بستن

بازار طلا دانستنیها تاریخچه دستبند و النگو
تاریخچه دستبند و النگو
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/01/28 - 14:42 0 نظر

در این مطلب به تاریخچه النگو، دستبند و همچنین اهمیت استفاده از آن در ادوار تاریخ پرداخته می شود. در ادامه با ما همراه باشید

تاریخچه دستبند و النگو

دستبندها از 5000 سال قبل از میلاد مسیح در مصر رایج شدند. البته دستبندهایی در روسیه پیدا شده است که تصور می شود بیش از 40000 سال قدمت داشته باشند. النگو و دستبند در قدیم با نام های ورنجن،ابرنجن و یاره نیز شناخته می‌شدند که امروزه از این عبارات در حل جدول روزنامه‌ها استفاده می‌شود. دستبندطلا و النگو طلا بخش مهمی از برخی مراسمات ازدواج در سراسر جهان هستند. در قدیم مصریان باستان دستبندهایی را روی مچ دست خود می‌بستند، که این امر به جز مد، اهمیت زیادی نداشته است. سربازان یونانی برای محافظت از مچ دست خود، دستبندهای چرمی می پوشیدند و این دستبندها به بخشی از لباس نظامی آنها تبدیل شده بود. تا قرون وسطی، دستبندها برای مردان و زنان محبوبیت خاص خود را داشتند تا اینکه به اکسسوری هایی تبدیل شدند که عمدتاً توسط زنان استفاده می شد. در قرن هفدهم، دستبندها به عنوان یک اکسسوری بسیار شیک برای زنان رایج شدند. همچنین در طول قرن بیستم، اغلب مردان دوباره شروع به پوشیدن دستبندهای ساده کردند.

تاریخچه دستبند و النگو

اهمیت مذهبی و تاریخی

دستبندها در طول تاریخ از اهمیت زیادی در محافل سکولار و مذهبی برخوردار بوده اند. از دستبند برای محافظت در برابر ارواح شیطانی یا آفتاب شدید استفاده می‌شده، و همچنین نشان‌دهنده وضعیت تاهل نیز بودند. دستبندها به تدریج تبدیل به یک اکسسوری مد شده اند و در برخی موارد معنای خاصی برای فردی که از آن استفاده می‌کرد داشت. دستبندهایی وجود داشت که تصور می شود به شفا و شکوفایی کمک می کند. آزاردهنده ترین نوع دستبندها در تاریخ مربوط به برده‌ها بود که برای  نشان دادن مالکیت آنها استفاده می‌شد. دستبندها در طول تاریخ نشانه‌ای برای نمایش ثروت و جایگاه اجتماعی افراد در جامعه بوده است. دستبندهای یشم یکی از لوازم جانبی رایج در چین هستند و اغلب به عنوان هدیه از طرف والدین به فرزندان برای یادآوری محافظت و محبت به آنها داده می شود. در سرتاسر جهان، دستبندهای دوستی روشی رایج برای پیوند دوستان هستند. دو دوست ممکن است دستبندهای همسان یا مشابه داشته باشند و این دستبندها را به مچ دست یکدیگر ببندند که نماد دوستی آنهاست.

جنس دستبند ها

اولین دستبندها اغلب از علف، شاخ و برگ درختان، صدف و حتی برخی از آنها از استخوان حیوانات و سنگ نیز ساخته می شدند. پس از آن، دستبندها معمولاً از مس یا برنز ساخته می‌شدند و کمی بعد مس و برنز جای خود را به نقره و طلا دادند. امروزه نقره رایج ترین فلز در ساخت دستبند است، اما بسیاری از مواد مانند طلا، برنز و سنگ های نیمه قیمتی اغلب در این دستبندها به کار رفته اند. برخی از دستبندها نیز دارای سنگ ماه تولد هستند.

بیشتر بخوانید : راهنمای انواع مختلف سنگ ماه

در دنیای جواهرات، اصطلاح النگو به طور گسترده به دستبندهایی اطلاق می‌شود که دایره‌ای هستند و با فرم یا لولا بسته می‌شوند
النگو که به عنوان یک دستبند دایره ای و محکم شناخته می شود، از دوران قدیم مورد توجه افراد بوده و قدمت آن به 2600 سال قبل از میلاد برمی گردد.

النگو یکی از اقلام مهم جواهرات عروسی برای بسیاری از عروس های هندی است، اگرچه معنی و اهمیت آن از منطقه ای به منطقه دیگر و خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است. النگوهای شیشه ای نشان دهنده امنیت و شانس در ازدواج هستند. بسته به خاستگاه و سنت های خانوادگی عروس، او را می توان با النگوهای آهنی با روکش طلا، النگوهای سبز یا النگوهای عاج و قرمز مشاهده کرد.
 
اگرچه النگوی مدرن‌تر از منطقه ایندوس سرچشمه می‌گیرد، اما نمونه‌ای از دستبند سنگی شبیه به النگو در سیبری کشف شده است که قدمت باورنکردنی 40000 ساله دارد و تصور می‌شود که گونه‌های انسان دنیسووا از آن استفاده کرده‌اند.

النگو در ویرانه های باستانی مایا، موریا، روم و هند نیز یافت شده است. این اقلام مهم تاریخی یکی از قدیمی ترین جواهراتی است که تاکنون کشف شده است. النگوهای باستانی از سفال، سنگ، صدف، مس، شیشه و سایر مواد مشابه ساخته می شدند.
 
میراث غنی النگو در ایران

النگو جزء اصلی جواهرات ایرانی است و در ایران، هیچ ظاهری بدون النگو کامل نمی شود. تا به حال به این فکر کرده اید که النگوها چگونه به وجود آمده اند؟ یا چه چیز خاصی در مورد آنها وجود دارد که تقریباَ هر زن ایرانی، اعم از متاهل و مجرد، آنها را برای تزئین انتخاب می کند؟ از النگوهای سنتی طلای سنگین گرفته تا قطعات سبک تر برای استفاده روزمره، در اینجا برخی از دلایل افزایش بی عیب و نقص النگو در ایران آورده شده است.

اهمیت تاریخی

جواهرات همیشه با طلا یا سایر فلزات گرانبها ساخته نمی شدند. ویرانه‌های حفاری‌های ری نشان می‌دهد که النگوها حتی از مس، صدف و سفال ساخته شده‌اند. آنها در اصل با طرح های مشکی یا قرمز رنگ آمیزی می شدند و توسط مردان و زنان پوشیده می شدند. با گذشت سالها، اعتقاد بر این بود که استفاده از النگو به افزایش گردش خون کمک می کند.

اهمیت رنگ‌ها

معمولاً در مراسم عروسی ، النگوهای زرد و سفید و رزگلد استفاده می‌شوند. آیا می‌دانستید که هر رنگی که در زمان‌های مختلف پوشیده می‌شود، نشانه‌های متفاوتی دارد؟ به عنوان مثال رزگلد در عروسی ها پوشیده می شود تا به معنای رفاه باشد. از طرف دیگر  طلای تزئین شده با نگین های رنگ سبز نشان دهنده خوش شانسی و باروری است. رنگ طلای سفید نشان دهنده قدرت و رنگ طلایی نماد رفاه و ثروت است.

اهمیت رنگ‌ها

اهمیت سنتی

النگو در مراسم عروسی ایران باستان نشانه افتخار بود و جایگاه بسیار مهمی داشت. در زمان حال رنگی که استفاده می شود از جامعه ای به جامعه‌ی دیگر متفاوت است که معنای متفاوتی را نیز نشان می دهد.
 

♦ قیمت طلا و انواع آبشده در بازار امروز


♦ قیمت دلار و انواع ارز در بازار آزاد امروز


♦ قیمت انواع سکه در بازار امروز


♦ قیمت رادیوم و فلزات گران بها


♦ قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل


 قیمت نفت برنت و انرژی 


منبع : سایت بازارطلا

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00