بستن

بازار طلا آخرین خبرها سیاسی رانت و فساد نتیجه ارز چند نرخی
رانت و فساد نتیجه ارز چند نرخی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/25 - 13:32 0 نظر

گلدمگ: عضو سابق اتاق بازرگانی ایران، رانت و فساد را نتیجه ارز چند نرخی می‌داند و معتقد است که حرکت به سمت ارز تک نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود.

به گزارش سایت بازار طلا، جمشید عدالتیان شهریاری اظهار کرد: متاسفانه ما در سال‌ها و حتی دهه‌های گذشته بارها به غلط بودن برخی تصمیم‌های اقتصادی خود رسیده‌ایم و هربار پس از چند سال اقدام به اصلاح اشتباهات گذشته کرده‌ایم اما متاسفانه از این اشتباهات درس نگرفته و مجددا مشکلاتی برای اقتصاد کشور به وجود آورده‌ایم. نظام چند نرخی ارز نیز یکی از همین اشتباهات است.

وی با بیان اینکه خطر ایجاد رانت و فساد از اصلی‌ترین ویژگی‌های نظام چند نرخی ارز است، توضیح داد: ما پیش از این نیز گرفتار چند نرخی شدن ارز شده‌ بودیم و در سال‌های اخیر نیز دوباره با در نظر گرفتن ارز دولتی مشکلاتی در این حوزه به وجود آمده است. قطعا اصلاح این روند و حرکت به سمت ارز تک نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود. عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با اشاره به لزوم حمایت از اقشار کم درآمد مردم در حوزه کالاهای اساسی، بیان کرد: با توجه به مشکلاتی که مردم در سال‌های اخیر با آن مواجه بوده‌اند، در این تردیدی وجود ندارد که دولت باید حمایت‌های لازم برای تامین مایحتاج مردم را در دستور کار قرار دهد اما اینکه این حمایت‌ها به چه شکل انجام شود و چه شیوه‌ای به کار گرفته شود که هزینه‌هایش از فایده‌اش بیشتر نشود سوال مهمی است که باید به آن پاسخ داده شود.

عدالتیان به موضوع حمایت نقدی از مردم اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا نیز برای اقشار کم‌درآمد حمایت‌های اینچنینی انجام می‌شود اما ما باید با توجه به ساختار اقتصاد خودمان برنامه‌ریزی کنیم. متاسفانه با توجه به بالا بودن نرخ تورم، ارزش نهایی یارانه نقدی در مدتی کوتاه از بین می‌رود و این موضوع می‌تواند به نارضایتی مردم منجر شود. وی ادامه داد: برای مثال وقتی در سال 1389 یارانه نقدی 45 هزار تومانی آغاز به کار کرد، ارزش نهایی آن حدود 45 دلار تخمین زده می‌شد اما امروز این یارانه ارزشی کمتر از دو دلار دارد و از این رو در حل کردن مشکلات مردم، تاثیرگذاری کمتری دارد. از این رو دولت باید تلاش کند در صورت حذف ارز 4200 تومانی، سیاست‌هایی در دستور کار قرار دهد که بیشترین کارایی و کمترین نارضایتی را به همراه داشته باشند.

♦ قیمت طلا و انواع آبشده در بازار امروز


♦ قیمت دلار و انواع ارز در بازار آزاد امروز


♦ قیمت انواع سکه در بازار امروز


♦ قیمت رادیوم و فلزات گران بها


♦ قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل


 قیمت نفت برنت و انرژی 


منبع : اقتصادگردان

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00