بستن

بازار طلا دانستنیها چرا حلقه ازدواج را در دست چپ می اندازیم؟
چرا حلقه ازدواج را در دست چپ می اندازیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/01/30 - 11:42 0 نظر

در اکثر نقاط دنیا، وقتی سوال می‌شود حلقه ازدواج در کدام دست قرار میگیرد پاسخ معمولاً دست چپ است. در این مطلب دلیل این موضوع بررسی می ‌شود.

در دوران قدیم، رومیان بر این باور بودند که سیاهرگی که در امتداد انگشت چهارم دست چپ قرار دارد، مستقیماً به قلب فرد می‌رسد. آنها این رگ را vena amoris به معنای رگ عشق نامیدند. از آنجایی که ازدواج نمایانگر پیوند ابدی عشق است، رومی ها تصمیم گرفتند حلقه ازدواج را روی این انگشت بگذارند تا به معنای عشق مشترک بین زوجین باشد.

سنت های مربوط به انگشت حلقه در کشورهای مختلف

عروس‌ها و دامادهای یونانی در طول تاریخ حلقه‌های ازدواج خود را به دست می‌انداختند. در برزیل، ترکیه، لبنان و سوریه، زن ها حلقه نامزدی خود را تا زمان عروسی در دست راست می‌اندازند و پس از پایان مراسم، آن را به دست چپ منتقل میکنند. سنت آلمانی برعکس است و حلقه نامزدی پس از عروسی از دست چپ به راست مهاجرت می کند.

سنت های مربوط به انگشت حلقه در کشورهای مختلف

در چین، عروس حلقه ازدواج خود را به دست راست خود می‌اندازد که به آن «دست کار» می‌گویند تا نقش اصلی خود را در خانه نشان دهد. در مقابل، داماد انگشتر خود را در دست چپ می‌اندازد.

حلقه‌ی نامزدی در کدام دست قرار می‌گیرد؟

مانند حلقه ازدواج، حلقه های نامزدی در انگشتان مختلف در سراسر جهان استفاده می شود. زوج‌ها در کلمبیا و برزیل اغلب نوارهای عروسی را به عنوان حلقه نامزدی در دست راست خود می‌بندند و پس از اتمام عروسی، آن را به سمت چپ می‌برند. از طرف دیگر، برخی از اروپایی‌ها حلقه نامزدی خود را روی دست چپ می‌بندند و پس از عروسی آن را در کنار حلقه ازدواج خود به دست راست منتقل می‌کنند.

حلقه‌ی ازدواج در ایران در کدام انگشت قرار می‌گیرد؟

در ایران حلقه‌ی نامزدی با نام انگشتر نشان شناخته می‌شود. این انگشتر تا زمان عقد در دست راست عروس قرار می‌گیرد و بعد از خرید حلقه عروسی و جاری شدن عقد، معمولا دیگر از آن استفاده نمی‌شود و به جای آن حلقه‌ی عروسی در دست چپ عروس و داماد انداخته می‌شود.

در مجموع، اولین قدم خرید انگشتر و حلقه‌ی مورد نظرتان است که آن را دوست دارید. بعد از آن می‌توانید آن را روی هر انگشتی که دوست دارید قرار دهید. حتی می توانید هر روز بسته به روحیه یا نوع لباس خود آن را تغییر دهید.

کشورهایی که از دست راست برای حلقه ازدواج استفاده می کنند

تعدادی از کشورها (اروپای مرکزی و شمالی) وجود دارند که کاملا برعکس عمل می کنند. کشورهایی که از دست راست برای حلقه ازدواج استفاده می کنند عبارتند از:

 • نروژ
 • اتریش
 • دانمارک
 • لهستان
 • بلژیک (برخی مناطق)
 • آلمان
 • روسیه
 • لتونی
 • بلغارستان
 • اوکراین

♦ قیمت طلا و انواع آبشده در بازار امروز


♦ قیمت دلار و انواع ارز در بازار آزاد امروز


♦ قیمت انواع سکه در بازار امروز


♦ قیمت رادیوم و فلزات گران بها


♦ قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل


 قیمت نفت برنت و انرژی 


منبع : سایت بازارطلا

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
 • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00