بستن

بازار طلا دانستنیها نمادهای قدیمی در جواهرات امروزی 
نمادهای قدیمی در جواهرات امروزی 
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/09/03 - 14:54 0 نظر

گلدمگ: نمادهای قدیمی در جواهرات امروزی

منظور از حمسا چیست؟

حمسا
یکی از محبوب ترین روندهای جواهرات مد ، هامسا یا دست حمش یک نماد باستانی در خاورمیانه است که نشان دهنده دست خدا است . در فرهنگ عبری ، حمسه همچنین نشان دهنده دست میریام ، خواهر موسی و هارون است. در ایمان اسلامی ، حمسه نماد دست فاطمه (ع)، دختر پیامبر محمد مصطفی(ص) است ، در حالی که در فرهنگ اهل سنت این پنج ستون خرد را نشان می دهد. در تمام فرهنگ ها و آیین ها ، دست حمسا یک نشانه محافظتی قلمداد می شود که گمان می رود سعادت ، شانس ، سلامتی و خوشبختی را برای کسانی که آن را می پوشند به ارمغان بیاورد. این نماد همچنین به عنوان نماینده قدرت ، قدرت و برکات شناخته شده است.

کلمه "همسا" از کلمه "همش" ، عدد "5" در عبری گرفته شده است و به پنج انگشت روی طرح نخل شکل حمسا اشاره دارد. گاهی اوقات طراحی دست حماسا شامل یک نماد چشم شیطانی است که تصور می شود دفاعی در برابر چشم شیطانی است.


منظور از چشم شیطانی چیست؟

 چشم شیطانی
اعتقاد به چشم شیطانی را تقریباً می توان در همه فرهنگ های جهان یافت. اولین ذکرهای ثبت شده مربوط به آن 5000 سال به بین النهرین و تقریبا 3000 سال به یونان و روم باستان برمی گردد. طبق افسانه ها ، چشم بد نوعی عصبانیت یا حسادت است که می تواند به شخص معطوف شود تا فرد را بیمار کند ، به او آسیب برساند یا بدشانسی بیاورد. به منظور جلوگیری یا مقابله با "روحیه بد" یا افکار انداخته شده بر آنها ، یک شخص از یک حرز یا طلسم محافظت در برابر چنین نیروهای شیطانی استفاده می کند. چنین حرز ، "چشم شیطانی" نامیده می شود ، به منظور انعکاس نگاه یا نفرین به شخصی است که آن را ریخته است.

آویزها و دستبندهای Evil Eye گفته می شود که یک روند محبوب در بین مدل های شیک ، فرد را از حسادت خوش شانسی فرد محافظت می کند. از چهره های مشهوری که این جواهرات شیک و نمادین را می پوشند می توان به ریحانا ، کارا دلوین ، مدونا و کیم کارداشیان اشاره کرد.


معنی درخت زندگی چیست؟

درخت زندگی
یک درخت نماد جهانی که تقریباً در هر یک از سنتهای معنوی و فرهنگی جهان یافت می شود ، درخت زندگی دارای معانی بسیاری است که از رایج ترین آنها به عنوان نماد جاودانگی است. در الهیات مسیحی ، درخت درختی است که در باغ عدن رشد کرده و همچنین به عنوان نمادی از مسیح زنده شده عمل می کند. در الهیات عبری ، این درخت استعاره ای از زندگی خردمندانه و مطالعه تورات است و در مصر باستان درخت مقدس چنار را نشان می دهد که زندگی و مرگ را به هم پیوند می دهد. معانی دیگر شامل فضل ، قدرت ، زیبایی و رستگاری است. تفسیر مدرن تر از درخت زندگی به عنوان نمادی از بهم پیوستگی و تنوع زندگی در کره زمین است.


منظور از ستاره داوود چیست؟

ستاره داوود
همچنین در زبان عبری به عنوان Magen دیوید (سپر داود) شناخته می شود، ستاره داوود نماد به رسمیت شناخته شده از هویت یهودی مدرن است، به نمایندگی از اعتقاد به این که خدا در عالم هستی قوانین و ما را محافظت می کند. این جنبش به عنوان نشان جنبش صهیونیستی انتخاب شده است ، نمادی از دین و فرهنگ یهودی و همچنین میهن یهودی اسرائیل است. در قرون وسطی ، عرفای یهود معتقد بودند این ستاره متقارن شش ضلعی نمادی از حفاظت در هر شش جهت (یا طرف) است. در حالی که ستاره داوود در قرن هفدهم برای اولین بار به عنوان یک نماد یهودی مورد توجه قرار گرفت ، اعتقادات بسیاری در مورد ریشه باستانی آن وجود دارد. یکی این که این دو مثلث بهم پیوسته از طرحی روی سپری به وجود آمده اند که شاه دیوید در نبرد با دشمن خود ، پادشاه نمرود از آن استفاده کرده است.


معنی Chai چیست؟

Chai
Chai که یکی از قابل تشخیص ترین کلمات و نمادهای عبری است ، به معنای "زندگی" است. Chai شامل دو حرف از الفبای عبری - Chet (حرف هشتم الفبای عبری) و Yud (دهمین حرف الفبای عبری) است - Chai اهمیت زندگی و همچنین آرزوی یک زندگی خوب را نشان می دهد. این کلمه از نظر عددی نیز قابل توجه است و حروف Chai با ترکیب نشان دهنده مقدار عددی 18 است ، عددی که به معنی Chai نیز است و نشان دهنده خوش شانسی است. نماد چای اغلب تکه های جواهرات ظریف ، از جمله گردنبند ، انگشتر و دکمه های سر دست را تزئین می کند.


معنی صلیب چیست؟

صلیب
صلیب ،نشان مسیحیت است به عنوان نمادی از فداکاری و نجات در رابطه با مرگ عیسی با مصلوب شدن بر روی صلیب شناخته می شود ، و بسیاری از این نماد را نشان می دهند تا پایبند به ایمان مسیحی باشد. همچنین اعتقاد بر این است که صلیب از محافظین در برابر روح شیطان یا شیطان محافظت می کند. با این حال ، صلیب نیز در اعتقادات باستانی و زمین محور نقش بسزایی داشته و نشان خدای خورشید Orpheus ("صلیب نور") و همچنین نماد خدای رومی میترا ، خدای ایرانی میترا ، بوده است. و خدای یونانی آتیس. علاوه بر این ، خدای مصری هوروس اغلب به تصویر کشیده شده است که صلیبی در دست دارد. بسیاری از معانی صلیب در فرهنگ غربی وجود دارد و برخی معتقدند که هر چهار عنصر فیزیکی (آتش ، آب ، هوا ، زمین) صلیب را تشکیل می دهند و صلیب نمادهای نماد جهت نیز هست (شمال ، جنوب ، غرب، و شرق) صلیب های متداول در طراحی جواهرات انواع صلیب سلتیک ، صلیب بیزانس ، صلیب یونانی و فلور دی لیس است.


منظور از شبدر چهار برگ چیست؟

شبدر چهار برگ
 گفته می شود که شبدر چهار برگ یکی از رایج ترین و محبوب ترین نمادهای خوش شانسی در دنیای غرب  است که خوش شانسی می آورد و از شر محافظت می کند. اعتقاد بر این است که هر برگ معنی خاصی دارد: برخی می گویند ایمان ، عشق ، امید و شانس. دیگران می گویند این برگ ها نشان دهنده شهرت ، ثروت ، عشق و سلامتی است. چهار شبدر اصل از گیاه شبدر سفید می آیند و گونه ای نادر از شبدر سه برگ رایج است که در ایرلند به نام Shamrock معروف است. در سنت ایرلند ، سه برگ شمروک نشان دهنده تثلیث مقدس است و هنگامی که یک برگ چهارم بر روی یک شمروک پیدا می شود ، آن برگ نشان دهنده فیض خداوند است.


معنی کادوکوس چیست؟

کادوکوس
نمادی که مدتها با پزشکان و شفابخشی همراه بود ، کادوکئوس  همچنین نشان دهنده عصای بالدار سنتی خدای یونانی هرمس است که به عنوان خدای رومی عطارد نیز شناخته می شود. طبق افسانه ها ، کارکنان در اصل کارمندان منادی بودند که با دو روبان آراسته شده بودند. با این حال ، با گذشت زمان ، نوارها به دو مار تبدیل می شوند که به شکل تکرار شکل هشت پیچیده می شوند. هرمس پیوندهایی با کیمیاگری داشت که شامل مطالعه پزشکی و دارویی ، شیمی و متالورژی بود. در طول قرن نوزدهم و بیستم ، بسیاری از گروه های پزشکی کادوکئوس را به عنوان یک نماد پزشکی تصویب کردند ، از جمله گروه پزشکی ارتش ایالات متحده ، که آن را به عنوان نشان خود در سال 1902 تبدیل کرد. از جمله پزشکان ، پرستاران و پیراپزشکان.


منظور از Infinity چیست؟

Infinity
جواهرات اینفینیتی به دلیل زیبایی طراحی و اهمیت معنای آن در حال افزایش محبوبیت هستند. این شکل که گاهی اوقات به عنوان "شکل 8 وری" شناخته می شود ، در واقع به عنوان Lemniscate ، کلمه یونانی نوار شناخته می شود. در طول اعصار و فرهنگهای جهان ، نماد بی نهایت برای نشان دادن مفاهیم مختلف ، از جمله کمال ، ثنویت و برابری زن و مرد مورد استفاده قرار گرفت. در قرن هفدهم ، ریاضیدان انگلیسی ، جان والیس ، نمادی را که امروز می شناسیم ، راهی برای نمایش بی نهایت معرفی کرد - کمیتی که بزرگتر از هر عددی است. با این حال ، تفسیر مدرن تر از معنی آن به عنوان نمادی از امکان و قدرت نامحدود ، جاودانگی و عشق ابدی است.


منظور از گره های سلتیک چیست؟

گره های سلتیک
نقوش گره ای در سراسر جهان یافت می شود ، و گره های سلتیک از موارد شناخته شده هستند. نماد سلتیک گره یک حلقه کامل ، بدون شروع و پایان است ، که نشان دهنده اتصال به هم و زندگی و چرخه بی نهایت تولد ، مرگ و تولد دوباره است. یکی از رایج ترین گره های سلتیک گره ترینیتی است، همچنین به عنوان Triquetra شناخته می شود. در قرن پنجم ، راهبان از این گره سه گوش برای تزئین نسخه های خطی روشن مانند کتاب Kells استفاده می کردند. مسیحیان اولیه آن را به نمایندگی از پدر ، پسر و روح القدس مشاهده می کردند ، در حالی که در زبان سلتیک این نشان دهنده دوشیزگان ، مادر و پیرزن فرزانه است. تفسیرهای مدرن گره های سلتیک از آنها به عنوان نشانه هایی از وحدت ، نمادهای عاشقانه و افسون های جادویی در برابر بیماری یا بخت بد نام می برد.


معنی گانش چیست؟

گانش
یکی از مشهورترین خدایان هندو ، گانش به عنوان پروردگار خرد و زحمت و از بین بردن موانع پرستش می شود. گانش ، فرزند اول شیوا و پرواتی ، به تصویر کشیده شده است که دارای یک سر فیل ، بدن شکم بزرگ یک انسان و چهار بازو است. او اغلب همراه با موش نشان داده می شود ، که نشان دهنده توانایی نیش زدن و قطع ناآگاهی است. سر عظیم گانش به معنای دانش است ، شکم بزرگ او نشان دهنده سخاوت است ، یک دست بلند شده محافظت را نشان می دهد ، و یک دست پایین نشان دهنده دادن بی پایان است.


 معنای Om چیست؟

Om
از صدای اولیه جهان در نظر گرفته می شود ،  Om  بیشتر در آیین های بودایی و هندو استفاده می شود. در واقع از سه هجا ساخته شده است - aaah ، oooh ، و mmm - که نشان دهنده تعدادی از سه گانه های مقدس است ، از جمله آسمان ها ، زمین و جهان زیرین و خدایان هندو Brahma ، Vishnu و Shiva. گفته می شود که تکرار صدای Om باعث آرامش سیستم عصبی ، تنفس کند و غدد و اندام های بدن را به ماساژ ارتعاشی می فرستد. امروزه Om اغلب به عنوان بخشی از یوگا انجام می شود و نمادی معاصر در هنر ، طراحی جواهرات و خال کوبی بدن است.


معنی آنخ چیست

آنخ
شبیه ترین نماد به مصر باستان ، عنخ  یک نماد پایدار است که به خوبی در نقاشی های مقبره های مصر و هنری دیگر نشان داده است. آنخ نیز به عنوان نفس زندگی و کلید رود نیل شناخته می شود ، نماد هیروگلیف مصری است که نشان دهنده زندگی ، به ویژه زندگی ابدی است. در حقیقت ، بسیاری از خدایان مصری وجود دارند که با هیروگلیف هایی که مچ پا را نگه داشته اند ، نشان دهنده زندگی پس از مرگ است. این علامت CRUX ANSATA نیز نامیده می شود ، لاتین به معنی "cross-with-a-handle" است و ممکن است پیدایش صلیب مسیحی باشد. در دوران مدرن گفته می شود که آنخ نشان دهنده جهان ، جاودانگی و زن و مرد است و اغلب به عنوان طلسم مسیحی استفاده می شود.


معنی بودا چیست؟

بودا
بودا  یک کلمه سانسکریت است که به معنای  "یک بیدار" است کسی که ماهیت همه چیز را درک می کند. این نشان دهنده زندگی سیذارتا ، یک شاهزاده هندی متولد 563 قبل از میلاد است که از تربیت سلطنتی خود صرف نظر کرد و زندگی خود را وقف جستجوی حقیقت و یافتن راهی برای رهایی دیگران از رنج کرد. پس از سالها ، او در حالی که زیر درخت بودی نشسته بود به روشنگری عالی رسید و سپس بقیه عمر خود را به دیگران آموخت که چگونه به آرامش و لذت واقعی برسند. با کسب روشنگری ، سیذارتا نام "بودا" را دریافت کرد. پیروان و غیر بوداییان برای تشویق صبر ، مهربانی و عطوفت و تعمیق آرامش درونی فرد ، تصویر او را می پوشند. آویز گردنبند بودای زن ما شبیه چشمان بودا با چشمان بسته و لبهایش لبخندی کاملاً آگاهانه و ملایم دارد.


منظور از درخت نخل چیست؟

درخت نخل
وقتی به مناطق گرمسیری فکر می کنید یک درخت خرما ، نماد نمادین سواحل جزیره ، آسمان صاف و اقیانوس های آبی به تصویر می کشید. مهاجران اولیه پلینزی به هاوایی درختان خرما نارگیل را به عنوان منبع غذایی پایدار همراه خود آورده و به طور گسترده در جزایر کاشتند. این درختان برای بقای شهرک نشینان بسیار مهم بود و امروزه توسط مردم هاوایی مقدس شناخته می شود.


معنی علامت صلح چیست؟

علامت صلح
جرالد هولتوم ، هنرمند انگلیسی ، نماد برجسته صلح را در سال 1958 برای سازمانی معترض به جنگ هسته ای ایجاد کرد. سه خط در دایره بر اساس یک سیستم ارتباط نظامی است که حروف را به موقعیت های پرچم اختصاص می دهد ، و دو حرف نشان داده شده در نماد ، N و D به معنای خلع سلاح هسته ای است. علامت صلح که به سرعت در سراسر اقیانوس اطلس پخش می شود ، به عنوان نماد جنبش صلح در ایالات متحده در سال 1960 اقتباس شد ، و در اعتراضات جنگ ویتنام در طول دهه ظاهر شد. اکنون این نماد صلح بین المللی محسوب می شود.

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00