بستن

بازار طلا دانستنیها 10 واقعیت جالب در مورد طلا
10 واقعیت جالب در مورد طلا
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/08/20 - 13:18 0 نظر

این فلز و عنصر گرانبها کاربردهای دیگری غیر از جواهرات دارد
 


بسیاری از حقایق جالب در مورد عنصر طلا وجود دارد که در جدول تناوبی با نام Au ذکر شده است. این تنها فلز واقعاً زرد روی زمین است ، اما چیزهای بیشتری برای یادگیری در مورد طلا وجود دارد.


حقایق طلا


1.طلا تنها فلزی است که زرد یا "طلایی" است. فلزات دیگر ممکن است رنگ مایل به زرد داشته باشند ، اما تنها پس از اکسید شدن یا واکنش با سایر مواد شیمیایی رنگ آنها تغییر می کند.


 

2.تقریباً تمام طلاهای موجود در کره زمین از شهاب سنگهایی تهیه شده اند که بیش از 200 میلیون سال پس از تشکیل سیاره ، بمباران کرده اند.


 


 

3.نماد عنصر برای طلا - Au - از نام قدیمی لاتین طلا ، aurum ، به معنی "طلوع درخشان" یا "درخشش طلوع آفتاب" گرفته شده است. کلمه طلا از زبان های ژرمنی گرفته شده .این عنصر خالص از دوران باستان شناخته شده است.


 

4.طلا بسیار شکل پذیر است. یک اونس طلا (حدود 28 گرم) را می توان به یک نخ طلا به طول 5 مایل (8 کیلومتر) کشید. از نخ های طلا حتی می توان در گلدوزی استفاده کرد.


 

5.قابلیت انعطاف پذیری معیاری است برای کشاندن آسان مواد در ورقه های نازک. طلا قابل انعطاف ترین عنصر است. یک اونس طلا را می توان به ورق 300 فوت مربع زد. یک ورق طلا را می توان به اندازه کافی نازک و شفاف ساخت. ورقهای بسیار نازک طلا ممکن است آبی مایل به سبز به نظر برسند زیرا طلا به شدت قرمز و زرد را منعکس می کند.


 


 

6.اگرچه طلا یک فلز سنگین و متراکم است ، اما به طور کلی غیر سمی محسوب می شود. پوسته های فلز طلا ممکن است در غذاها یا نوشیدنی ها مصرف شود ، اگرچه این ماده برای برخی آلرژی زا است.


 

7.طلای ابتدایی خالص 24 عیار است ، در حالی که طلای 18 عیار 75 درصد طلای خالص ، طلای 14 عیار 58.5 درصد طلای خالص و طلای 10 عیار 41.7 درصد طلای خالص است. قسمت باقیمانده فلز که معمولاً در جواهرات طلا و سایر اقلام استفاده می شود ، نقره است ، اما این اشیا می توانند از فلزات دیگر یا ترکیبی از فلزات مانند پلاتین ، مس ، پالادیوم ، روی ، نیکل ، آهن و کادمیوم نیز تشکیل شوند.

 


 

8.طلا فلزی نجیب است . نسبتاً غیرفعال است و در برابر تخریب هوا ، رطوبت یا شرایط اسیدی مقاومت می کند. در حالی که اسیدها بیشتر فلزات را حل می کنند ، از مخلوط خاصی از اسیدها به نام aqua regia برای حل طلا استفاده می شود.9.طلا علاوه بر ارزش پولی و نمادین ، ​​کاربردهای بسیاری دارد. از جمله کاربردهای دیگر ، در الکترونیک ، سیم کشی برق ، دندانپزشکی ، پزشکی ، محافظت در برابر اشعه و رنگ آمیزی شیشه استفاده می شود.10.طلای فلزی با خلوص بالا بدون بو و مزه است. این منطقی است زیرا این فلز غیرفعال است. یونهای فلزی طعم و بو را به عناصر و ترکیبات فلزی می بخشند.

 

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00