بستن

بازار طلا آخرین خبرها اقتصادی آیا دلار 4200 تومانی توانست به بهبود اقتصاد ایران کمک کند؟
آیا دلار 4200 تومانی توانست به بهبود اقتصاد ایران کمک کند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/12 - 11:37 0 نظر

گلدمگ: ارز 4200 تومانی چقدر وارد سفره مردم شد و ین میزان ارز به جیب چه کسانی رفته است؟
 

 ارز 4200 تومانی چقدر وارد سفره مردم شد؟ این میزان ارز به جیب چه کسانی رفته است؟

ارز 4200 تومانی به دست افراد خاصی به تعداد انگشتان دست، رفته است. البته من تعداد آن‌هایی که ارز 4200 تومانی به جیبشان رفته است را دارم.

این سخنان تنها بخشی از صحبت‌های انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی پیش از انتخابات در برنامه رادیو اقتصاد است که نشان از موضع دولت سیزدهم درباره این ارز معروف داشت.

موضعی که بی شباهت به رویکرد مجلس یازدهم در این باره نبود.

مسیری که ادامه اش به صلاح کشور نبود 

شاهد مثالش هم این صحبت محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بود که با اشاره به طرح پیشنهادی برای اختصاص کارت اعتباری به جای یارانه ارز 4200 تومانی گفته است ادامه مسیر اختصاص ارز 4200 تومانی به صلاح کشور نیست و نتیجه‌ای جز ایجاد رانت و فساد، توقف تولید، قاچاق کالای اساسی به خارج از کشور و افزایش سرانه مصرف ندارد.

علاوه بر این براساس تصمیم سال گذشته کمیسیون تلفیق بودجه مجلس یازدهم قرار بود این ارز از بودجه 1400 حذف شود، اما با مخالفت حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور وقت مواجه شد تا جایی که در جلسه هیات وزیران در دفاع از اختصاص این ارز گفته بود «کار کاملا درست بوده و برمبنای یک کار درستی آن را انجام داده‌ایم».

 حالا این ارز 4200 تومانی که در سال 97 متولد شده بود و قرار بود در تلاطم بازار ارز به کمک مردم بیاید خودش مسبب مشکلات بسیاری شده بود و کشمکش‌های بسیاری بر سر حذف یا عدم حذف آن به وجود آمده بود.

اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم، به نظر می‌رسید که اتحادی در زمینه حذف آن بین دولت و مجلس به وجود آمده است، اما همه چیز به همین سادگی‌ها پیش نرفت. زیرا بازهم بحث موافقت‌ها و مخالفت‌ها در این باره داغ داغ شد.

چشم به راه سال  1401 

محسن زنگنه از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص دیگر راه جایگزین حذف ارز حمایتی گفت: باید بپذیریم که حذف ارز 4200 تومانی تأثیرات تورمی خود را دارد. اگر حذف ارز حمایتی بدون جایگزین باشد تورم انتظاری را نیز بالا می‌برد. بالا رفتن انتظارات تورمی یعنی بالا رفتن قیمت‌ها در تمام حوزه‌ها مانند حمل و نقل. اما می‌دانیم سیاست ارز 4200 نیز نتوانسته تأثیرمثبتی را سر سفره مردم بگذارد.      

با این حال مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی معتقد بود که ارز ترجیحی بر اساس حکم قانون بودجه 1400 با هماهنگی دولت و بدون محدودیت زمانی در صورت مهیا شدن شرایط در سال جاری حذف خواهد شد.

اما در نهایت به گفته محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس قرار شده  تا ارز 4200 تومانی به دارو، نهاده‌های دامی، روغن و اقلام اساسی مردم اختصاص یابد  و به جای حذف ارز در این امور اقدامات نظارتی تشدید شود.

شاید در بودجه 1401 هنوز رد پای ارز 4200 تومانی به طور کامل حذف نشود، اما احتمالا به مرور از میان ما رخت خواهد بست به نحوی که احتمالا در سال 1401 چیزی تحت عنوان ارز 4200 تومانی نخواهیم داشت.

حالا و در پایان به نظر می‌رسد این ارز ترجیحی که از فروردین 1397 متولد شد  و قرار بود در میانه تلاطم‌های اقتصادی مسیر تازه‌ای را پیش روی مردم باز کند بیش از هرچیز به معضلی برای مردم دل شده است تا جایی که بسیاری از کارشناسان آن را «ام الفساد» اقتصاد ایران توصیف می‌کنند و به یکباره هم نمی‌توان آن را از میان برداشت و باید همه چیز را به زمان موکول کرد.

♦ قیمت طلا و انواع آبشده در بازار امروز


♦ قیمت دلار و انواع ارز در بازار آزاد امروز


♦ قیمت انواع سکه در بازار امروز


♦ قیمت رادیوم و فلزات گران بها


♦ قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل


قیمت نفت برنت و انرژی 


منبع: ایران اکونومیست

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00