بازار طلا مقالات طلا و جواهر 7 نکته کلیدی هنگام خرید طلای آب شده
 7 نکته کلیدی هنگام خرید طلای آب شده
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/12/17 - 12:39 0 نظر

خرید طلای آب شده، همان قدر که از لحاظ سرمایه‌گذاری کاری مطمئن است، بازار حساسی دارد و لازم است خریدار چند نکته مهم را رعایت کند تا متحمل ضرر نشود. این نکات علی‌رغم سادگی بسیار مهم هستند و رعایت آنها در خرید طلای آب شده الزامی است.

مقدمه

خرید طلای آب شده از چند جهت به‌صرفه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه سرمایه‌گذاری در حوزه طلا است. این روش هم کم‌ریسک است، هم بسیار کم‌هزینه؛ چراکه اجرت ساخت و مالیاتی پرداخت نمی‌کنید؛ اما لازم است چند نکته بسیار مهم را برای خرید طلای آب شده رعایت کنید تا به‌جای حفظ ارزش پول متحمل ضرر نشوید.

1- از خرید هیجانی پرهیز کنید

اولین نکته هنگام خرید طلای آب شده این است که چه زمانی برای خرید مناسب است. در شرح این نکته باید گفت طلای آب شده کالای سرمایه‌ای کم نوسانی است که در طول سال های گذشته قیمت آن همواره صعودی بوده؛ بنابراین اگر قیمت‌ها نوسانات شدیدی داشت هیجانی نشوید و فوری اقدام به خرید نکنید. حتما خرید طلای آب شده را زمانی انجام دهید که بازار به آرامش نسبی رسیده باشد. یقین داشته باشید از رشد قیمت فزاینده‌ی طلا باز نخواهید ماند.

2- به قصد نوسان‌‌گیری طلای آب شده نخرید

پیش از خرید باید بدانید هدفتان از تبدیل پول و سرمایه‌تان به طلا چیست. اگر قصد سود کردن دارید، طلای آب شده گزینه مناسبی نیست. همچنین اگر قصد نوسان‌گیری و تریدینگ دارید نیز طلای آب شده گزینه مناسبی نیست. هرچند طلای آب شده با هر هدفی خریداری شود ارزش ذاتی خود را حفظ می‌کند و شما در برابر کاهش ارزش پول در امان خواهید بود، اما اتفاق مهمی که می‌افتد این است که انتظار شما از کسب سودهای زیاد برآورده نخواهد شد. به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید پس از گذشت یک هفته از خرید طلای آب شده سود چشمگیری به دست بیاورید به احتمال زیاد به هدف خود نخواهید رسید؛ اما طلای شما در شرایط تورم ارزش خود را از دست نخواهد داد؛ بنابراین بهترین هدفی که می‌توان برای خرید طلای آب شده در نظر گرفت حفظ ارزش پول در بلندمدت است.

شمش طلا

3- از فروشندگان معتبر خریداری کنید

شما قصد دارید سرمایه خود را تبدیل به طلا کنید و این ابداً مسئله کم‌اهمیتی نیست. باید در نظر بگیرید که حتماً از جای معتبر خرید کنید. برای اعتبارسنجی فروشنده باید موارد زیر را بررسی کنید:

الف) استعلام جواز کسب

پیش از خرید لازم است مجوزهای فروشنده را به طور کامل بررسی کنید و در نظر داشته باشید که طلافروشی ها مجوز فروش آب شده ندارند. به‌منظور استعلام جواز کسب آبشده فروشی می‌توانید از طریق اتحادیه شهر خود اقدام کنید.

ب) فروش طلای آب شده

حین خرید حتماً از فروشنده بپرسید که آیا مجدداً قطعه طلا را از شما خواهد خرید یا خیر؛ اگر پاسخ فروشنده منفی بود (با دلایلی مثل: ما خرید نداریم و فقط فروش انجام می‌دهیم و...) حتماً معامله را فسخ کنید. هر آبشده فروش، قطعات آب شده‌ای که می‌فروشد را خواهد خرید مگر اینکه کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه باشد.

ج) فاکتور طلای آبشده

این را بدانید که هر فروشنده‌ای که حین فروش فاکتور برای شما صادر نکند، بعداً می‌تواند ادعا کند که چیزی به شما نفروخته است و هر گونه تقلبی صورت بگیرد، اصطلاحاً دست شما به جایی بند نیست. بدیهی است که طلای آب شده هم فاکتور دارد و امکان تقلب در طلای آب شده بدون فاکتور بسیار بالاست، بنابراین به هیچ عنوان طلای بدون فاکتور نخرید. پس از اینکه از ارائه فاکتور توسط آبشده فروش اطمینان حاصل کردید در نظر داشته باشید حتماً موارد زیر در فاکتور طلای آب شده قید شده باشند:

  • وزن طلا
  • عیار طلا
  • کد انگ شمش طلا
  • نام آزمایشگاهی که عیارسنجی را انجام داده
  • شماره‌تلفن آزمایشگاه 
  • معادل عیار 750 (درصورتی‌که عیار شمش 750 نباشد)
  • قیمت طلای 18 عیار در لحظهٔ خرید
  • مهر و امضای فروشنده

4- انگ طلا را هنگام خرید استعلام بگیرید

مهم‌ترین کاری که هنگام خرید طلای آب شده باید انجام دهید استعلام انگ طلای آب شده است. اساساً ضمانت اصالت و عیار طلایی که خرید می‌کنید فقط از این طریق صورت می‌گیرد. صحت عیار آب شده را فقط و فقط آزمایشگاه می‌تواند تأیید کند که به دو روش زیر قابل استعلام است:

الف) روش اینترنتی

در این روش از طریق مراجعه به وب‌سایت reygiri.com  می‌توانید کد انگ طلای خود را وارد کرده و اطلاعات آبشده را ببینید. این وب‌سایت شناخته شده ترین وب‌سایت برای ری‌گیری طلای آب شده است؛ اما وب‌سایت‌های دیگری هم وجود دارند که می‌توان از آنها برای ری‌گیری استفاده کرد؛ فقط باید در نظر داشته باشید که وب‌سایت موردنظر طرف قرارداد آزمایشگاه صادرکننده انگ باشد.

ب) روش تلفنی 

در این روش باید با آزمایشگاه موردنظر تماس گرفته و عیار طلای خود را با اعلام کد انگ استعلام بگیرید. برخی از آزمایشگاه ها به صورت گویا نتیجه را اعلام کرده و برخی نیز از طریق اپراتور پاسخ استعلام را به شما خواهند گفت.

5- درصد سود فروشندگان مختلف را باهم مقایسه کنید

در نظر داشته باشید آب شده فروش باید کارمزد (سود) منطقی روی هر گرم طلا دریافت کند. کارهایی از قبیل نوسان‌گیری و خرید پایین و فروش بالا، در بازار طلای آب شده نوعی قمار محسوب می‌شود و طبق تجربه می‌توان گفت سبب ورشکستی آب شده فروش خواهد شد؛ بنابراین در نظر داشته باشید از فروشنده‌ای طلای آب شده خریداری کنید که سود منطقی دریافت می‌کند. همچنین توجه داشته‌باشید دریافت سود پایین‌تر از حد منطقی بازار امری ناشیانه است که به کسب‌وکار فرد ضربه خواهد زد. البته این ساده‌ترین و خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن است. آن‌چنان‌که در ضرب‌المثل معروفی گفته می‌شود: هیچ گرانی بی‌حکمت نیست، هیچ ارزانی بی‌علت نیست و باید مراقب کلاهبرداری‌های پانزی باشید.

6- به عیار طلا توجه کنید

عامل مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید عیار طلای آب شده است. به‌طورکلی عیار بالا در طلای آب شده تا عدد 999 موجود است که این عدد عیار 24 است. اما طبق اطلاعیه اتحادیه طلا و جواهر به تاریخ 1399/03/24 طلاهای آبشده قابل قبول جهت خرید و فروش و نقل و انتقال الزاما باید دارای عیار 735 به بالا باشد. از این تاریخ به بعد آبشده‌های با عیار کمتر از 735 به رسمیت شناخته نخواهد شد و هرگونه خرید و فروش و نقل و انتقال آبشده با عیار کمتر از 735 تخلف خواهد بود.
هنگام خرید از عیار طلای آب شده خود مطمئن شوید که از 735 بالاتر باشد. پس از اعلام عیار طلای آب شده توسط فروشنده، با استعلام کد انگ از صحت ادعای فروشنده نیز یقین حاصل کنید.

7- مراقب باشید طلای آب شده تقلبی نخرید

این سؤال خیلی پرسیده می‌شود که آیا طلای آب شده تقلبی داریم؟ در پاسخ باید گفت بله! متأسفانه عده‌ای سودجو اقدام به فروش طلای آب شده تقلبی می‌کنند و روش معمول آنها به این صورت است که کد انگ شمش آب شده دیگری را روی یک قطعه طلای عیار پایین حک می‌کنند و مشخصات آن قطعه طلا را به خریدار اعلام می‌کنند. خریدار هم پس از استعلام تصور می‌کند که خرید خوبی داشته؛ غافل از این که تقلبی بزرگ صورت‌گرفته است. تنها راه جلوگیری از این اتفاق و دیگر راه‌های کلاهبرداری، خرید از فروشنده معتبر است. اگر موارد ذکر شده را رعایت کنید احتمال بروز چنین اتفاقاتی بسیار کم می‌شود و حتی اگر مشکلی پیش بیاید می‌توانید به‌صورت قانونی پیگیری‌های لازم را از مراجع مربوطه انجام دهید.

طلای آب شده تقلبی

اگر قصد خریدی امن، با اطمینان خاطر ضمن رعایت تمامی موارد ذکر شده را دارید می‌توانید با بررسی تمامی موارد بالا از سامانه آنلاین فروش طلای آب شده بازار طلا با خیالی آسوده خرید خود را انجام دهید.

جمع‌بندی

خرید طلای آب شده یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای حفظ ارزش پول و سرمایه است. یقیناً اگر ارزش پول در تورم کاهش پیدا کند بهتر است تا در یک تقلب، تمامی پول و سرمایه یکجا از بین برود؛ بنابراین موارد ذکر شده را به‌دقت رعایت کنید تا متحمل ضرر نشوید و با خیالی راحت ارزش پول خود را در برابر تورم حفظ کنید.
 

نظرات
captcha

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00
بازار طلا

میخواهید از آخرین اخبار و تخفیف های بازار طلا باخبر شوید؟