بستن

بازار طلا آخرین خبرها سیاسی نقش مرموز اسرائیل و مهره های عربی در بحران اقتصادی لبنان
نقش مرموز اسرائیل و مهره های عربی در بحران اقتصادی لبنان
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/04/20 - 11:33 0 نظر

گلدمگ: منابع آگاه فاش کردند رژیم صهیونیستی درحالی که ادعا می‌کند نقشی در بحران اقتصادی لبنان ندارد به دوستان خود از جمله متحدان عربی اس در حوزه خلیج فارس گفته که حتی یک دلار به لبنان کمک نکنند.

به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، اینکه نام اسرائیل به عنوان یکی از طرف های عامل تشدید بحران اقتصادی لبنان مطرح نمی شود جای تعجب دارد؛  چرا که بحران لبنان یک فرصت برای رژیم صهیونیستی جهت تحقق اهداف خود در این کشور است.

الاخبار افزود، این کاملاً طبیعی است که رژیم صهیونیستی به دنبال تشدید بحران‌های لبنان باشد تا از این طریق شکست‌های خود در این کشور را جبران کند.  بنابراین اسرائیل نمی تواند این فرصت را نادیده بگیرد؛ به ویزه که می‌دانند آمریکا و برخی از متحدان عربی تل‌آویو به  بحران لبنان توجه دارند.  بر این اساس، اینکه اکنون اسرائیل خارج از دایره اتهامات مربوط به بحران‌های پیچیده لبنان  که این کشور را در سراشیبی سقوط قرار داده، ایستاده است چندین علامت سوال به وجود می‌آورد.

بر اساس این گزارش، اخیرا «بنی گانتس» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در اظهاراتی عجیب که برای لبنانی‌ها بی‌معنا بود از آمادگی اسرائیل برای ارائه کمک‌های مالی به لبنان خبر داد و تظاهر به بی طرفی و همدردی با لبنانی‌ها  بحران پیچیده این کشور کرد.  این در حالی است که اخبار فاش شده نشان می دهد رژیم صهیونیستی متحدان خود از جمله رژیم های عربی حوزه خلیج فارس را جهت جلوگیری از  ارائه کمک‌های اقتصادی به لبنان تحت فشار قرار می‌دهد.  بنابر این صهیونیست‌ها از یک سو تظاهر به همدردی با لبنانی‌ها می‌کنند و از سوی دیگر در تلاش برای تعمیق بحران اقتصادی و معیشتی این کشور هستند.

الاخبار نوشت، نکته خنده داره ماجرا اینجاست که  وزیر جنگ رژیم صهیونیستی چند روز قبل از طرح ادعاهایی مبنی بر آمادگی تل‌آویو برای کمک به لبنان تهدید به کشتن غیر نظامیان لبنانی و از بین بردن زیرساخت‌های این کشور کرده بود. اما رویکرد کلی رژیم صهیونیستی و مواضع ضد و نقیض آنها در خصوص لبنان را با توجه به تلاش‌ها و مواضع آمریکا در لبنان  که همگی در راستای منافع اسرائیل است می‌توان  مورد بررسی قرار داد.

این رسانه افزود، در مرحله کنونی رژیم صهیونیستی در تلاش است تا هر چند به شکل غیر مستقیم از بحران‌های پیچیده لبنان به نفع خود بهره برداری کرده و تا جایی که می‌تواند موجب تعمیق این بحران‌ها شود.  علت آن است که  رویکرد حاکم بر این کشور یک تهدید جدی برای امنیت اسرائیل محسوب می‌شود و به به نقش آن در منطقه آسیب جدی وارد می‌کند.  اما از آنجایی که لبنانی‌ها رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسند و هیچگونه رابطه‌ای با آن ندارند این رژیم قادر به مداخله مستقیم در امور لبنان نیست؛ بنابراین برنامه‌های تل‌آویو در لبنان توسط ایالات متحده آمریکا که خود یکی از طرف های تاثیرگذار و تعیین کننده در بحران لبنان است اجرا می‌شود.

به نوشته الاخبار، از نظر استراتژیک موقعیت جغرافیایی لبنان مرتبط با جاه طلبی‌های تاریخی رژیم صهیونیستی بوده که در دو دهه گذشته بیشتر در ارتباط با ثروت های اقتصادی لبنان  خود را نشان داده است.  علاوه بر این در اندیشه استراتژیک اسرائیل، لبنان تنها یک فضای جغرافیایی همسایه نیست بلکه یک تهدید نظامی برای امنیت اسرائیل نیز به شمار می‌رود؛  به ویژه پس از شکست ارتش رژیم صهیونیستی از حزب‌الله در سال 2000 و 2006 این نگرانی صهیونیست‌ها بیشتر شد.

در ادامه این مقاله آمده است، از این رو نمی‌توان باور کرد که اسرائیل نقشی در بحران اقتصادی لبنان و تشدید آن نداشته باشد.  در واقع نقش اسرائیل در بحران لبنان به شکل مستقیم و غیرمستقیم واقعیتی است که شباهت زیادی به سیاست‌های آمریکا در قبال این کشور دارد؛  زیرا منافع و امنیت رژیم صهیونیستی از جمله اولویت‌های واشنگتن در عرصه لبنان است.  به عبارت دیگر سیاست ایالات متحده در قبال لبنان بازتاب دیدگاه  عملی منافع اسرائیل در لبنان است که با الگوهای آمریکایی اجرا می‌شود.

بر اساس گزارش الاخبار، از این رو هر گونه صحبت درباره نقش آمریکا در بحران آفرینی در لبنان حتی اگر همراه با عوامل داخلی فساد در این کشور باشد بیانگر دیدگاه و خواسته‌های رژیم صهیونیستی است.  از ابتدای بحران کنونی لبنان کاملاً واضح بود که تل‌آویو به شدت در تلاش برای ادامه یافتن و تعمیق این بحران و سپس سوءاستفاده از آن به عنوان فرصتی در قبال حزب الله است.  رسانه‌های صهیونیستی تا هفته‌های گذشته در حال مانور دادن بر بحران اقتصادی لبنان بودند تا مقاومت را عامل این بحران معرفی کنند؛ اما اقدامات عملی حزب الله برای حل بحران اقتصادی لبنان  با اتکا به کشورهای شرقی موجب نگرانی شدید اسرائیلی‌ها شده است.

این روزنامه در پایان نوشت، رژیم صهیونیستی همه تلاش خود را برای جلوگیری از حل بحران لبنان به کار بستهاست و در همین راستا اخیراً منابع فاش کردند که اسرائیل پشت درهای بسته از همه دوستان خود یعنی ایالات متحده و کشورهای اروپایی و همچنین رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس خواسته تا  زمانی که حزب الله به پروژه موشکی خود ادامه  می‌دهد از انتقال حتی یک دلار به لبنان خودداری کنند.  روزنامه صهیونیستی معاریو در این زمینه گزارش داد، سیاست کنونی اسرائیل در قبال بحران لبنان منطقی است اما ممکن است نتایج نامطلوبی داشته باشد؛ زیرا در صورت عدم کمک غرب، روسیه و چین به سمت لبنان آمده  و درباره سرمایه گذاری در بازسازی بنادر و ایجاد نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها در این کشور صحبت می‌کنند.  این یک سناریو نگران کننده برای اسرائیل است؛ چرا که هم اکنون از اقدام علنی علیه حزب‌الله منصرف شده و اگر روسیه نیز وارد عرصه لبنان شود ، فضا برای اسرائیل تنگ تر خواهد شد.

 مشاهده قیمت آنلاین طلا و انواع آبشده

♦ مشاهده قیمت آنلاین دلار و انواع ارز

♦ مشاهده قیمت آنلاین انواع سکه 


منبع: الف

نظرات

captcha Refresh

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00