بازار طلا آخرین خبرها طلا و ارز پیش بینی قیمت دلار در 10 روز آینده/ شوک بزرگ به قیمت دلار پس از محدودیت پاناما برای ایران
پیش بینی قیمت دلار در 10 روز آینده/ شوک بزرگ به قیمت دلار پس از محدودیت پاناما برای ایران
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/11/02 - 09:25 0 نظر

گلدمگ: عباس علوی راد با بیان اینکه دو رویداد تحرکات اروپایی‌ها برای وضع تحریم‌های جدید علیه کشور و محدودیت جدید پاناما برای ایران موجب جهش قیمت دلار شده است، گفت: چشم انداز بسیار کوتاه مدت قیمت دلار بروز نوسانات کم دامنه و رو به رشد خواهد بود.

به گزارش سایت بازار طلا، قیمت دلار در بازار غیررسمی در حالی به 44 هزار و 700 تومان رسیده که افزایش لحظه‌ای قیمت در بازار ارز نشان می‌دهد دلار سودای گرانی در سر می‌پروراند.

قیمت دلار اواسط هفته گذشته پس از سه هفته ثبات نسبی، تحت تاثیر تحریم سپاه توسط پارلمان اروپا در مسیر گرانی قرار گرفت. همچنین رشد قیمت دلار در بازار‌های همسایه و ورود نرخ حواله درهم به سقف قیمتی موجب هیجان دلاربازان در تهران برای خرید شد.

اما رئیس کل بانک مرکزی که آمده بود تا منجی کاهش و یا حداقل ثبات قیمت دلار در کشور باشد؛ این بار گناه گرانی افسارگسیخته دلار را به گردن فضاسازی‌های رسانه‌ای و عملیات روانی در جامعه اعلام کرد و خبر از راه اندازی بازار مبادله طلا و ارز در راستای مدیریت بازار آزاد داد. این در حالی است که متهم گرانی دلار پیش از این از قول وزیر اقتصاد، کانال‌های فردایی دلار بود. اما سوال اصلی این است که قیمت دلار به چه سمت و سویی می‌رود؟

شوک پانامایی به بازار دلار

عباس علوی راد، اقتصاددان در این رابطه به اقتصاد 24 گفت: به نظر می‌رسد دو رویداد تحرکات اروپایی‌ها برای وضع تحریم‌های جدید علیه کشورمان و محدودیت‌های جدید اداره دریانوردی پاناما در استفاده از پرچم خود برای 136 نفتکش مرتبط با شرکت ملی نفت ایران و اثر انتظاراتی آن، مهم‌ترین عوامل اصلی افزایش قیمت دلار هستند.

 

وی در مورد پیش بینی قیمت دلار در 10 روز آینده گفت: مهم‌ترین پیام تحولات 3 هفته اخیر بازار ارز این است که نوسانات قیمت دلار که ماهیت انتظاراتی دارند، توجهی به تغییر و تحولات مقامات ارشد پول کشور نداشته و مسیر خود را می‌روند؛ بنابراین در شرایط فعلی، چشم انداز بسیار کوتاه مدت قیمت دلار بروز نوسانات کم دامنه و رو به رشد خواهد بود.

تاریخچه اولین صعود دلار به کانال 44 هزار تومانی

این اقتصاددان با اشاره به اینکه تا قبل از تغییر رئیس کل بانک مرکزی و آمدن محمدرضا فرزین یعنی قبل از 8 دی، قیمت دلار 44 هزار تومان را لمس کرده بود، گفت: با شروع به کار رئیس کل جدید بانک مرکزی مهم‌ترین رویداد پیرامون بازار ارز، تصمیم جنجالی محمدرضا فرزین پیرامون تثبیت قیمت دلار نیمایی روی 28 هزار و 500 تومان بود.

 

منبع : tgju

نظرات

captcha Refresh

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00