بازار طلا مقالات طلا و جواهر طلای آب شده از کجا بخریم؟
طلای آب شده از کجا بخریم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/11/26 - 12:23 0 نظر

اقبال اخیر به خرید طلای آب شده موجب شده عده‌ای بدون داشتن مجوزهای لازم و شرایط قانونی اقدام به فروش آن کنند و این اتفاق بستر حساسی را ایجاد کرده. ازاین‌جهت لازم است پیش از خرید بدانیم کدام فروشنده معتبر است و خریدار لازم است چه مواردی را بررسی کند.

مقدمه

پیش از بررسی مراکز خرید فیزیکی و آنلاین طلای آب شده باید جزئیات و شرایط حاکم بر بازار خریدوفروش آن را بدانید تا مشخص شود فروشنده را از چه جهاتی باید بررسی و ارزیابی کنید؛ پس از آن می‌توانید نسبت به خرید آب شده اقدام کنید.

خرید آبشده نقدی یا کاغذی؟

در حال حاضر خرید طلای آب شده به دو شکل انجام می‌گیرد. این تقسیم‌بندی دوگانه، خریدوفروش به‌صورت نقدی یا کاغذی است؛ اما هرکدام به چه شکل انجام می‌شود؟

خرید نقدی

خرید نقدی طلای آب شده به این معنی است که خریدارهر مقدار که می‌خواهد هزینه کند، به همان مقدار قطعه آب‌شدهٔ فیزیکی دریافت می‌کند. پس از خرید نقدی آب شده، قطعه طلا را به‌صورت فیزیکی تحویل گرفته، یا در جایی معتبر به امانت می‌گذارد. به بیان ساده‌تر معادل پولی که پرداخت می‌کند طلای فیزیکی و واقعی وجود دارد.

خرید کاغذی

خرید کاغذی به دو صورت انجام می شود. یک مورد آن قانونی است که در ازای خرید گواهی بهادار دریافت می‌شود و از موضوع این مقاله خارج است.
صورت دیگر خرید کاغذی حالتی است که در ازای پرداخت هزینه نه طلایی دریافت می‌شود نه هیچ‌گونه گواهی دیگری و صرفاً خرید صوری انجام می‌شود.
اما کدام روش بهتر است؟
پیش‌ازآن لازم به ذکر است که خرید طلای آب شده به‌صورت کاغذی شرعاً حرام است و طبق قوانین جمهوری اسلامی این شکل خریدوفروش کاملاً غیرقانونی می باشد. اما قوانین حاکم بر این بازار غیرقانونی! می‌گوید که شما باید پرداخت پول را انجام دهید؛ اما قطعه طلایی دریافت نکنید! از لحاظ منطقی نیزهزینه‌ای پرداخت می‌کنید؛ اما هیچ کالا و خدماتی دریافت نمی‌کنید. طبعاً این یک صورت غلط معامله و خرید است.
بنابراین، از سه منظر قانونی، شرعی و منطقی خرید نقدی طلا برای طرفین معامله بهتر، اصولی‌تر و البته قانونی است.

خرید کاغذی طلای آب شده

معیارهای مهم در خرید طلا

فروشنده طلای آب شده، مثل سایر فروشندگان موظف است یک‌سری اصول حاکم بر بازار را رعایت کند. این اصول شامل موارد بسیاری است که برخی قانونی و برخی اخلاقی است. این اصول و قوانین مهم موارد زیر است:

جواز فروش آن کالا یا خدمات

اولاً باید بدانیم آن فروشگاه جواز کسب‌وکار در حوزه مربوط به خودش را دارد یا خیر. چرا که اگر قانوناً جواز فروش آن کالا از سوی اتحادیه مربوطه و مراجع قانونی ذی‌ربط صادر نشده باشد، مسئولیت هر اتفاقی بر عهده خریدار است.
به‌عنوان‌مثال وقتی یک داروی درمانی به‌صورت غیرقانونی از محدودهٔ ناصرخسرو تهیه شود، خریدار هرگز نمی‌تواند به هیچ مرجع قانونی اعلام شکایت کند که داروی خریداری شده تقلبی یا تاریخ‌گذشته است؛ بنابراین جهت اطمینان بیشتر باید دارو را از داروخانه‌های معتبر دارای مجوز تهیه کنیم.
بنابراین، پیش از اقدام به خرید طلای آب شده از طریق هر پلتفرم یا وبگاهی بررسی شود که فروشنده جواز فروش طلای آب شده دارد یا خیر. 

ضمانت اصالت کالا

در یک تعریف ساده می‌توان گفت دقت کنید که کالا تقلبی نباشد.بدیهی است قطعه طلایی که تهیه می‌کنید باید از جنس طلا باشد. یا درصد بالایی از آن را فلز طلا تشکیل داده باشد.این مساله به عدد عیار آب شده بستگی دارد.
 ازآنجایی‌که طلای آب شده از ذوب طلاهای متفرقه به دست می‌آید عدد عیار آن عمدتاً بین 735 تا 999 است. در بین این اعداد، عدد 750 عمومیت بیشتری دارد که عیار آن 18 است.
 اما چطور اصالت یک قطعه طلای آب شده را تشخیص دهیم و عیار آن را بررسی کنیم؟
برای بررسی اصالت قطعه طلا باید کد انگ آن را استعلام بگیریم؛ این استعلام به دو روش معمول صورت می‌گیرد.
بنابراین، ضمانت اصالت یک شمش از طریق استعلام کد انگ طلا انجام می‌شود و خریدار لازم است حین خرید با هر دو روش کد انگ را استعلام بگیرد.

یک شایعه!

اخیراً گفته شده بود که کد انگ روی طلا باید حتماً 6 رقمی و صادر شده از آزمایشگاه‌های تهران باشد؛ اما این یک شایعه بود و در سراسر ایران آزمایشگاه‌های معتبر بسیاری هستند که فرایند ری‌گیری را انجام می‌دهند و کد انگ معتبر روی شمش‌های طلا حک می‌کنند.
پس، استعلام کد انگ طلا حین خرید حتماً باید انجام شود تا اصالت طلایی که خرید می‌کنید از سوی یک آزمایشگاه معتبر تأیید شده‌ باشد.

ارائه فاکتور

هر فروشنده‌ای موظف است در صورت درخواست مشتری، فاکتور فروش ارائه دهد. معمولاً مردم حین خرید کالاهای ارزشمندی چون طلا درخواست فاکتور می‌کنند؛ این یک عادت به جا است؛ اما مشاهده می‌شود برخی از خریداران، طلای آب شده‌ای تهیه می‌کنند که فاکتور ندارد یا یک برگه نوشته بدون مهر فروشنده دارد که از نظر اتحادیه طلا و جواهرات نامعتبر است. این خرید کاملاً اشتباه است و بستر گسترده‌ای برای انواع کلاهبرداری ایجاد می‌کند.
خریدار طلای آب شده لازم است پیش از اقدام به خرید از امکان صدور فاکتور معتبر توسط فروشنده اطمینان حاصل کند.

فاکتور طلای آب شده چیست؟

فاکتور طلای آب شده معتبر، فاکتوری است که شامل موارد زیر باشد:

 • وزن طلا
 • عیار طلا
 • کد انگ شمش طلا
 • نام آزمایشگاهی که عیارسنجی را انجام داده
 • شماره‌تلفن آزمایشگاه 
 • معادل عیار 750 (درصورتی‌که عیار شمش 750 نباشد)
 • قیمت طلای 18 عیار در لحظهٔ خرید
 • مهر و امضای فروشنده

فروش طلای آب شده

طلای آب شده یک کالای زینتی نیست و به جهت حفظ ارزش پول در برابر تورم خریداری می‌شود؛ بنابراین باید به فکر فروش آن هم باشید.
اگر طلای آب شده‌ای تهیه کردید که شرایط ذکر شده را داشت به‌راحتی می‌توانید برای فروش آن اقدام کنید؛ اما هر اختلافی در موارد بالا وجود داشته باشد، یقیناً برای بازگشت سرمایۀ خود به مشکلات زیادی برمی‌خورید و احتمالاً متضرر خواهید شد.

از کجا طلای آب شده بخریم؟

در ایران یک کسب‌وکار به نام آب شده فروشی داریم که از سوی اتحادیه طلا و جواهرات و مراجع قانونی مجوز فروش طلای آب شده به عموم مردم را دارد.
آب شده فروشی‌ها به‌صورت نقدی، با مجوز و ارائه فاکتور اقدام به فروش طلای آب شده به خریداران می‌کنند.

آب شده فروشی‌ها در شهر تهران معمولاً در مرکز شهر و در محدوده بازار طلای تهران هستند.

لازم به ذکر است طبق قانون، طلافروشی‌ها مجاز به فروش آب شده به عموم مردم نیستند و در صورت فروش غیرقانونی! فاکتوری به خریدار طلا ارائه نمی‌دهند. اخیراً مشاهده شده که تعداد قابل‌توجهی از گالری‌های طلافروشی اقدام به فروش طلا به مردم می‌کنند. باتوجه‌به آنچه گفته شد مسئولیت هر اتفاق ناگواری پس از خرید آب شده از گالری‌های طلافروشی نامعتبر برعهده مشتری است.

چقدر طلای آب شده بخریم؟

مقدار خرید به دو عامل بستگی دارد:

عامل اول، هدف خریدار

اینکه خریدار قصد دارد چه مقدار از سرمایه خود را تبدیل به طلا کند، تا در برابر تورم از کاهش ارزش آن جلوگیری کند عامل اصلی و تعیین‌کننده در خرید طلای آب شده است؛ اما تنها عامل تأثیرگذار نیست.

عامل دوم، شرط فروشنده

بسیاری از آب شده فروشان که اتفاقا به‌صورت قانونی و نقدی کار می‌کنند باتوجه‌به وزن شمش‌های موجودشان می‌توانند به خریداران آب شده ارائه کنند. این عامل چالش بزرگی بر سر راه خریدار است، چرا که شاید میزان سرمایهٔ خریدار برای تهیه آب شده، با حداقل وزن‌هایی که فروشنده دارد، همخوانی نداشته باشد.
به‌عنوان‌مثال سبک‌ترین شمش‌هایی که معمولاً آب شده فروشان فیزیکی موجود دارند، شمش‌های 30 الی 40 گرمی است، ارزش ریالی این مقدار طلا به قیمت روز انتشار این مقاله بین 80 الی 112 میلیون تومان خواهد بود. با این اوصاف تکلیف خریدارانی که قصد سرمایه‌گذاری با مبالغ کمتر دارند چه خواهد شد؟
درگذشته این یک مشکل عمده بود؛ اما در حال حاضر راهکاری خلاقانه برای این مسئله ارائه شده است.

خرید آنلاین طلای آب شده

اخیراً با شروطی خاص مجوز فروش طلای آب شده به‌صورت آنلاین نیز از سوی مراجع قانونی ذی‌ربط صادر می‌شود. به‌موجب آن، بازار خرید و فروش طلای آب شده از انحصار سرمایه‌داران خارج شده و موجب رونق این کسب‌وکار شده است. در این میان خرید آنلاین آب شده مزیت‌های فراوانی نیز دارد.
درکنار تمام مزایای روشن، مهم‌ترین مزیتی که خرید آنلاین آب شده ایجاد کرده، برداشته‌شدن محدودیت میزان خرید است. البته در سامانه‌های معتبر محدودیت بسیار ناچیزی وجود دارد که این مقدار در سامانه بازار طلا به مبلغ 100 هزار تومان است، با این حال در سایر سامانه‌های آنلاین خرید و فروش طلای آب شده نیز محدودیت بسیار پایینی نسبت به خرید فیزیکی آن وجود دارد.

سامانه خرید طلای آب شده بازار طلا

از کجا آنلاین طلای آب شده بخریم؟

سامانه‌های خرید و فروش آنلاین به طور معمول نیازمند مجوز رسمی هستند. این مجوزها را هر فروشگاه آنلاینی با هر کالا و خدماتی باید داشته باشد، چه کالای فیزیکی بفروشد؛ مثل طلا و جواهرات چه کالای دیجیتال؛ مثل دوره‌های آموزشی تصویری
این مجوزهای عام به شرح زیر هستند:

 1. نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)
 2. نشان ساماندهی (فروشگاه آنلاین، عضو مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال باشد)

لوگوی اینماد و ساماندهی

سامانه‌های آنلاین خرید و فروش طلای آب شده، باتوجه‌به کالای مهمی که می‌فروشند باید مجوزهای اختصاصی و شروطی را نیز داشته باشند که شامل موارد ذیل می‌باشد:

 1. عضویت در اتحادیه طلا و جواهر 
 2. جواز معاملات آنلاین طلای آب شده از اتحادیه کسب و کارهای مجازی

ورود به سامانه خرید و فروش طلای آب شده

جمع‌بندی

خریداران طلای آب شده لازم است پیش از خرید، باتوجه‌به شرایط خود تعیین کنند که قصد خرید فیزیکی طلا دارند یا خرید آنلاین طلا؛ پس از آن باتوجه‌به آنچه در این مقاله گفته شد اقدام به بررسی مجوزهای مربوطه کرده و در نهایت با خریدی مطمئن نسبت به حفظ ارزش سرمایه خود در برابر تورم اقدام کنند.

نظرات

captcha

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
 • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00