بازار طلا مقالات طلا و جواهر طلای آب شده چیست؟
طلای آب شده چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/10/28 - 12:55 2 نظر

طلای آب شده همان طلاهای متفرقه‌ای است که فروخته شده تا مجدد به چرخه تولید بازگردد. اما این فرایند شرایط و ضوابط به خصوصی دارد.

مقدمه

طلا فلزی گران‌بهاست که در طول تاریخ نقش بسیار مهمی در اقتصاد خرد و کلان داشته است. خصوصیات منحصربه‌فرد آن موجب شده در موارد بسیاری ازقبیل، صنعت، پزشکی، الکترونیک و ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما همواره طلاست و ارزش خود را حفظ می‌کند.
بدیهی است که این عنصر، مصرفی و یا تمام‌شدنی نیست و به‌واسطه ارزش بالایی که دارد حتی اگر مورداستفاده مصرف‌کننده‌اش نباشد بهتر است در چرخه تولید و مصرف باقی بماند. اما شرایط و ضوابطی دارد که لازم است بدانیم.
در این مقاله قصد داریم طلای آب شده را معرفی کنیم و بدانیم اصطلاحاتی چون ری گیری، عیار، انگ و موارد دیگری که در این بازار به کار برده می‌شود به چه معناست.

طلای آب شده چیست؟

یکی از رایج‌ترین کاربردهای طلا استفاده زینتی است که دسته‌بندی‌های فراوانی دارد. یک گروه از طلاهای زینتی متفرقه نامیده می‌شوند. طلای متفرقه به طلاهای قدیمی و دست‌دومی گفته می‌شود که از طریق مصرف کنندگان به دست فروشندگان رسیده و طلافروشان هم به‌منظور استفاده در معاملات خود آنها را ذوب می‌کنند؛ در ایران به این نوع طلا، طلای آب شده می‌گویند.

ذوب طلای متفرقه

باوجوداینکه طلای آب شده از نظر ظاهری اندازه‌‎های متنوعی دارد، عده‌ای آن را با شمش‌های شرکتی یا طلای خام که عمدتاً ظاهر یکسانی دارند، اشتباه می‌گیرند. البته در ایران به قطعه‌های طلای آب شده هم شمش گفته می‌شود اما شمش شرکتی محصولی متفاوت است. به‌هرجهت طلای آب شده از چند نظر با طلای خام و شمش طلای شرکتی تفاوت دارد:

1.شکل ظاهری

شمش طلای شرکتی در بسته‌بندی خاص و زیبایی ارائه می‌شود در حالی که شمش طلای آب شده ظاهری عادی دارد و در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود است.

2.اجرت

شمش‌های شرکتی اجرت ساخت بالایی دارند و این مبلغ به قیمت مبنای طلا در بازار اضافه شده و باید هنگام خرید توسط خریدار پرداخت شود. درحالی‌که شمش‌ طلای آب شده اجرت ساخت ندارد.

3.عیار

هر دو گروه شمش شامل عیارها و وزن‌های مختلفی است اما تفاوت عمده‌ای که عیار شمش‌های شرکتی با شمش آب شده دارد در وزن و عیار آنهاست. شمش شرکتی عیار رند و وزن رندی دارد؛ به‌عنوان‌ مثال شمش شرکتی با عیار 768  و وزن 53 گرم در بازار یافت نمی‌شود اما این اعداد می تواند برای شمش آب شده صادق باشد.

ذوب طلای متفرقه

عیار طلا چیست؟

عیار، واحد اندازه‌گیری برای سنجش خلوص طلا است.

طلا ذاتاً فلزی منعطف و شدیداً شکل‌پذیر است. طلاسازان برای افزایش مقاومت طلا در برابر ضربه و فشار آن را با فلزات دیگر مخلوط می‌کنند. هرچه مقدار فلزات مخلوط شده بیشتر باشد، خلوص طلا کمتر خواهد بود و طلای آب شده عیار پایین‌تری دارد و هرچه مقدار فلزات مخلوط شده کمتر باشد خلوص طلا بیشتر خواهد بود و عیار بالاتری دارد.
خالص‌ترین شمش طلای شرکتی خلوص 100 درصد دارد. مشخصۀ این خلوص عدد 1000 یا 999.9 که بر روی شمش شرکتی حک می‌شود. این میزان خلوص را به عیار 24 می‌شناسند. هرچه از عدد 1000 کاسته شود خلوص طلا کمتر است و عیار پایین‌تری خواهد داشت. در ایران نیز شمش‌های شرکتی‌ای تولید می‌شود که عیار آن 995 است.

بیشتر بدانید: عیار طلا چیست؛ همه آن چیزی که در مورد عیار طلا باید بدانید!

شمش طلای سوئیسی

عیار طلای آب شده چقدر است؟

باتوجه‌به اینکه طلای آب شده از ذوب طلای متفرقه به دست می‌آید عیار آن معمولاً 18 است و با عدد 750 مشخص می‌شود. یعنی اگر یک قطعه طلای آب شده داشته باشیم و عیار آن را با عدد 750 مشخص کرده باشند یعنی 75 درصد از وزن آن را طلا و 25 درصد از وزن آن را دیگر فلزات (نقره، مس و...) تشکیل داده است.

ری گیری چیست؟

عیار طلای آب شده همیشه 750 نیست و در قطعات مختلف متفاوت است. برای اینکه خلوص دقیق هر قطعه طلای آب شده مشخص شود، طلا را آزمایش می‌کنند. به این فرایند ری گیری می‌گویند.
ری گیری فرایندی چندمرحله‌ای است که در آزمایشگاه روی قطعه طلا انجام می‌شود تا عیار طلا مشخص شود. آزمایشگاه وقتی طلا را ری ‌گیری می‌کند عیار آن را مشخص و ثبت می‌کند و یک کد اختصاصی روی طلا حک می‌کند که به آن کد انگ می‌گویند.

کد انگ چیست و چه کاربردی دارد؟

کد انگ طلا همان شمارۀ چندرقمی است که توسط آزمایشگاه روی قطعه طلا حک شده و شناسه‌ای برای استعلام عیار آن قطعه از آزمایشگاه می‌باشد. 
زمانی که بخواهید عیار طلای آب شده را اعتبارسنجی کنید باید از طریق اعلام کد انگ به آزمایشگاه عیار قطعه طلای آب شده را دریافت کنید.

عکس طلای آب شده

استعلام انگ طلا

همان‌طور که گفته شد اعتبارسنجی عیار طلای آب شده را استعلام انگ طلا می‌گویند که به 2 روش انجام می‌شود:

1.روش اینترنتی

در این روش میتوانید با مراجعه به صفحه استعلام انگ طلا درسامانه بازار طلا کد انگ طلا را وارد کنید و عیار آن را ببینید.

2.روش تلفنی

در این روش باید با اتحادیه طلای شهر محل آزمایشگاه تماس گرفته و با اعلام کد انگ عیار آن را دریافت کنید.
توجه به این نکته ضروری است که کد انگ ثبت شده اختصاصی و یکتا نیست و به آزمایشگاه و شهر محل آزمایشگاه مرتبط است. یعنی امکان دارد یک کد انگ روی چندین قطعه طلا ثبت شده باشد و باید بررسی شود آزمایشگاه و شهر محل آن کجاست.

اما کدام روش بهتر است؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که اگر قصد خرید طلای آب شده دارید، پس از خرید لازم است هر دو روش استعلام انجام شود تا از اعتبار عیار طلای آب شده اطمینان کامل پیدا کنید.

جمع‌بندی

ذوب طلاهای متفرقه و بازگشت طلاهای مصرفی به چرخه تولید در قالب طلای آب شده اتفاق می‌افتد و پس از گذراندن مراحلی که ذکر شد عیار و ارزش آن مشخص می‌شود. اکنون این مراحل را می‌شناسید و می‌توانید در خریدوفروش طلای آب شده این اطلاعات را بکار ببرید؛ همچنین برای اطلاع از شرایط و ضوابط خریدوفروش طلای آب شده می‌توانید به صفحه خرید طلای آب شده در سامانه بازار طلا مراجعه کنید.

اگر همچنان سؤالی درباره طلای آب شده و موارد مرتبط با آن دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نظرات
captcha
عزیزی
۱۴۰۲/۱۱/۰۸۰۰
پاسخسلام خیلی خوب بود.
پشتیبانی
۱۴۰۲/۱۱/۱۶۰۰

سلام وقت بخیر

خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00
بازار طلا

میخواهید از آخرین اخبار و تخفیف های بازار طلا باخبر شوید؟