عیار طلا چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1403/02/10 - 13:36 0 نظر

در این مقاله به بررسی کامل مفهوم عیار طلا، انواع عیار طلا، کاربردهای آن، نحوه تشخیص عیار و نحوه محاسبه عیار طلا می‌پردازیم. همچنین عیارهای 9 تا 24 را مورد بررسی قرار می دهیم

عیار یک واحد اندازه‌گیری برای نشان‌دادن میزان خلوص طلا است. هر چه درصد خلوص فلز بیشتر باشد دارای عیار بالاتری است و ارزش بیشتری نیز خواهد داشت. عیار طلا کاربرد زیادی در خریدوفروش دارد؛ بنابراین آشنایی با انواع عیار طلا و نحوه محاسبه عیار بسیار مهم است. در ادامه به بررسی کامل این مفاهیم می‌پردازیم؛ پس ادامه مطلب را تا انتها مطالعه نمایید تا با این مفاهیم آشنا شوید. 

بررسی مفهوم عیار طلا

عیار طلا واحدی برای سنجش میزان طلای خالص استفاده شده نسبت به وزن کل است. در واقع با بالارفتن عیار، ارزش طلا بیشتر خواهد شد؛ زیرا قطعه موردنظر از لحاظ میزان طلا خالص‌تر خواهد بود. 
طلا ذاتاً فلزی نرم است که می‌توان آن را تغییر شکل داد. استفاده از طلای خالص 100 درصد برای تولید زیورآلات مناسب نخواهد بود؛ زیرا طلای خالص نرم است. برای سخت شدن، آن را با دیگر فلزات مانند پلاتین، مس و نقره ترکیب می‌کنند تا در جواهرسازی استفاده شود. هر چه میزان ترکیبات مس، نقره و پلاتین موجود در قطعه طلا بیشتر باشد درصد خلوص طلای آن پایین‌تر بوده و در نتیجه طلا عیار کمتری خواهد داشت. 

کاربرد عیار طلا چیست

در هنگام خریدوفروش باید درصد خلوص یا به‌عبارت‌دیگر عیار طلا مشخص شود تا بتوان ارزش آن را مشخص کرد. طبیعتا هر چه درصد خلوص طلا بیشتر باشد، یعنی عیار آن بالاتر است و در نتیجه ارزش بالاتری هم خواهد داشت. 
البته مفهوم عیار صرفاً متعلق به طلا نیست، بلکه از این مفهوم برای سنجش درصد خلوص سایر فلزات همچون نقره، پلاتین، پالادیوم و سایر فلزات گرانبها نیز استفاده می‌شود. در ادامه کاربردهای عیارهای مختلف طلا در صنایع مختلف را بررسی خواهیم کرد. 

انواع عیار طلا کدام‌اند؟

به عیار طلا قیراط هم می‌گویند. در زبان انگلیسی عیار را با حرف K که حرف اول کلمه Karat است نمایش می‌دهند. انواع مختلفی از عیار وجود دارند که هر کدام دارای ارزش‌ متفاوتی هستند. در ادامه با انواع عیار طلا آشنا خواهید شد. 

طلای 24 عیار

خالص‌ترین و باارزش‌ترین نوع طلا، طلا با عیار 24 است. طلای 24 عیار دارای درصد خلوص نزدیک به 100 و در حدود 99.99 درصد است. در این نوع طلا هیچ‌گونه فلز دیگری وجود ندارد. این طلا دارای رنگی بسیار زردتر از سایر طلاها است. به دلیل جنس نرمی که دارد از آن در ساخت زیورآلات استفاده نمی‌شود. طلای 24 عیار معمولاً در اختیار مراکز تولید زیورآلات، سکه و شمش قرار دارد. علاوه بر این از این نوع طلا برای تولید برخی از تجهیزات پزشکی و الکترونیک و ساخت برخی از محصولات آرایشی مراقبت از پوست استفاده می‌شود.

طلای 24 عیار

طلای 23 عیار

طلای 23 عیار را با نام طلای 958 نیز می‌شناسند؛ زیرا دارای خلوصی معادل 95.8 درصد است. این نوع طلا تنها کمتر از 5 درصد فلز مستحکم دارد؛ بنابراین مقداری سخت‌تر از طلای 24 عیار است؛ با این حال باز هم نرم است و برای تولید زیورآلات مناسب نیست. ارزش این نوع طلا بسیار بالا است و برخی از تولید‌کنندگان صنایع دستی از این نوع طلا برای تولید اشیا بسیار با ارزش استفاده می‌کنند. 

طلای 23 عیار

طلای 22 عیار

طلای 22 عیار یا 916 نیز یکی دیگر از انواع طلای باکیفیت با درصد خلوص بسیار بالا است و ارزش زیادی دارد. استحکام آن بالاتر از طلای 24 عیار است؛ اما این استحکام به‌گونه‌ای نیست که بتوان تمامی زیورآلات را با آن تولید کرد. تنها در ساخت برخی از زیورآلات که نیازی به استحکام بسیار بالا نیست از این نوع طلا استفاده می‌شود. این طلا دارای درصد خلوص 91.67 درصد است.

طلای 22 عیار

طلای 21 عیار

طلای 21 عیار دارای خلوص 87.5 درصد است؛ بنابراین آن را با نام طلای 875 نیز می‌شناسد. برای تولید قطعات با عیار 21 از 87.5 درصد طلا در ترکیب با برخی از فلزات مانند نیکل، روی و نقره استفاده می‌کنند تا استحکام آن بالا برود. از این نوع طلا برای ساخت زیورآلاتی استفاده می‌شود که بسیار چشم نواز هستند. استحکام آن نیز قابل قبول است. 

طلای 21 عیار

طلای 20 عیار

طلای 20 عیار یکی دیگر از انواع طلا است که خاصیت چکش‌خواری بالا و رنگ طلایی درخشانی دارد. از این طلا در کشورهایی مثل هند استقبال زیادی می‌شود، همچنین افراد طبقه متوسط در کشورهای مختلف می‌توانند از مشتریان طلای 20 عیار باشند. 

طلای 20 عیار

طلای 18 عیار

طلای 18 عیار دارای خلوص 75 درصد است؛ بنابراین آن را با نام طلای 750 نیز می‌شناسند. این نوع طلا محبوبیت بسیار زیادی در ایران دارد؛ زیرا دارای استحکام بسیار خوبی است و قیمت مناسبی نیز دارد. علاوه بر این به دلیل داشتن 75 درصد طلا، ارزش اقتصادی بالایی دارد. این طلا را با 25 درصد نقره و مس ترکیب می‌کنند تا بتوان زیورآلات باکیفیت و زیبایی با آن تولید کرد. 
درخشانی عیار طلا 750 کم‌تر از طلاهای 22 و 24 عیار است و کمی مات‌تر خواهد بود؛ اما استحکام آن بسیار بالاتر است. در صورت خرید طلا با عیار 18 کدهایی مانند 750، 18k، 18kt، 18K و یا 0.75 بر روی آن مشاهده خواهید کرد. 

طلای 18 عیار

طلای 17 عیار

طلای 17 عیار نیز انتخاب بسیار مناسبی برای ساخت زیوآلات است. این نوع طلا درصد خلوصی معادل 70.8 دارد و آن را با نام طلای 700 نیز می‌شناسند. از این طلا برای ساخت برخی از جواهرات قدیمی مانند دسته‌های ساعت استفاده می‌کردند. زیورآلات ساخته شده به وسیله این نوع طلا دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و خراش هستند. برای ساخت زیورآلاتی که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند بهتر است از طلای 17 عیار استفاده شود؛ زیرا مقاوم‌تر است و دیرتر آسیب می‌بیند. 

طلای 17 عیار

طلای 14 عیار

خلوص طلای 14 عیار 58 درصد است. البته آن را با نام طلای 585 نیز می‌شناسند. 42 درصد مابقی آن را فلزات مستحکم دیگری تشکیل می‌دهند. این نوع طلا دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی است. طلای 14 عیار در ایران طرفداران زیادی ندارد، با این حال در ساخت برخی از زیورالات از آن استفاده می‌شود و در طلافروشی‌ها به فروش می‌رسد. 

طلای 14 عیار

طلای 9 عیار

طلای 9 عیار دارای خلوص 37.5 درصد است که پایین‌ترین درصد خلوص را در بین تمامی انواع طلا دارد. طلای 9 عیار، معمولاً بعد از مدتی استفاده، روکش آن آسیب می‌بیند و باید آبکاری شود؛ زیرا در ترکیب آن درصد بیشتری از سایر فلزات وجود دارد. طلای 9 عیار دارای پایین‌ترین ارزش در بین تمامی طلاهای موجود در بازار است. 

طلای 9 عیار

نحوه تشخیص عیار طلا

سؤال بسیار مهمی که برای بسیاری از شما رخ می‌دهد این است که روش‌های تشخیص عیار طلا کدام‌اند و این که بهترین روش کدام است؟
به‌طورکلی با استفاده از روش‌های مختلف زیر امکان تشخیص عیار طلا وجود دارد که دو مورد اصلی آن عبارت‌اند از:

  • روش سنتی
  • روش اسپکتروفتومتر

برخی از طلافروشان با استفاده از روش‌های سنتی مانند استفاده از سنگ کوارتز یا سنگ محک اقدام به تشخیص عیار طلا می‌کردند. علاوه بر این برای تشخیص طلاهای با عیار کمتر از 14 از یک نوع اسید به نام اسید نیتریک استفاده می‌کنند. طلاهای با عیار بالا را با تیزاب سلطانی تشخیص می‌دهند. 
در روش اسپکتروفتومتر مقداری از طلا را وزن می‌کنند. بعد از آن طلا را در تیزاب حل می‌کنند و سپس با اسپکتروفتومتر شدت جذب را اندازه می‌گیرند. با استفاده از این روش و با انجام مقایسه‌ها و محاسبات مخصوص، عیار طلا مشخص خواهد شد. 
همچنین با استفاده از روش‌های دیگر همچون استفاده از دستگاه تعیین عیار و روش ری گیری نسبت به تشخیص میزان عیار طلا اقدام می‌کنند. 

نحوه محاسبه عیار طلا

همان‌گونه که بیان شد عیار طلا را از 0 تا 1000 می‌سنجند. به عنوان مثال ما نحوه محاسبه طلای عیار 18 را بررسی می‌کنیم. یک فرمول ساده ریاضی وجود دارد که نشان می‌دهد عیار 18 از 24 معادل چه عیاری از عدد 1000 خواهد بود. 
هر عیار در مبنای عدد 24 برابر است با 41.6667 در عیار 1000. به عبارت دیگر فرمول محاسبه آن به شکل زیر خواهد بود:
18 * 41.6667 = 750.0006
عدد 750.0006 بعد از گرد شدن به عدد 750 تبدیل خواهد شد که  عیار طلا از 1000 را مشخص خواهد کرد. سایر عیارها نیز طبق فرمول بالا از 1000 محاسبه خواهند شد. 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مفهوم و کاربرد عیار طلا پرداختیم. طلا در عیارهای 24، 23، 22، 21، 18، 17، 14 و 9 وجود دارد که هر کدام دارای درصد خلوص و کاربردهای مشخصی هستند که در این مقاله به بررسی آن‌ها پرداختیم. راه‌های مختلفی برای تشخیص عیار طلا و محاسبه عیار وجود دارد که به طور کامل برای شما شرح داده شد.
عیار مورد نظر شما چیست؟ نظرات خود را با ما و مخاطبان در میان بگذارید. 

نظرات

captcha

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00
بازار طلا

میخواهید از آخرین اخبار و تخفیف های بازار طلا باخبر شوید؟