بازار طلا مقالات طلا و جواهر چرا باید طلای آب شده بخریم؟
چرا باید طلای آب شده بخریم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/12/08 - 16:32 0 نظر

با بررسی روش‌های مختلف سرمایه‌گذرای در حوزه طلا، خواهیم فهمید یکی از ساده‌ترین و مطمئن‌ترین گزینه‌ها خرید طلای آب شده است.

مقدمه

پول در گذر زمان ذاتا ارزش خود را از دست می‌دهد. اینکه چه میزان و با چه درصدی این اتفاق می‌افتد به اقتصاد هر کشور بستگی دارد. بدیهی است با این شرایط نگه‌داشتن پول نقد برابر است با هدر رفت سرمایه.
تبدیل پول به طلا همواره راهکاری بوده که مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته‌است و البته روش‌های گوناگونی هم دارد؛ از خرید شمش طلای خام، تا تبدیل پول به رمزارز با پشتوانه طلا، همگی روش‌های سرمایه‌گذاری در زمینه طلا هستند؛ اما هرکدام از این روش‌ها نکاتی دارند که دانستن این نکات لازمه ورود به این بازار می باشد..
در این مقاله قصد داریم پس از اشاره مختصر به نقش طلا در اقتصاد، روش‌های متنوع تبدیل پول به طلا را توضیح دهیم و ضمن بیان نکات هر روش در پایان مزیت‌های خرید طلای آب شده نسبت به دیگر موارد را مورد اشاره قراردهیم.

نقش طلا در اقتصاد

طلا از زمان‌های قدیم در مبادلات انسانی نقش مهمی داشته. درگذشته، از طلا به‌عنوان پول و همچنین نقدینگی معتبر برای خرید کالا و خدمات استفاده می کردند. اما امروزه پول جایگزین طلا برای مبادلات شده و طلا همچنان ارزش خود را حفظ کرده است و نقش مهمی در اقتصاد کشورها دارد.
سرمایه‌گذاران معمولاً طلا را به‌عنوان یک دارایی باارزش و پایدار در نظر می‌گیرند. طلا نقشی اساسی در تعیین اعتبار و اعتماد در بازارهای بین‌المللی دارد و نمادی از ثروت یک کشور است به‌طوری‌که دولت‌ها بخش قابل‌توجهی از ذخیره ارزی خود را تبدیل به طلا می‌کنند. این اعتماد به طلا، تقویت اعتماد عمومی و پایداری اقتصادی را به همراه دارد. در نهایت می‌توان گفت طلا در ساختار اقتصادی و مالی کشورها بسیار اثرگذار است.

طلا به‌عنوان پشتوانه پول

در حال حاضر، نقش بسیار حیاتی و تعیین‌کننده‌ای برای طلا در اقتصاد جهان وجود دارد. هر کشور برای چاپ پول نیاز به ذخیره طلا در صندوق‌های مالی‌اش دارد. یعنی به‌ازای هر واحد پول مقدار معینی طلا در صندوق ذخیره ارزی کشور وجود دارد. نوسانات ارزی و مالی در هر کشور نیز به میزان ذخیره این طلا بستگی دارد. در شرایط بحرانی هر دولت موظف است به طریقی منابع مالی جدید جذب کند تا حجم طلای خود را بیشتر کند؛ بنابراین عنصر اصلی قوت اقتصاد یک کشور به میزان ذخیره طلای آن کشور بستگی دارد. باتوجه‌به چنین شرایطی که یک کشور با چنان سرمایه عظیمی از طلا برای پشتوانه مالی خود استفاده می‌کند؛ سرمایه‌گذاری در حوزه طلا برای اشخاص حقیقی امری بسیار امن و مطمئن خواهد بود. فرض کنید شما برای حفظ ارزش پول همان منبعی را در اختیار دارید که دولت‌ها در سطح بین‌المللی از آن استفاده می‌کنند؛ اما روش‌ها کدامند؟

ذخیره طلا در بانک

انواع سرمایه‌گذاری در حوزه طلا

سرمایه‌گذاری در حوزه طلا به دو روش انجام می‌شود:

1- خرید طلا فیزیکی

از گذشته، خرید طلا و سکه به عنوان یکی از روش‌های محبوب سرمایه‌گذاری شناخته شده است. در خرید فیزیکی طلا برای سرمایه گذاری نیازی به دانش و تجربه تخصصی ندارید و صرفا شناخت کلی از بازار برای سرمایه گذار کافی است.
در زیر، روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری فیزیکی طلا آورده شده است که هر فرد بر اساس میزان سرمایه و ترجیحات خود می‌تواند اقدام به سرمایه‌گذاری کند.

الف) خرید شمش طلای خام

در این روش با خرید شمش‌های طلای عیار بالا می‌توانید نسبت به تبدیل پول خود به طلا اقدام کنید در این روش باید در نظر بگیرید بخش عمده‌ای از پول شما برای اجرت ساخت، کارمزد و مالیات پرداخت می‌شود و تبدیل به سرمایه نمی‌شود.

ب) خرید طلای زینتی

برخی از سرمایه‌گذاران حوزه طلا (اکثر بانوان) معتقدند که می‌توانند با تبدیل پول نقد خود به طلای زینتی نسبت به حفظ ارزش پولاقدام کنند و درعین‌حال از طلای زینتی خود استفاده کنند. این باور غلط نیست؛ اما باید در نظر گرفته شود که خریدار اجرت ساخت، سود فروشنده(به طور معمول 7 درصد) و مالیات بر ارزش‌افزوده را باید پرداخت کند؛ بنابراین باز هم بخشی از پول نقد ما تبدیل به سرمایه نمی‌شود.

ج) خرید سکه خرید

سکه یکی از روش‌های معمول برای سرمایه‌گذاری در حوزه طلا است. سرمایه‌گذار هنگام خرید سکه اجرت ساخت و مالیات پرداخت نمی‌کند و قابلیت نقدشوندگی بالایی هم دارد. نکته مهم در خرید سکه محدودیت در وزن و قیمت آن است و فقط در وزن‌هایی که عرضه می‌شود خریدار می‌تواند اقدام به خرید کند. از طرف دیگر حباب سکه مسئله مهمی است که باید هنگام تصمیم‌گیری در نظر گرفته شود؛ چون اگر حباب تخلیه شود خریدار ضرر جدی می‌کند.

د) خرید طلای دست‌دوم

خرید طلای دست‌دوم در سال‌های اخیر موردتوجه قرار گرفته است؛ زیرا علاوه بر سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول، می‌توان از آن استفاده زینتی هم کرد. طلای دست‌دوم اجرت ساخت ندارد، اما احتمال تقلب در آن بسیار بالاست و هنگام فروش آن، با عیار پایین‌تری توسط طلافروش خریداری می‌شود.

ه) خرید طلای آب شده

طلای آب شده همان طلاهای متفرقه است که ذوب شده‌اند و مجدد به چرخه خریدوفروش بازگشته‌اند. سرمایه‌گذاری از طریق طلای آب شده یکی از روش‌های محبوب در ایران است. زیرا در این روش تنها قیمت طلا خام موردتوجه قرار می‌گیرد و هزینه‌های مالیات و اجرت ساخت در آن محاسبه نمی‌شود. به همین دلیل می‌توان آن را بهترین روش سرمایه‌گذاری طلا در روش فیزیکی دانست.

مزیت‌های خرید طلای آب شده

  1. عدم پرداخت مالیات
  2. عدم پرداخت کارمزد
  3. عدم پرداخت اجرت ساخت
  4. نداشتن حباب قیمتی
  5. تبدیل سریع آن به پول نقد و خرید و فروش آسان

معایب خرید طلای آب شده

در صورت خرید از فروشگاه های معتبر هیچ معایبی را نمی توان برای این روش در نظر گرفت.

چگونه طلای آب شده بخریم؟

در حال حاضر خرید طلای آب شده به دو روش انجام می‌گیرد:

الف) روش حضوری

در این روش با مراجعه به آب شده فروشی‌ها می‌توانید نسبت به خرید طلای آب شده اقدام کنید؛ فقط لازم است درنظر داشته‌باشید که آبشده فروشی‌ها عمدتا فروش در گرم‌های پایین ندارند.

ب) روش آنلاین

در این روش می‌توانید با مراجعه به یک سامانه معتبر خرید و فروش آنلاین طلای آب شده، نسبت به بهترین و مطمئن‌ترین روش سرمایه‌گذاری در حوزه طلا اقدام کنید.
برای بررسی بهتر روش خرید طلای آب شده می‌توانید مقاله از کجا طلای آب شده بخریم را مطالعه کنید.

2- خرید طلای غیر فیزیکی

در روش غیر فیزیکی مسئله نگهداری از طلا دیگر مطرح نخواهد بود اما نیاز به دانش تخصصی در بازارهای مالی خواهید داشت. این مدل سرمایه گذاری چند روش دارد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت..
الف) یکی از روش‌ها خرید سکه در بورس است. در این روش غیرفیزیکی با خرید گواهی سپرده می‌توانید نسبت به تبدیل پول خود به سهام سکه اقدام کنید. خریدار سهم سکه لازم است حداقل معادل یک سکه سهم خریداری کند. اگر قصد دریافت سکه را داشته باشد، می‌تواند در زمانی معین سکه طلای خود را تحویل بگیرد، اگر هم قصد به امانت‌گذاشتن سکه‌ها را داشته باشد باید هزینه انبارداری را پرداخت کند. به این هزینه‌ها، کارمزد خرید سکه از بورس را هم اضافه کنید.

ب) صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا (ETF)

این روش سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل‌معامله در بورس و درواقع نوعی صندوق سرمایه‌گذاری هستند که دارایی سرمایه‌گذاران را حداقل 70 درصد بر روی گواهی سپرده سکه طلا و حداکثر 20 درصد بر روی اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. قیمت دلار و اونس جهانی طلا بر قیمت این سهام مؤثر است و برای سرمایه‌گذاری در این روش نیازمند کد بورسی هستید و باید کارمزد صندوق را نیز پرداخت کنید.

ج) خرید رمزارز دیجیتال با پشتوانه طلا

 در این روش سرمایه‌گذار نسبت به خرید رمز ارزهایی با پشتوانه طلا اقدام می‌کند. بدیهی است آشنایی با دنیای دیجیتال و بسترهای خریدوفروش رمزارز از شروط اصلی سرمایه‌گذاری در این روش است. از طرف دیگر بیان شده است که گاهی برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده رمزارز دیجیتال با پشتوانه طلا، میزان طلای کافی برای پشتیبانی از رمزارز ندارند.

د) خرید طلا از طریق بازار فارکس

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری طلا به‌صورت غیرفیزیکی، از طریق بازار فارکس است که در این بازار، نماد XAU به معنای طلا استفاده می‌شود. در این بازار قیمت بر اساس ارزش اونس طلا در بازار جهانی تعیین می‌شود و برای شرکت در این بازار، نیاز به داشتن حساب بروکر معتبر دارید تا بتوانید پول خود را به دلار تبدیل کنید. علاوه بر این، معاملات اهرمی در بازار فارکس طلا نیز ممکن است. در این روش سرمایه‌داران می‌توانند با سرمایه‌ای چندین برابر از مقدار واقعی دارایی خود معامله کنند.

نتیجه‌گیری

با درنظرگرفتن هزینه‌ها و قیمت باثبات طلا در بسترهای مختلف سرمایه‌گذاری بهترین روش از نظر مجموعهٔ بازار طلا تبدیل سرمایه به طلای آب شده است. چرا که کمترین هزینه‌ها را بدون مالیات پرداخت خواهید کرد. این روش تبدیل سرمایه و حفظ ارزش پول، تنها روش در حوزه طلا است که بیشترین میزان از پول خود را سرمایه گذاری می‌کنید.
اگر شما نیز معتقدید بهترین روش برای حفظ ارزش پول و سرمایه‌گذاری خرید طلای آب شده است ، همین حالا می‌توانید از طریق سامانه خرید و فروش آنلاین طلای آب شده بازار طلا اقدام کرده تا ارزش دارایی خود را در برابر تورم از دست ندهید.

خرید و فروش طلای آب شده

نظرات

captcha

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00