بازار طلا مقالات طلا و جواهر سرمایه گذاری چیست و چه تفاوتی با نوسان گیری دارد
سرمایه گذاری چیست و چه تفاوتی با نوسان گیری دارد
چکیده این مطلب : انتشار : 1403/04/09 - 12:01 0 نظر

در تفاوت سرمایه گذاری و نوسانگیری در بازار طلا باید گفت که بازار طلا یکی از محبوب‌ترین بازارها برای کسب سود، سرمایه‌گذاری و در نهایت حفظ ارزش سرمایه است. برخی از افراد طلا می‌خرند تا ارزش سرمایه خود را حفظ کنند اما برخی دیگر به دنبال نوسان‌گیری و کسب سود از این بازار هستند. سرمایه‌گذاری و نوسان‌گیری از بازار طلا با یکدیگر متفاوت است. سرمایه‌گذاری بدون توجه به نوسان‌های روزانه قیمت طلا انجام می‌شود اما در نوسان‌گیری نقطه خرید طلا و روش خرید و فروش طلا اهمیت پیدا می‌کند. این مطلب ضمن بررسی تفاوت سرمایه‌گذاری و نوسان‌گیری در طلا، روش‌های مناسب سرمایه‌گذاری و نوسان‌گیری را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم. 
 

سرمایه‌گذاری چیست؟

سرمایه‌گذاری تعریف‌های مختلفی دارد. 
گاهی سرمایه‌گذاری اینگونه تعریف می‌شود: به عقب انداختن فایده فعلی سرمایه برای کسب سود بیشتر در آینده. 
سرمایه‌گذاری را می‌توان به این صورت هم تعریف کرد: خرید دارایی‌هایی که ارزش ذاتی بالاتری از قیمت فعلی دارند و افق ایجاد بازدهی آن‌ها بیشتر از هزینه سرمایه (نرخ بهره) است. 
بنابراین به‌صورت کلی سرمایه‌گذاری یعنی صرف سرمایه در مسیری که انتظار می‌رود در آینده سود بیشتری از ارزش فعلی سرمایه نصیب شما کند. برای مثال، زمانی که شما یک زمین می‌خرید که انتظار دارید در طی 5 سال آینده قیمت آن 10 برابر شود، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت انجام داده‌اید. در این حالت شما دیگر هر روز قیمت زمین را چک نمی‌کنید. همچنین اطمینان دارید که در طول این مدت به این سرمایه نیازی ندارید. 

چرا سرمایه‌گذاری مهم است؟

سرمایه اگر راکد شود، نهایتاً ارزش فعلی خود را حفظ می‌کند. درحالیکه وقتی یک سرمایه مشخصی دارید که می‌دانید به آن نیاز فوری ندارید، می‌توانید آن را به روش‌های مختلف مثل خرید دارایی، به جریان بیندازید و از رشد قیمت یا خلق ارزش آن کسب بازدهی کنید. سرمایه‌گذاری زمانی موفق است که بازدهی کسب‌شده بیشتر از نرخ بهره باشد. همچنین در کشورهایی که درگیر تورم بالا هستند، مهم است که سرمایه‌گذاری شما بازدهی بیشتر از تورم داشته باشد. 

چه روش‌هایی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

امروزه ابزارهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری آسان ایجاد شده‌اند و شما روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری دارید. شما می‌توانید با خرید سهام شرکت‌ها در بورس، به نوعی در خلق ارزش و تولید آن‌ها شریک شوید و از این طریق کسب سود کنید. همچنین شما می‌توانید به صندوق‌های سرمایه‌گذاری متنوع مثل صندوق‌های کالایی زعفران، صندوق‌های سهامی و صندوق‌های درآمد ثابت دسترسی داشته باشید و از این طریق به‌صورت غیرمستقیم در دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کنید. 
روش دیگر سرمایه‌گذاری خرید دارایی‌های مثل ملک و زمین است. در این روش شما باید بازار ملک را بشناسید، بهترین منطقه‌ها را شناسایی کنید و در نهایت ملک یا زمینی که فکر می‌کنید بیشترین رشد را در بازه زمانی مدنظرتان خواهد داشت، خریداری کنید. 

نوسان‌گیری از طلا چه تفاوتی با سرمایه‌گذاری دارد؟

اگر طلا را به عنوان یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اید، باید بدانید که روش سرمایه‌گذاری در طلا با روش نوسان‌گیری آن متفاوت است. برای سرمایه‌گذاری در طلا بهترین روش خرید طلای آب‌شده است. در این روش شما طلای فیزیکی (واقعی) خریداری کرده‌اید و درعین‌حال هیچ کارمزد یا اجرت ساختی پرداخت نکرده‌اید. 
نوسان‌گیری از طلا با خرید طلای آب‌شده منطقی نیست. نوسان‌گیری یعنی استفاده از نوسان‌های قیمت طلا در کوتاه‌مدت. گاهی بازه زمانی نوسان‌گیری به یک هفته و یک روز هم محدود می‌شود. خرید طلای آب‌شده شامل کارمزد فروشنده می‌شود و این یعنی اگر شما به دید نوسان‌گیری بخواهید به آن نگاه کنید، دست‌تان خیلی برای فروش سریع و کسب سود باز نیست. در این حالت یا سود نوسان‌گیری حداقلی می‌شود یا ممکن است هیچ سودی کسب نکنید. 

چگونه از طلا نوسان بگیریم؟

اگر به دنبال نوسان‌گیری از طلا هستید، باید این را بدانید که قیمت طلا در ایران وابسته به نرخ دلار و قیمت انس جهانی است. بد نیست بدانید که اثر قیمت دلار بر طلا بیشتر از قیمت انس جهانی طلاست. در نتیجه زمان‌هایی که انتظار افزایش قیمت دلار آزاد می‌رود، بهترین زمان برای نوسان‌گیری از طلا است. 
بهترین راه شما برای نوسان‌گیری از طلا خریدوفروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا است. این صندوق‌ها به راحتی در بورس قابل خریدوفروش هستند و واکنش سریعی هم به افزایش نرخ دلار نشان می‌دهند. شما با بررسی ترکیب دارایی صندوق‌ها (سکه طلا، شمش طلا و گواهی سپرده طلا) می‌توانید بهترین صندوق با کمترین حباب قیمت را پیدا کرده و سپس در شرایط مناسب اقدام به نوسان‌گیری کنید. 

امنیت سرمایه با سرمایه‌گذاری در طلا

طلا به عنوان یک دارایی امن بهترین راه شما برای حفظ امنیت و ارزش سرمایه است. اگر می‌خواهید از تورم عقب نمانید و پس از مدتی ارزش سرمایه شما نصف نشود، بهترین راه شما خرید طلا به دید سرمایه‌گذاری است. در این روش شما باید در بازه‌های زمانی مشخص، مقداری از سرمایه خود را تبدیل به طلا کنید و سپس فقط آن را نگهداری کنید. خرید طلا به دید سرمایه‌گذاری مزیت‌های زیادی دارد. 

دارایی امن

طلا یک دارایی امن است. همواره باید بخشی از سبد سرمایه‌گذاری شما به طلا اختصاص پیدا کند. طلا باعث می‌شود تا ریسک سرمایه‌گذاری شما در مجموع کاهش یابد و کسب سود از سرمایه‌گذاری‌ها پایدارتر شود. در شرایط بحرانی مانند جنگ و قحطی، این طلا است که به عنوان دارایی امن تقاضای زیادی پیدا می‌کند. 

حفظ ارزش سرمایه

در کشورهایی که اقتصادشان با تورم مزمن درگیر است، طلا یکی از بهترین گزینه‌ها برای حفظ ارزش سرمایه است. با خرید طلا شما می‌توانید بدون نگرانی از تورم، سرمایه خودتان را پس‌انداز کنید. طلا متناسب با رشد نرخ دلار افزایش قیمت پیدا می‌کند و شما از این طریق، می‌توانید بازدهی نزدیک به تورم کسب کنید. 

همیشه نقد

در سرمایه‌گذاری یکی از معیارهای مهم، نقدشوندگی دارایی است. طلا یک دارایی همیشه‌نقد است و شما هر لحظه که اراده کنید، می‌توانید طلای خود را به پول نقد تبدیل کنید. این نقدشوندگی حاصل امنیت بالای طلا است و با این روش شما می‌توانید امنیت سرمایه خود را تضمین کنید. 

بهترین راه سرمایه‌گذاری در طلا؛ خرید طلای آب شده

برخلاف روش نوسان‌گیری که گفتیم به دلیل کارمزد فروش بالا خرید طلای آب شده منطقی نیست، برای سرمایه‌گذاری در طلا بهترین روش خرید طلای آب شده است. مهم‌ترین مزیت خرید طلای آب شده، فیزیکی و واقعی بودن آن است. در این روش شما طلای فیزیکی می‌خرید و می‌توانید هر لحظه به آن دسترسی داشته باشید. 
بازار طلا به عنوان پلتفرم فروش و خرید طلای آب شده، می‌تواند ریسک سرقت و گم شدن طلا را برای شما کاهش دهد. در این پلتفرم شما می‌توانید به میزان دلخواه خود، کم یا زیاد، طلای آب شده بخرید. بازار طلا با سرمایه شما اقدام به خرید طلای فیزیکی می‌کند و در نتیجه شما به آسان‌ترین روش ممکن می‌توانید سرمایه‌گذاری در طلا را انجام دهید. 
دقت کنید که پلتفرم بازار طلا به دلیل تهیه طلای فیزیکی به ازای سرمایه شما، اندکی کارمزد بالاتری می‌گیرد. پلتفرم‌هایی هستند که در ازای سرمایه شما طلای فیزیکی تهیه نمی‌کنند و تمام خریدوفروش‌ها به صورت مجازی انجام می‌شود. درست است که خرید طلای آب شده از بازار طلا اندکی کارمزد بالاتری دارد، اما درعین‌حال خیال شما از بابت وجود طلای فیزیکی در ازای سرمایه‌تان راحت است. 

طلا بهترین راه سرمایه‌گذاری نیست!

در تعریف سرمایه‌گذاری گفته شد که انتظار بازدهی سرمایه‌گذاری باید بالاتر از نرخ بهره و در کشورهای تورمی بالاتر از نرخ تورم باشد. طلا نهایتاً می‌تواند به اندازه نرخ تورم بازدهی ایجاد کند. چراکه طلا یک دارایی پایه است و خلق ارزش نمی‌کند و در طول زمان ارزش آن به صورت قابل‌توجه زیاد نمی‌شود. در نتیجه مفهوم سرمایه‌گذاری با طلا برآورده نمی‌گردد.
بااین‌حال، طلا عضو جدانشدنی سبدهای سرمایه‌گذاری است. با طلا می‌توانید ریسک کلی سبد سرمایه‌گذاری را کاهش دهید و در نتیجه از بابت کسب بازدهی مطلوب در بلندمدت آسوده‌خاطر باشید. همچنین سرمایه‌گذاری در طلا بهترین روش حفظ ارزش سرمایه است و شما می‌توانید با استفاده از طلا، سرمایه خود را در برابر تورم محافظت کنید. این موضوع به‌خصوص برای افرادی که وقت و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری حرفه‌ای ندارند، بسیار مهم است که با استفاده از یک دارایی امن مانند طلا بتوانند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند. 

جمع‌بندی

خرید طلا به عنوان سرمایه‌گذاری می‌تواند ارزش سرمایه شما را حفظ کند. برای نوسان‌گیری از طلا بهتر است از ابزارهایی مثل صندوق سرمایه‌گذاری طلا استفاده کنید و به‌خاطر کارمزد فروش به سراغ خرید طلای آب شده نروید. اما برای نگاه سرمایه‌گذاری و با هدف حفظ ارزش سرمایه، خرید طلای آب شده به دلیل نداشتن مالیات و اجرت ساخت، بهترین گزینه است. 

نظرات
captcha

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00
بازار طلا

میخواهید از آخرین اخبار و تخفیف های بازار طلا باخبر شوید؟