بازار طلا دانستنیها ویدئو | رودیوم چیست و چه کاربردی در صنعت طلاسازی دارد
ویدئو | رودیوم چیست و چه کاربردی در صنعت طلاسازی دارد
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/01/31 - 12:35 0 نظر

فلز رودیم دارای ارزش بالایی است و در صنعت طلاسازی کاربردهای بسیار زیادی دارد. در این مطلب به بررسی بیشتر این فلز گرانبها می پردازیم.

رودیوم چیست و چه کاربردی دارد

هنگامی که پلاتین استخراج می شود، شش فلز در طی فرآیند پالایش استخراج می شود. این فلزات عبارتند از: پلاتین، ایریدیوم، روتنیم، پالادیوم، اوسمیم و رودیم. همگی این فلزات که از خانواده پلاتین هستند به طرق مختلف در صنعت طلا و جواهرسازی استفاده می شوند. تمرکز ما در این مطلب بر روی رودیوم خواهد بود. هر زمان قطعه‌ای از جنس طلای سفید ساخته می‌شود، گام آخر شستشوی آن با محلول رودیوم است. دلیل شستشو با رودیوم این است که ظاهر نهایی طلای ساخته شده بسیار سفیدتر و تقریباً شبیه پلاتین می‌شود. این موضوع باعث زیبایی و درخشندگی بیشتر طلا خواهد شد.

فلز رودیوم و کاربردهای آن

پوشش رودیوم بر روی طلا

        

رودیوم به صورت مایع رقیق شده خریداری می شود و باید در مکانی با تهویه مناسب استفاده شود زیرا دارای اسیدهای سمی و مواد شیمیایی است. هم محلول های کنسانتره و هم محلول های رقیق شده از نظر بصری نتایج نهایی مشابهی دارند، اما در بعضی موارد به صورت غلیظ خریداری می‌شود. غلظت بیشتر رودیوم امکان کنترل بیشتری روی استحکام آن ایجاد می‌کند و همچنین پیوند بسیار بهتری با فلز دارد. 

نحوه انجام کار

مرحله اول؛
در محیطی با تهویه مناسب، جواهراتی که قرار است روکش رودیوم شوند را در محلولی که تمام چربی ها و کثیفی‌ها را پاک کند، قرار می دهیم. فرآیند پرداخت و تمیز کردن، تا از بین رفتن کامل چربی ها و کثیفی ها ادامه دارد.

مرحله دوم؛
رودیوم مایع را با مقداری آب مقطر مخلوط کرده و در ظرف پیرکس می ریزیم. یک آند از جنس پلاتین داخل رودیوم مایع قرار می گیرد و یک سیم برق خروجی مثبت به آند وصل شده، و یک سیم برق خروجی منفی به قطعه طلای در حال آبکاری متصل می‌شود.

مرحله سوم؛
سپس رودیوم مایع را تا قبل از نقطه جوش، حرارت می‌دهیم و قطعه طلای متصل به جریان منفی، در محلول غوطه ور می شود. بعد از برقراری جریان الکتریکی، مایع رودیم به سطوح قطعات طلای در حال آبکاری می چسبد.

مرحله چهارم؛
در این مرحله، قطعه طلای آبکاری شده را شست و شو داده و سپس در جعبه ای از تراشه های چوب قرار داده می دهیم تا خشک شود. در انتها قطعه طلاها را وارد دستگاه اولتراسونیک کرده تا از هر گونه آلودگی پاک شود و پس از آن خشک کرده و بسته بندی می‌شود.

آبکاری رودیوم در قطعات طلای دو رنگ

گام اول؛
در این حالت قسمت هایی که قرار نیست روکش شوند با اکریلیک پوشانده می شوند و پس از تکمیل فرآیند آبکاری قطعه طلا در دیگ اسید انداخته شده و اکریلیک از روی آن پاک می‌شود. در این حالت فقط بخش هایی که با اکریلیک پوشانده نشده اند در معرض آبکاری رودیوم قرار می‌گیرند.

مرحله دوم؛
در مرحله آخر، همچون قبل، قطعه طلا در تراشه های چوبی و سپس دستگاه اواترا سونیکن قرار می گیرد

   برای آموزش بیشتر ویدئو آبکاری رودیوم را مشاهده بفرمایید 

منبع : سایت بازارطلا

نظرات

captcha Refresh

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00