بستن

بازار طلا دانستنیها تاریخچه طلا / نقش طلا به عنوان پول
تاریخچه طلا / نقش طلا به عنوان پول
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/08/20 - 15:05 0 نظر

تاریخچه طلا مدتهاست که با پول در ارتباط است ، اما طلا پس از آغاز جنگ جهانی دوم این نقش را در اقتصادهای توسعه یافته کنار گذاشت.

به گزارش بازار طلا در پایان جنگ ، سیستم پولی برتون وودز ، رژیم نرخ ارز ثابت ، ایجاد شد. این سیستم در سال 1971 هنگامی که ایالات متحده به طور یکجانبه استاندارد طلای خود را پایان داد ، مبنی بر تبدیل پذیری طلا و دلار به 35 دلار در هر اونس ، خراب شد.

ارجاع به استاندارد طلا اغلب به دو دوره کلیدی در تاریخ اشاره دارد: دوره  استاندارد طلای کلاسیک  و  سیستم نرخ ارز متصل به طلای پس از  برتون وودز .

استاندارد طلای کلاسیک

طلا استاندارد سیستمی بود که طبق آن تقریباً همه کشورها ارزش پول های خود را بر اساس مقدار مشخصی از طلا ثابت می کردند و یا ارز خود را با کشوری که این کار را انجام می داد مرتبط کردند. ارزهای داخلی با قیمت ثابت آزادانه به طلا تبدیل می شدند و محدودیتی در واردات و صادرات طلا وجود نداشت. سکه های طلا به عنوان ارز داخلی در کنار سکه های سایر فلزات و اسکناس ها به گردش در می آمدند و ترکیب آنها در کشورها متفاوت بود. از آنجا که هر ارز از نظر طلا ثابت شد ، نرخ ارز بین ارزهای شرکت کننده نیز ثابت شد.

سیستم برتون وودز
در طول جنگ جهانی دوم روشن بود که پس از پایان جنگ به یک سیستم بین المللی جدید برای جایگزینی استاندارد طلا نیاز است. طرح آن در کنفرانس برتون وودز در آمریکا در سال 1944 تهیه شد. تسلط سیاسی و اقتصادی ایالات متحده ایجاب می کرد دلار در مرکز سیستم قرار گیرد. پس از هرج و مرج دوره بین جنگ ، تمایل به ثبات وجود داشت ، نرخ ارز ثابت برای تجارت ضروری است ، بلکه همچنین انعطاف پذیری بیشتری نسبت به استاندارد طلای سنتی دارد. این سیستم دلار را به طلا ثابت می کند با برابری موجود 35 دلار آمریکا در هر اونس ، در حالی که همه ارزهای دیگر نرخ ارز ثابت اما قابل تنظیم را با دلار تعیین کرده بودند. برخلاف استاندارد طلای کلاسیک ،


جواهرات طلا

در طول تاریخ ، طلا به دلیل زیبایی طبیعی و درخشندگی آن بسیار ارزشمند بوده است. به همین دلیل ، بسیاری از فرهنگ ها تصور کرده اند که طلا نماینده خورشید است.

طلای زرد هنوز محبوب ترین رنگ است و امروزه طلا در اشکال متنوع موجود است.

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00