بازار طلا دانستنیها تاریخچه الماس - الماس چیست و از کجا آمده است؟
تاریخچه الماس - الماس چیست و از کجا آمده است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/01/27 - 16:14 0 نظر

سنگ الماس در جهان مورد پسند همگان است و یک گزینه سرمایه گذاری نیز محسوب می شود. در این مقاله به بررسی تاریخچه این سنگ با ارزش می‌پردازیم.

سنگ الماس از کجا آمده است؟

الماس از اتم های کربن که قدیمی ترین و فراوان ترین عنصر روی زمین است، ساخته شده است. کربن 3 میلیارد سال پیش در زیر سطح زمین تشکیل شده و تحت گرما و فشار زیاد به الماس تبدیل شد. کربن تحت شرایط مختلف به زغال سنگ  نیز تبدیل می شود. آنچه که باعث ایجاد ظاهر متفاوت در این 2 محصول جانبی کربن می شود، ساختار اتمی آنها است. در الماس، هر 5 اتم کربن یک کریستال سه بعدی را تشکیل می دهد که سخت ترین ماده شناخته شده موجود در زمین است. از سوی دیگر، زغال سنگ یکی از نرم ترین موادی است که در طبیعت وجود دارد و از 4 اتم کربن در حلقه های شش ضلعی تشکیل شده است. 

• دوران باستان

کلمه الماس از واژه یونانی «آداماس» به معنای تسخیر ناپذیر گرفته شده و به همین دلیل به عنوان نماد عشق و ازدواج ابدی شناخته شده است. از الماس به عنوان ابزاری برای برش مواد سخت نیز استفاده می شد. در قرون وسطی، آن را طلسمی برای بیرون راندن شر و یا محافظت در برابر دشمنان در جنگ ها می دانستند و همچنین به عنوان یک عامل شفابخش برای بیماری ها و جراحات نیز تجویز می شد. 
اولین نوشته در مورد الماس، مربوط به محقق رومی، پلینی بزرگ، در سال 100 ثبت شده است که در آن از الماس به عنوان با ارزش ترین شی در جهان یاد شده است. اولین الماس ثبت شده در قرن چهارم قبل از میلاد در هند کشف شد. توانایی آن در انعکاس نور و حکاکی بر روی فلزات باعث ارزشمند شدن آن شد و بدیهی است که منحصر به طبقه ثروتمند هند بود.در همان زمان این سنگ ارزشمند، از جاده ابریشم به چین و سپس اروپای غربی رفت.
ایتالیا اولین صنعت برش الماس را در سال 1330 تأسیس کرد تا اینکه بلژیک در سال 1550 به مرکز جدید این صنعت تبدیل شد. اکنون نخبگان اروپایی به این سنگ گرانبها دسترسی داشتند تا اینکه ذخایر هند در قرن 18 تمام شد. در سال 1725 کارگران برزیلی معدن جدیدی از الماس را در رودخانه های برزیل کشف کردند. این بازار به مدت 150 سال در اختیار برزیل بود، اما به دلیل تغییرات سیاسی در اروپا مانند انقلاب فرانسه که ثروت و طبقه اقتصادی را دوباره توزیع کرد، تقاضای الماس کاهش یافت.

• دوران مدرن

دومین ذخیره گاه در سال 1866 در رودخانه نارنجی آفریقای جنوبی پیدا شد. اراسموس جاکوبز 15 ساله بود که به طور تصادفی یک الماس 21.25 قیراطی پیدا کرد. این کشف، تاریخ مدرن این گوهر باستانی را آغاز کرد. 5 سال بعد، یک الماس 83.50 قیراطی در Colesberg Kopje پیدا شد که پروژه معدن کیمبرلی را در سال 1870 آغاز کرد. 
ذخایر جدید باعث افزایش عرضه این سنگ گرانبها و در نتیجه کاهش ارزش آن شد. الماس دیگر سنگ کمیاب به حساب نمی آمد و در دسترس همه مردم قرار گرفت.
De Beers Consolidated Mines, Ltd در سال 1880 توسط Cecil John Rhodes تأسیس شد که 90٪ از تولید جهانی را در اختیار داشت. ارزش سنگ الماس تا سال 1919 به نصف کاهش یافت. برای افزایش تقاضا، De Beers یک کمپین بازاریابی بزرگ با شعار "الماس همیشه وجود دارد" را در سال 1947 راه اندازی کرد و با موفقیت بزرگی روبرو شد الماس سنگ به انتخاب مردم برای حلقه های ازدواج تبدیل شد.

فرآیند استخراج معادن در آفریقای جنوبی از طریق پیشرفت‌های فناوری که ماشین‌های معدن را به عمق زمین می‌برد، تکامل یافت و حجم تولید را از زیر یک میلیون قیراط در دهه 1870 به 3 میلیون قیراط در دهه 1920، 50 میلیون قیراط در دهه 1970 و 100 میلیون قیراط در دهه 1990 افزایش داد. 
قرن بیستم، قرن تکامل دانش در مورد الماس بود، زیرا زمین شناسان و کانی شناسان تحقیقات علمی بیشتری انجام دادند که منجر به پیش بینی آسان مکان‌های جدید و ارزیابی دقیق سنگ الماس شد. مؤسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) در سال 1931 توسط رابرت ام. شیپلی که سیستم درجه بندی جهانی الماس را معرفی کرد، تأسیس شد. 

تاریخچه الماس
امروزه نیمی از ذخایر الماس در روسیه و نیمی دیگر از 4 کشور دیگر استخراج می شود که ذخایر جهانی در مجموع به بیش از یک میلیارد قیراط در 10 معدن اصلی می رسد:

1. آیخال، روسیه، 175 میلیون قیراط 

2. جوانگ، بوتسوانا، 166 میلیون قیراط 

3. اوداچنی، روسیه، 164 میلیون قیراط 

4. نیوربا، روسیه، 133 میلیون قیراط 

5. اوراپا، بوتسوانا، 131 میلیون قیراط 

6. کاتوکا، آنگولا 130 میلیون قیراط

7. ایکاتی ، کانادا، 105 میلیون قیراط

8. ونتیا ، آفریقای جنوبی، 92 میلیون قیراط 

9. لومونوسوف، روسیه، 74 میلیون قیراط

جالب است بدانید برای تولید سنگ الماس یک قیراطی باید 250 تن سنگ معدن استخراج شود!

آینده الماس چگونه است؟

الماس همیشه در صنعت مد می‌درخشد. در حلقه های نامزدی و عروسی زیبایی خاصی دارد و همیشه ارزش اقتصادی خود را حفظ خواهد کرد، زیرا با پیشرفت فناوری ذخایر جهانی سریعتر استخراج می شود. حتی جنبه‌های منفی اقتصادی مردم را تشویق می کند که الماس بیشتری را حفظ کنند. 
 

منبع : سایت بازارطلا

نظرات

captcha Refresh

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00