بستن

بازار طلا دانستنیها عیار طلا چیست؛ همه آن چیزی که در مورد عیار طلا باید بدانید!
عیار طلا چیست؛ همه آن چیزی که در مورد عیار طلا باید بدانید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/11 - 15:14 0 نظر

گلدمگ: طلا فلزی ارزشمند و گران قیمت است که برای قیمت‌گذاری آن باید عیارطلا مشخص باشد. ما در این مقاله شما را با انواع عیارهای طلا آشنا می‌کنیم و نحوه محاسبه آن را به شما یاد می‌دهیم. همچنین باید توجه داشته‌باشید که هرچه عیار طلا بالاتر، ارزش و قیمت آن بیشتر است.

عیار چیست:

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص‌ِ آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. عیار طلا اغلب از واحد کامل 24 بیان می‌شود و در ایران عیار استاندارد، عیار 18 است. در ایران اغلب از عیار 18 استفاده می‌شود و همچنین عیار‌های 21 و 22 هم به رسمیت شناخته می‌شود .

طبق قانون در ایران، عیار پایین تر از عیار 18 نداریم و تولید طلا با عیار پایین‌تر از 18 فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار ممنوع است اما در بازار این عیارها برخلاف قانون استفاده می‌شود. در مورد انتخاب عیار طلا علاوه‌بر قیمت آن، شرایط اقلیمی نیز اهمیت زیادی دارد و باید توجه داشته‌باشید رطوبت بالا باعث تیرگی طلاها با عیار پایین می‌شود.

برای محاسبه عیار طلا از فرمول زیر استفاده می‌شود:

فرمول محاسبه عیار طلا

X: عیار آلیاژ

Mg: جرم خالص طلا

Mm: جرم کل جسم

طلاهای استخراج‌شده از معادن خالص نیستند، به همین علت بعد از استخراج، آن‌ها را ذوب می‌کنند و طلای خالص را جداسازی می‌کنند. همچنین بعد از جداسازی طلای خالص دوباره آن‌ها را ذوب می‌کنند و با افزودن مقداری مس، برنج و … آن ها را به عیار مورد‌نظر خود می‌رسانند. هرچه عیار طلا بالاتر باشد، طلا خالص تر، نرم‌تر و شکل‌پذیرتر است و به همین دلیل طلا را با آلیاژهای گوناگون ترکیب می‌کنند تا استحکام پیدا کند.

عیار چیست:

انواع عیارهای طلا

همه ما به خوبی می دانیم که خلوص طلا بر اساس عیار آن سنجیده می شود. عیار واحدی است که برای اندازه گیری خلوص طلا استفاده می شود. هر چه عیار یک کالای طلا بالاتر باشد، طلای موجود در آن خالص تر خواهد بود. خواه در قالب سکه، شمش یا جواهرات گرانبها باشد. طلا در انواع وزن ها موجود است و این وزن ها کاربردهای متفاوتی دارند.

در اینجا یک راهنمای ساده وجود دارد که به شما کمک می کند تفاوت بین انواع قیراط های طلای موجود را درک کنید:

طلای 24 عیار

طلای 100 درصد خالص، طلای 24 عیار است، زیرا هیچ اثری از فلزات دیگر در آن وجود ندارد. گفته می شود که در بازار 99.9 درصد خالص است و رنگ زرد روشن مشخصی دارد. از آنجایی که خالص ترین شکل طلا است، طبیعتاً گرانتر از انواع دیگر است.


عیار 24

با این حال، به دلیل چگالی کمتر در مقایسه با طلای عیار کمتر، نرم و به راحتی قابل خم شدن است. بنابراین، از آن به هیچ عنوان جواهرات معمولی ساخته نمی شود. طلای 24 عیار معمولاً برای ساخت سکه و شمش طلا استفاده می شود. با این حال، مقدار کمی از آلیاژ نیز در سکه های طلای 24 عیار مخلوط می شود تا آنها را بادوام کند. همچنین برای استفاده در برخی از وسایل الکترونیکی و پزشکی مناسب است.طلای 22 عیار
طلای 22 عیار معمولاً در ساخت جواهرات معمولی استفاده می شود. 22K به این معنی است که 22 قسمت از فلز به طلا می رسد و دو قسمت بقیه فلزات دیگری هستند که بافت طلا را سخت تر می کنند و در نتیجه فلز را بادوام می کنند.

عیار 22

در طلای 22 عیار، تنها 91.67 درصد طلای خالص است. 8.33 درصد باقیمانده از فلزاتی مانند نقره، روی، نیکل یا آلیاژهای دیگر تشکیل شده است. اگرچه از آن در ساخت جواهرات طلای ساده استفاده می شود ، اما طلای 22 عیار برای ساخت هر جواهرات طلای میخ دار(پایه نگهدارنده نگین الماس) سنگین ترجیح داده نمی شود. به این دلیل است که الماس و سایر سنگ های قیمتی دارای وزن هستند، در حالی که طلای 22 عیار نرم تر از این سنگ ها است و در استفاده روزانه از قطعه جواهر نمی تواند آنها را محکم نگه دارد. این شکل از طلا اغلب در بسیاری از جواهرات عروسی و سایر مواردی که گاهی اوقات پوشیده می شوند، یافت می شود.طلای 18 عیار
طلای 18 عیار شامل 75 درصد طلای خالص است که با 25 درصد فلزات دیگر مانند مس یا نقره و غیره مخلوط شده است. برای ساخت جواهرات میخی و الماس بسیار مناسب است، طلای 18 عیار در مقایسه با 24 عیار و 22 عیار ارزانتر است. این نوع طلا دارای رنگ زرد پررنگ با سایه ای کم رنگ است که آن را برای جواهرات نفیس طلا و الماس کاملاً مطلوب می کند.

عیار 18

جواهرات ساخته شده از طلای 18 عیار برای پوشیدن روزانه مناسب هستند و مقدار کمتر فلزات آن را برای افرادی که از هرگونه حساسیت فلزی رنج می برند انتخاب بهتری می کند. طلای 18 عیار به طور گسترده برای ساخت انگشتر، ساعت و سایر جواهرات قابل پوشیدن معمولی استفاده می شود. درخشش نور گرم زرد آن را برای حلقه های ازدواج و جواهرات مناسب است.طلای 14 عیار
طلای 14 عیار از 58.3 درصد طلای خالص و 41.7 درصد مخلوطی از فلزات دیگر مانند مس، روی، نقره و نیکل تولید می‌شود. با داشتن تنها 14 قسمت از 24 طلا، معمولاً نسبت به سایر قیراط های بالاتر طلا ارزان تر است. وجود مقدار بیشتری از فلزات آلیاژی، طلای 14 عیار را در برابر سایش مقاوم‌تر می‌کند. و از آنجایی که سخت‌تر و بادوام‌تر است، برای ساخت جواهرات روزمره، به‌ویژه برای یک سبک زندگی فعال، ایده‌آل است. همچنین احتمال کمتری برای ایجاد هرگونه حساسیت پوستی وجود دارد.

عیار 14

رنگ طلای 14 عیار به دلیل اشباع کمتر طلا اغلب زرد کم رنگ تر است. به طور گسترده ای برای ساخت حلقه ها و آویزها / قفسه های لباس روزانه استفاده می شود. با توجه به استحکام آن، همه به مقرون به صرفه ترین گزینه، جواهرات طلای 14 عیار ترجیح می دهند.طلای عیار 10
طلای عیار 10 آلیاژی از طلا است که حداقل 7/41 درصد طلا دارد و بقیه آلیاژهای دیگر مانند نقره، نیکل یا روی است. مقدار فلزات آلیاژی بالاتر از طلای خالص است، یعنی 58.3 درصد که باعث می شود قیمت کمتری داشته باشد و در برابر کدر شدن آسیب پذیرتر باشد. دارای 10 قسمت از 24 طلا است. این شکل از طلا بسیار محکم است، خیلی نرم نیست و به راحتی خراشیده و خم نمی شود.

عیار 10

این ارزان ترین شکل طلا است و رنگ کم رنگ تری نسبت به سایر قیراط ها دارد. به دلیل دوام از نظر کیفیت و سادگی، طلای عیار 10 اغلب در زنجیر ساده، انگشتر و سایر اقلامی استفاده می شود که بخشی از مجموعه جواهرات مجلل نیستند . همچنین، اگر به فلزات خاصی حساسیت دارید، طلای عیار 10 احتمالاً می تواند باعث تحریک پوست شود.
 


بهترین گزینه؟

بنابراین، کدام نوع طلا برای جواهرات شما بهتر است؟ راستش را بخواهید، چیزی به نام "بهترین نوع طلا" برای کسی وجود ندارد. این فقط به این بستگی دارد که شما به دنبال چه جواهری هستید و هر چند وقت یکبار آن را خواهید پوشید! هنگام انتخاب طلا برای حلقه ازدواج یا زنجیر پوشیدن روزانه، مهم است که چند فاکتور دیگر مانند حساسیت پوست، سبک زندگی و سلیقه زیبایی را در نظر داشته باشید. خرید با در نظر گرفتن بودجه نیز مهم است. و فراموش نکنید که قبل از خرید هر نوع اقلام طلا، قیمت طلای زنده در ایران را به صورت آنلاین بررسی کنید. 

تمام اشکال طلای فوق منحصر به فرد و مطلوبیت خود را دارند. بنابراین چه تصمیم به خرید عیار 10 یا 22 عیار داشته باشید، تنها چیزی که مهم است این است که چیز با ارزشی را خرید می کنید، زیرا به هر حال طلا می درخشد!


♦ قیمت طلا و انواع آبشده در بازار امروز


♦ قیمت دلار و انواع ارز در بازار آزاد امروز


♦ قیمت انواع سکه در بازار امروز


♦ قیمت رادیوم و فلزات گران بها


♦ قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل


قیمت نفت برنت و انرژی 


منبع: بازار طلا

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00