بستن

بازار طلا دانستنیها آموزش سریع روش محاسبه قیمت طلا
آموزش سریع روش محاسبه قیمت طلا
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/08/05 - 11:35 0 نظر

داشتن اطلاعات کافی در هنگام خرید طلا باعث می شود که در یک کلام سرمان کلاه نرود و حتی طلا را با قیمت کمتری از قیمت بازاری آن خرید کنیم , در این مطلب نحوه محاسبه قیمت طلا را به زبان ساده برای شما دوستان توضیح می دهیم. لطفا چند دقیقه برای مطالعه آن وقت بگذارید تا از ضرر های چند میلیونی برای خرید طلا جلوگیری کنید .

نحوه محاسبه قیمت طلا امروز :

ساده ترین روش  محاسبه ضرر نسبی طلا می باشد. شما برای این که بتوانید قیمت حدودی طلای مورد نظر خود را بدانید باید مراحل زیر را طی کنید. مراحل را با ذکر یک مثال آموزش می دهیم :

فرض می کنیم شما برای خرید یک سرویس طلا به بازار رفته اید و سرویسی که انتخاب کرده اید به گفته طلا فروش 28 میلیون تومان قیمت دارد. حال شما برای محاسبه قیمت اصلی آن باید گرم دقیق سرویس و مزد ساخت آن بابت هر گرم را از طلا فروش سوال کنید. فرض می کنیم طلا فروش وزن سرویس را به شما 52 گرم و 300 سود و مزد ساخت آن را بابت هر گرم 30 هزار تومان به شما بگوید.

 

در ابتدا وزن دقیق سرویس مورد نظر خود را در قیمت طلای 18 عیار امروز ضرب کنید تا قیمت طلا خالص سرویس مشخص شود . فرض می کنیم امروز قیمت طلا 18 عیار 450 هزار تومان است پس در نتیجه قیمت طلا سرویس مورد نظر شما می شود ( 52٫300 گرم ضرب در 450 هزار تومان می شود 23 میلیون و 535 هزار تومان )

 

در مرحله دوم قیمتی که به دست آوردید را از قیمتی که طلا فروش به شما گفته است کم کنید که نتیجه می شود ( 28 میلیون و پانصد هزار تومان منهای 23 میلیون 535 هزار تومان می شود 4 میلیون و 965 هزار تومان )

 

از محاسبات ساده فوق نتیجه می گیریم که اگر شما این سرویس را خریداری نمایید و پس از مدتی قصد فروش آن را داشته باشید باید حدود 4 میلیون و 965 هزار تومان ضرر بدهید البته باتوجه به این که طلا فروش  هر گرم طلا را 10 تا 30 هزار تومان پایین تر از قیمت طلا روز خریداری می کنند ضرر شما بیشتر از مبلغی است که محاسبه کردیم  در ادامه به شما آموزش می دهیم تا متوجه شوید که آیا طلا فروش بیشتر از قیمت عرف از شما پول گرفته است یا خیر .

 

برای محاسبه قیمت نهایی طلا : کافیست 9٪ مالیات و 7٪ سود طلافروش و مزد ساخت طلای مورد نظر خود  را به قیمت طلای خالصی که محاسبه کردید اضافه نمایید ما خرید فرضی شما را برای نمونه درک بهتر برای شما محاسبه می کنیم .

 

همان طور که محاسبه کردیم قیمت طلا سرویس مورد نظر شما 23 میلیون و 535 هزار تومان شد که با 9٪ مالیات بر ارزش افزوده آن می شود 2 میلیون و 118 هزار تومان و 7٪ سود طلا فروش آن می شود 1 میلیون و 647 هزار تومان و همچنین در ادامه کافی است وزن طلا خود را در مزد ساخت طلای مورد ضرب کنید تا هزینه ای که بابت مزد ساخت باید پرداخت کنید مشخص شود برای این کار  وزن سرویس مورد نظر را یعنی 52٫300 را در 30 هزار تومان ضرب میکنیم تا مزد ساخت این سرویس مشخص شود که نتیجه آن می شود 1 میلیون و 569 هزار تومان . در آخر برای محاسبه قیمت سرویس مورد نظر خود نتایج به دست آمده را با هم جمع می کنیم .

 

قیمت طلا + 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده + 7 درصد سود طلا فروش + مزد ساخت = هزینه نهایی که شما باید پرداخت می کنید

23 میلیون و 535 هزار تومان + 2 میلیون و 118 هزار تومان + 1 میلیون و 647 هزار تومان + 1 میلیون و 569 هزار تومانکه نتیجه می شود: 28 میلیون و 869 هزار تومان 

 

نکته مهم : توجه نمایید که 9٪ مالیات بر ارزش افزوده را بعد بعد از جمع قیمت طلا با سود طلا فروش و مزد ساخت محاسبه کرد اما به علت پیچیده شدن محاسبات آن را همراه مراحل دیگر برای شما محاسبه کردیم اگر قیمت مالیات را در آخر به محاسبات اضافه نمایید قیمت نهایی سرویس مورد نظر شما 29 میلیون و 120 هزار تومان خواهد شد.

 


به خاطر داشته باشید طلا فروش می تواند در 7٪ سود خود و مزد ساخت به شما تخفیف های خوبی بدهد. پیشنهاد می کنیم در تخفیف گرفتن از طلا فروش اصلا خجالتی نباشید  چون در خرید یک سرویس ساده با کمترین چانه زنی ممکن است حداقل یک میلیون تومان تخفیف بگیرید . 

 

 

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00