طلا مورد استفاده در دندانپزشکی دوباره شروع به افزایش می کند. برخی از انگیزه ها از این نگرانی ناشی می شود که فلزات بی اثر کمتر ممکن است اثر سو بر سلامتی طولانی مدت داشته باشد.


مصارف پزشکی طلا
مصارف پزشکی طلا: از طلا در برخی از ابزارهای جراحی استفاده می شود.

طلا به عنوان دارو برای درمان تعداد کمی از شرایط پزشکی استفاده می شود. از تزریق محلول های ضعیف سدیم اوروتیومالات یا اوروتیو گلوکز گاهی برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود. ذرات یک ایزوتوپ طلای رادیواکتیو در بافت ها کاشته می شود تا به عنوان منبع تابش در درمان برخی سرطان ها عمل کند.

مقادیر کمی طلا برای بهبود بیماری معروف به لاگوفتالموس استفاده می شود ، که این یک توانایی فرد در بستن کامل چشم نیست. این بیماری با کاشت مقدار کمی طلا در پلک فوقانی درمان می شود. طلای کاشته شده پلک را "وزن" می کند و نیروی جاذبه به بسته شدن کامل پلک کمک می کند.

از طلای رادیواکتیو در تشخیص استفاده می شود. این ماده در یک محلول کلوئیدی تزریق می شود که می تواند با عبور از بدن به عنوان یک انتشار دهنده بتا ردیابی شود. بسیاری از ابزارهای جراحی ، تجهیزات الکترونیکی و دستگاه های پشتیبانی از زندگی با استفاده از مقادیر کمی طلا ساخته می شوند. طلا در ابزارها غیر واکنشی است و در تجهیزات الکترونیکی و دستگاه های پشتیبانی از زندگی بسیار قابل اعتماد است.


استفاده از طلا در هوا فضا
استفاده از طلا در هوا فضا: از طلا در اجزای ماهواره استفاده می شود. آینه تلسکوپ روکش طلا
آینه تلسکوپ روکش طلا: یکی از بخشهای اصلی آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب از پوشش طلا استفاده میشود


موارد استفاده از طلا در هوا فضا
اگر می خواهید میلیاردها دلار صرف وسیله نقلیه ای کنید که هنگام راه اندازی آن در سفری سفر کند که احتمال روغن کاری ، نگهداری و تعمیر کاملاً صفر باشد ، ساخت آن با مواد بسیار قابل اعتماد بسیار ضروری است. دقیقاً به همین دلیل است که در هر وسیله فضایی که ناسا پرتاب می کند از صدها روکش طلا استفاده می شود.

طلا در مدارها استفاده می شود زیرا یک هدایت کننده و اتصال دهنده قابل اطمینان است. بعلاوه ، بسیاری از قسمتهای هر وسیله نقلیه فضایی با فیلم پلی استر روکش طلا مجهز شده اند. این فیلم تابش مادون قرمز را منعکس می کند و به ثبات دمای فضاپیما کمک می کند. بدون این پوشش ، قسمت های تیره رنگ سفینه فضایی مقادیر قابل توجهی گرما را جذب می کنند.

همچنین از طلا به عنوان روان کننده بین قطعات مکانیکی استفاده می شود. در خلا of فضا ، روان کننده های آلی فرار می کنند و در اثر تشعشعات شدید فراتر از جو زمین تجزیه می شوند. طلا دارای مقاومت برشی بسیار کمی است و یک فیلم نازک از طلا بین قطعات متحرک حیاتی به عنوان روان کننده عمل می کند - مولکول های طلا تحت نیروهای اصطکاک از کنار یکدیگر عبور می کنند و این یک عمل روان کننده را فراهم می کند.


استفاده از طلا در جوایز مانند مدال


موارد استفاده از طلا در نشان ها و جایزه ها
از چه فلزی برای پوشاندن تاج توسط پادشاه استفاده می شود؟ طلا! این فلز برای استفاده انتخاب شده است زیرا طلا فلز بالاترین اعتبار است. ساختن تاج پادشاه از فولاد منطقی نخواهد بود - حتی اگر فولاد قوی ترین فلز باشد. طلا برای استفاده در تاج پادشاه انتخاب می شود زیرا این فلز است که با بالاترین احترام و منزلت مرتبط است.

طلا با بسیاری از خصوصیات مثبت همراه است. خلوص یکی دیگر از کیفیت های مرتبط با طلا است. به همین دلیل ، طلا فلز انتخابی اشیا مذهبی است. صلیب ها ، وسایل ارتباطی و سایر نمادهای مذهبی به همین دلیل با طلا ساخته می شوند.

تقریباً در هر نوع مسابقه از طلا به عنوان مدال یا جام برنده مقام اول استفاده می شود. به برندگان مقام اول بازی های المپیک مدال طلا اعطا می شود. اسکار جوایز اسکار جوایز طلا هستند. جوایز گرمی موسیقی از طلا ساخته شده است. از همه این دستاوردهای مهم با جوایز ساخته شده از طلا تقدیر می شود.


طلای مورد استفاده در شیشهطلای مورد استفاده در شیشه: از طلا در شیشه های ساختمانی مخصوص استفاده می شود. 

موارد استفاده از طلا در شیشه سازی

طلا در تولید شیشه کاربردهای زیادی دارد. اساسی ترین کاربرد در شیشه سازی استفاده از رنگدانه است. مقدار کمی از طلا اگر در هنگام لیز شدن در لیوان معلق شود ، یک رنگ یاقوت سرشار ایجاد می کند.

از طلا هنگام ساخت شیشه های مخصوص برای ساختمانها و موارد تحت کنترل آب و هوا نیز استفاده می شود. مقدار کمی طلا که درون شیشه پراکنده شده یا روی سطح شیشه پوشانده شده است ، تابش خورشید را به سمت بیرون منعکس می کند ، به خنک ماندن ساختمانها در تابستان کمک می کند و گرمای داخلی را به داخل منعکس می کند و به آنها کمک می کند تا در زمستان گرم بمانند.


استفاده از طلا در مذهب

طلا بیشترین قابلیت انعطاف پذیری را در بین فلزات دارد. این کار باعث می شود تا طلا به ورقهایی ضخیم شود که ضخامت آنها فقط چند میلیونیمم اینچ است. این ورق های نازک ، معروف به "برگ طلا" را می توان بر روی سطوح نامنظم قاب عکس ، قالب یا مبلمان استفاده کرد.

از برگ طلا در سطوح خارجی و داخلی ساختمانها نیز استفاده می شود. این یک پوشش با دوام و مقاوم در برابر خوردگی ایجاد می کند. یکی از چشم نوازترین کاربردهای برگ طلا در گنبدهای بناهای مذهبی و سایر سازه های مهم است.


ساعت نجومی پراگ 

کاربردهای آینده طلا
طلا برای استفاده تصادفی خیلی گران است. در عوض از آن آگاهانه و فقط در مواردی استفاده می شود که جایگزین های کم هزینه تر تشخیص داده نشوند. در نتیجه ، به محض استفاده از طلا ، به ندرت برای فلز دیگری کنار گذاشته می شود. این بدان معناست که تعداد استفاده ها از طلا با گذشت زمان در حال افزایش بوده است.

بیشتر روشهایی که امروزه از طلا استفاده می شود فقط در طی دو یا سه دهه گذشته توسعه یافته است. این روند احتمالاً ادامه خواهد یافت. از آنجا که جامعه ما به مواد پیچیده و قابل اعتماد تری نیاز دارد ، استفاده ما از طلا افزایش می یابد. این ترکیب تقاضای رو به رشد ، تعداد کمی جایگزین و عرضه محدود باعث می شود که ارزش و اهمیت طلا به مرور افزایش یابد. این واقعاً فلزی از آینده است.


جایگزین های طلا و کاهش در استفاده
به دلیل کمیاب بودن و قیمت بالای آن ، تولیدکنندگان همیشه به دنبال روش هایی برای کاهش مقدار طلای مورد نیاز برای ساختن یک شی یا جایگزینی فلز ارزان قیمت در محل آن هستند. مدتهاست که از فلزات اساسی پوشیده شده از آلیاژهای طلا به عنوان راهی برای کاهش میزان طلای مورد استفاده در جواهرات و اتصالات الکتریکی استفاده می شود. این اقلام به طور مداوم در حال طراحی مجدد هستند تا میزان طلا مورد نیاز را کاهش دهند و استانداردهای کاربردی خود را حفظ کنند. پالادیوم ، پلاتین و نقره رایج ترین جایگزین طلا هستند که خواص مطلوب خود را از نزدیک حفظ می کنند.

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00