بستن

بازار طلا دانستنیها هر انچه که باید درمورد فلز طلا در جواهرات بدانید
هر انچه که باید درمورد فلز طلا در جواهرات بدانید
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/08/21 - 14:01 0 نظر

طلا یک عنصر شیمیایی است که جدا از درخشش خارق العاده خود ، دارای خصوصیات فیزیکی شگفت انگیزی است که آن را بسیار مناسب برای استفاده در ساخت جواهرات می کند.

گلدمگ: یک اونس (28 گرم) طلا را می توان در ورقهای بسیار نازک به نام ورق طلا 187 فوت مربع دراورد. در صورتی که طلا لکه دار و خورده نمی شود و قابل ذوب شدن مجدد نیز میباشد. و دوباره برای ایجاد طرح های جدید استفاده کرد.

فلز طلا در جواهرات.
از آنجا که طلای خالص 100٪ برای استفاده به مدت طولانی بیش از حد نرم است ، با سایر فلزات مخلوط می شود تا از مقاومت لازم برای جواهرات برخوردار شود. اکثر طلای مورد استفاده در جواهرات با نقره ، مس و مقدار کمی روی برای تولید رنگهای مختلف طلای زرد یا با نیکل ، مس و روی برای تولید طلای سفید آلیاژ می شوند. رنگ این آلیاژهای طلا با افزایش نسبت نیکل از زرد به سفید می رود. آلیاژ طلا با مس چیزی را ایجاد می کند که به طلای صورتی یا رزگلد معروف است. از آلیاژهای دارای پلاتین یا پالادیوم نیز در جواهرات استفاده می شود. از آنجا که نیکل محبوب ترین آلیاژ مورد استفاده در طلای سفید است ، توجه به این نکته ضروری است که برخی از افراد ممکن است به نیکل حساسیت داشته باشند. در این صورت ، طلای 18 عیار با درصد بیشتری از تنظیمات طلای خالص یا پلاتین ممکن است گزینه های مناسب تری باشد.

محتوای طلای یک جواهر با عیار اندازه گیری می شود که می تواند از 1 تا 24 باشد. هرچه عیار بالاتر باشد ، محتوای طلا نیز بیشتر خواهد بود. این اصطلاح را نباید با " قیراط " که وزن الماس را اندازه گیری می کند اشتباه گرفت .

تاریخچه طلا

تاریخچه طلا حداقل در 6000 سال قبل و با اشاراتی در مصر و بین النهرین به آن برمی گردد. در دوران باستان تصور می شد که طلا هنگام پوشیدن یا حتی بلعیدن دارای خواص درمانی است.

از زمان کشف کریستوفر کلمب در دنیای جدید در سال 1492 تا 1600 ، بیش از 8،000،000 اونس طلا ، یا 35 درصد از تولید جهان از آمریکای جنوبی حاصل شد. معادن دنیای جدید - به ویژه معادن کلمبیا - تا قرن 17 و 18 ادامه یافت تا به ترتیب 61 و 80 درصد تولید جهانی را تشکیل دهد. در قرن هجدهم ، 48،000،000 اونس استخراج شد.

روسیه در سال 1823 به تولیدکننده برجسته طلا در جهان تبدیل شد و به مدت 14 سال بیشترین سهم خود را در عرضه جهانی داشت. از سال 1875 تا 1885  بیشتر از همه سال ها  در جهان تولید می شود ، دلیل اصلی آن کشف های موجود در کالیفرنیا و استرالیا است. افزایش قابل توجهی در تولید طلا ناشی از اکتشافات در آلاسکا ، قلمرو یوکان و آفریقای جنوبی است. تولید طلا در طول قرن 20 افزایش یافت ، بخشی به دلیل بهبود روش های بازیابی و بخشی به دلیل رشد مداوم و گسترش عملیات استخراج طلا در آفریقای جنوبی.

در اواخر قرن 20 ، آفریقای جنوبی ، روسیه ، ایالات متحده و استرالیا دو سوم طلای تولید شده سالانه در سراسر جهان را تشکیل می دادند. آفریقای جنوبی به تنهایی حدود یک سوم طلای جهان را تولید می کند.و حالا چین در صدر تولید قرار دارد

راهنمای خرید

قیمت گذاری طلا براساس عوامل مختلفی انجام می شود ، از جمله مقدارعیار ،وزن ،گرم ، طراحی و ساخت. وزن و گرم وزن و مقدار طلای یک قطعه را مشخص می کند ، اما تنها عوامل تعیین کننده قیمت نیستند. مهارت و سطح جزئیات در یک قطعه نیز در نظر گرفته می شود. به یاد داشته باشید ، قیمتی که صرفاً بر اساس وزن گرم باشد ، تعیین کننده کاری نیست که در این قطعه انجام شده است.

مهمترین نکته ای که در خرید جواهرات طلا باید جستجو کنید (جدا از سبکی که دوست دارید!) خلوص طلا است. هرچه عیار طلا بیشتر باشد ، از ارزش بیشتری نیز برخوردار است. مقدار عیار طلا در یک قطعه معمولاً در پشت قطعه نقش بسته است (به عنوان مثال 24K ، 18K ، 14K و غیره). سیستم اروپایی از اعدادی استفاده می کند که کسری از 1000 را نشان می دهد ، بنابراین "750" 75٪ طلا یا معادل 18 قیراط خواهد بود. علاوه بر مارک عیار ، باید بر روی هر قطعه از جواهرات طلا مهر و موم شده با علامت تجاری یا مارک تجاری سازنده آن و گاهی کشور مبدا آن باشد
 

ساخت و طراحی جواهرات نیز از فاکتورهای مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. تکنیک های ساخت می توانند قطعه ای را برای راحتی بیشتر دوام و انعطاف پذیرتر کنند. یک قطعه خوش ساخت در یک طراحی کلاسیک سالها سایش و لذت را فراهم می کند. اگر به درستی از آن مراقبت شود ، یک قطعه خوش ساخت یک عمر دوام خواهد داشت. طراحی منحصر به فرد ، جزئیات پیچیده ، سنگ های قیمتی یا یک قلاب خاص نیز ممکن است به قیمت اضافه شود.

جواهرات طلا عمدتا توسط دستگاه تولید می شود. هرگونه تکمیل دست اضافی یا علاقه به بافت باعث افزایش هزینه می شود. بسته به این ، قطعات مشابه ممکن است برچسب قیمت بسیار متفاوتی داشته باشند. قطعات مختلف ممکن است ویژگی های خاصی داشته باشند که آنها را منحصر به فرد می کند ، بنابراین با دقت نگاه کنید تا تفاوت ها و شباهت ها را مشاهده کنید. اغلب این جزئیات تعیین کننده و کوچک هستند که باعث لذت شما در طول سال می شوند. آنها جواهرات شما را واقعاً منحصر به فرد و قابل تقدیر از خانواده های شما می دانند.

در زیر شرح متداول ترین عیارهای  که در جواهرات خوب استفاده می شود:                                                    

عیار محتوای ناب آلیاژ مناسب برای
24 100 %   0 % برای جواهرات خوب خیلی نرم است
18 75 %  25 %   ایده آل برای جواهرات زیبا
14 58.33 %   41.67 %  ایده آل برای جواهرات زیبا
10 41.67 % 58.33 %  مقرون به صرفه برای جواهرات خوب


طلای 24 عیار
این طلا در خالص ترین شکل خود است. این فلز از 100٪ ازطلا تشکیل شده و تقریباً هیچ فلز آلیاژی ندارد. از آنجا که بسیار نرم و انعطاف پذیر است ، استفاده از این نوع جواهرات خوب توصیه نمی شود.

طلای 18 عیار
این آلیاژ از 75٪ طلا و 25٪ فلزات آلیاژ تشکیل شده است. مشخص شده است که طلای 18 عیار کامل تعادل بین خلوص و قدرت طلا است.

طلای 14 عیار
محبوب ترین جواهرات طلای 14 عیار است که 58.3 درصد طلای خالص است. درصد باقیمانده از فلزات آلیاژ تشکیل شده است.

10 طلای عیار
این سطح از 41.7٪ طلا تشکیل شده است. طلای 10 عیار حداقل سطح خلوصی است که هنوز هم می توان در ایالات متحده طلا دانست. وزن آن در مقایسه با طلای بالاتر از عیار کمتر است.

انواع طلا

Gold Filled که Gold Overlay نیز نامیده می شود ، به لایه ای از حداقل طلای 10 عیار گفته می شود که به طور دائمی در اثر گرما و فشار به یک یا چند سطح از فلز نگهدارنده پیوند خورده است ، سپس رول شده یا به ضخامت تعیین شده کشیده می شود. طلای عیار باید حداقل 1/10 از وزن کل باشد.

Gold Plate به این معنی است که یک لایه آبکاری طلای 10 عیار یا بهتر به یک فلز پایه پیوند خورده است. محتوای طلای عیار ممکن است کمتر از 20/1 باشد ، اما باید از نظر وزن کل از نظر محتوای کل فلز به درستی مشخص شود.

برگ طلایی 
به روکش طلا گفته می شود که با دست کوبیده و اعمال می شود.

رنگ طلایی
انتخاب فلز مناسب برای حلقه نامزدی ، بخشی اساسی در روند طراحی حلقه است. هنگامی که کمی در مورد اصول فلزات حلقه آگاهی پیدا کردید ، تصمیم گیری در مورد یک فلز یک روند سودمند و ساده است. انتخاب بین طلای سفید ، طلای زرد یا رزگلد به همان اندازه که از نظر بودجه شخصی ترجیح دارد. قبل از تصمیم نهایی ، ارزش ارزیابی جوانب مثبت و منفی انواع فلزات حلقه درگیری را دارد.


طلای سفید
طلای سفید یک انتخاب فوق العاده زیبا و محبوب برای انتخاب حلقه نامزدی است ، که به سرعت در حال تبدیل شدن به انتخاب شماره یک در فلزات حلقه نامزدی است. طلای 14K حاوی 58.33٪ طلا است ، در حالی که طلای سفید 18K از 75٪ طلا و 25٪ فلزات دیگر (نیکل ، روی و غیره) تشکیل شده است. طلای سفید ظاهر کلی پلاتین دارد ، اما به طور قابل توجهی قیمت کمتری دارد. طلای سفید به زیبایی از الماسهایی که در مقیاس رنگ الماس درجه بندی شده اند تعریف می کند ، زیرا درخشش و درخشش سنگ را افزایش می دهد.

طلای سفید معمولاً با نیکل ، روی ، نقره و / یا پالادیوم آلیاژ می شود تا به آن رنگ سفید بدهد و غالباً با رادیم ، یک فلز سفید براق که عضوی از خانواده پلاتین است ، روکش می شود تا ظاهر آن حتی سفیدتر و از آن در برابر از دست دادن رنگ محافظت کنید. اگرچه طلای سفید در معرض لکه گیری نیست ، اما به دلیل محتوای 75٪ طلای زرد ، ممکن است به مرور زمان رنگ آن کمی زرد شود. اگر این اتفاق بیفتد ، با آبکاری مجدد ساده می توان زیبایی اولیه طلای سفید را بازیابی کرد.

مراقبت از جواهرات طلای سفید

حتی اگر طلای سفید انعطاف پذیر باشد ، اقدامات مهمی وجود دارد که می توانید جواهرات را به اندازه جدید بدست آورید. برای اینکه براق و بدون خراش طلای سفید باشد ، آن را در یک کیسه پارچه ای نرم یا جعبه جواهرات پارچه ای نگهدارید طلای سفید را باید با استفاده از یک برس نرم و غیر فلزی (مانند مسواک) با صابون ملایم و آب گرم تمیز کرد. برای حفظ جلای طلای سفید ، اطمینان حاصل کنید که آن را از مواد شیمیایی مضر و خورنده مانند سفید کننده ، آمونیاک و کلر دور نگه دارید. و همیشه برای خشک کردن جواهرات از پارچه ای نرم و بدون پرز و هرگز حوله کاغذی استفاده نکنید.

طلای زرد

طلای زرد متداول ترین طلاها است ، تا حدی به این دلیل که طلا در حالت طبیعی زرد است. طلای زرد مورد استفاده در جواهرات ظریف معمولاً با نقره و مس آلیاژ می شود. رنگ آن به مقدار طلای خالص آلیاژ بستگی دارد. از مزایای طلا این است که باعث خوردگی ، لکه دار شدن و زنگ زدگی نمی شود ، بنابراین می توان روی آن حساب کرد تا زیبایی ماندگاری ایجاد کند. و حتی اگر قوی باشد ، طلا از سایر فلزات گرانبها انعطاف پذیرتر است.

مراقبت از جواهرات طلای زرد

حتی اگر طلا انعطاف پذیر باشد ، اقدامات مهمی وجود دارد که می توانید جواهرات شما را به اندازه جدید جلوه دهد. برای براق نگه داشتن طلا و خراشیدن ، آن را در یک کیسه پارچه ای نرم یا جعبه جواهرات پارچه ای نگهدارید. طلا را باید با استفاده از یک برس نرم و غیر فلزی (مانند مسواک) با صابون ملایم و آب گرم تمیز کنید. برای حفظ جلای طلا ، اطمینان حاصل کنید که آن را از مواد شیمیایی مضر و خورنده مانند سفید کننده ، آمونیاک و کلر دور نگه دارید. و همیشه برای خشک کردن جواهرات از پارچه ای نرم و بدون پرز و هرگز حوله کاغذی استفاده نکنید.

رزگلد

گل رز طلای آلیاژی از طلا و مس است که معمولاً برای جواهرات مخصوص به کار می رود و به دلیل رنگ گرم و مایل به قرمز آن را آرزو می کند. طلای رز در نتیجه محبوبیت آن در روسیه در اوایل قرن نوزدهم به طلای قرمز و طلای صورتی و گاهی به طلای روسیه نیز معروف است. تفاوت طلای قرمز ، گل رز و صورتی در میزان مس آنهاست.

هرچه مقدار مس در طلا بیشتر باشد ، رنگ قرمز بارزتر می شود. طلای خالص رنگ زرد عمیق و مس خالص مایل به قرمز است. رنگ گل رز طلایی ، بسته به ترکیب فردی آن ، در جایی از طیف است. یک آلیاژ مشترک برای طلای رز از 75٪ طلا و 25٪ مس از نظر جرم تشکیل شده است.

مراقبت از جواهرات رزگلد

حتی اگر طلا انعطاف پذیر باشد ، اقدامات مهمی وجود دارد که می توانید جواهرات شما را به اندازه جدید جلوه دهد. برای اینکه رزگلد براق و بدون خراش باشد ، آن را در یک کیسه پارچه ای نرم یا جعبه جواهرات پارچه ای نگهدارید. گل رز طل باید با استفاده از یک برس نرم و غیر فلزی (مانند مسواک) با صابون ملایم و آب گرم تمیز شود. برای حفظ جلای رزگلد ، اطمینان حاصل کنید که آن را از مواد شیمیایی مضر و خورنده مانند سفید کننده ، آمونیاک و کلر دور نگه دارید. و همیشه برای خشک کردن جواهرات از پارچه ای نرم و بدون پرز و هرگز حوله کاغذی استفاده نکنید.

آبکاری رادیم

آبکاری رادیوم یک قطعه تمام شده بر روی تمام قطعات جواهرات خوب طلای سفید است. رودیم یک فلز سفید بازتابنده زیبا است که به جواهرات طلای سفید شما جلوه ای فوق العاده سفید خیره کننده می بخشد. رودیم تمایز را به عنوان گرانترین فلز گرانبها در جهان قائل است. پس چرا از رادیم حلقه درست نمی کنیم؟ انگشتر کاملاً ساخته شده از رادیم بسیار گران و کار با آن دشوار است. دمای ذوب بالاتر رادیم خطرات سنگهای قیمتی و الماس هایی را که ممکن است هنگام تعمیر جواهرات رادیم سوزانده شوند ، ایجاد می کند.

نیاز به رادیم

ما شخصاً فکر می کنیم آبکاری رادیم یک اولویت شخصی است. این یک سرویس عالی است که می توانید برای انگشتر خود انجام دهید تا مانند روز اول دریافت انگشتر باشد.

آبکاری رادیم - ماندگاری طولانی؟

آبکاری بستگی به این دارد که شما به طور مداوم از انگشتر استفاده می کنید و همچنین اینکه فلز زیرین چیست. آبکاری رادیوم به طور معمول بیشترین ماندگاری را در جواهرات طلای سفید دارد. همچنین می توانید طلاهای رنگی دیگر مانند گل رز و طلای زرد روکش شده نیز داشته باشید. بله ، می توانید جواهرات طلای زرد خود را به رنگ سفید براق روشن درآورید. اما اگر این قطعه سایش قابل توجهی داشته باشد ، ظاهر خوب ممکن است حتی اگر کیفیت آبکاری رادیم خوب باشد ، تقریباً کوتاه مدت باشد و در صورت ضعف آبکاری ، تقریباً هیچ وقت نخواهد بود. معمولاً رادیوم سریعترین حلقه ها را بیرون می آورد. بیشتر افراد حلقه های طلای سفید خود را حدود یک بار در سال آبکاری می کنند. اگر می خواهید حلقه های طلای زرد یا گل رز خود را روکش بزنید ، ممکن است از چند ماه تا یک سال باشد. همه متفاوت هستند.

آبکاری رادیم - فرآیند و هزینه

برای تهیه ورق رادیوم ، قطعه طلای سفید شما در همان روز قابل انجام است و اتمام آن از اکثر جواهرات معتبر حدود یک ساعت طول خواهد کشید. هزینه آن بسته به قطعه جواهرات متفاوت است.

مقایسه فلزات گرانبها

نظرات

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00