بازار طلا مقالات طلا و جواهر سرمایه گذاری در طلای بورسی یا طلای آب شده؟ کدام بهتر است؟
سرمایه گذاری در طلای بورسی یا طلای آب شده؟ کدام بهتر است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1403/03/17 - 12:02 0 نظر

طلای بورسی در واقع به دو روش خرید صندوق سرمایه‌گذاری طلا و خرید گواهی سپرده سکه طلا اشاره دارد. همچنین خرید طلای آب شده به دو روش آنلاین یا حضوری امکان‌پذیر است. مزیت طلای بورسی، سهولت خریدوفروش آن است. درحالیکه با آنلاین‌شدن خرید طلای آب شده، این مزیت دیگر منحصر به صندوق‌های طلا نیست. طلای آب شده در واقع طلای خام است که همواره ارزشی برابر با ارزش روز طلا دارد. اگر نگاه بلندمدت دارید، خرید طلای آب شده توصیه می‌شود.

طلای بورسی بهتر است یا طلای آب شده؟

اگر می‌خواهید در طلا سرمایه‌گذاری کنید، روش‌های مختلفی برای خرید طلا دارید. خرید طلای آب شده یا شمش طلا، خرید سکه، خرید صندوق سرمایه‌گذاری طلا و خرید گواهی سپرده سکه از راه‌های سرمایه‌گذاری در طلا است. مزیت اصلی خرید طلای آب‌شده نسبت به سایر روش‌ها، ارزش ذاتی و بدون حباب آن است. در ادامه این مطلب ضمن بررسی انواع روش‌های خرید طلای آب شده و خرید طلای بورسی، مزیت‌های هر کدام را بررسی کرده و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

روش‌های خرید طلای بورسی

اگر بخواهید از طریق بورس در طلا سرمایه‌گذاری کنید، دو گزینه در پیش دارید: خرید واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری طلا و خرید گواهی سپرده سکه طلا. صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا تنوع زیادی دارند و ترکیب دارایی هر کدام از دیگری متفاوت است. خرید گواهی سپرده سکه طلا هم برای افرادی که می‌خواهند سکه فیزیکی نگهداری کنند مناسب است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بورس

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزارهایی هستند که طی آن سرمایه خرد جمع‌آوری شده و مدیران صندوق با بهره‌گیری از توانایی متخصصین سرمایه‌گذاری در بازار طلا، اقدام به خرید سکه طلا، شمش طلا و گواهی سپرده طلا می‌کنند. ترکیب دارایی هر صندوق با دیگری تفاوت دارد چون‌که سیاست‌های هر صندوق با دیگری متفاوت است. در بررسی صندوق‌ها، هر صندوقی که سکه طلای بیشتری داشته باشد، نوسانی‌تر و حباب‌دارتر است. در مقابل صندوقی که شمش طلای بیشتری نگهداری می‌کند، حباب کمتری دارد و در نتیجه به ارزش واقعی خود نزدیک‌تر است.

گواهی سپرده سکه طلا

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا از طریق بورس، خریداری گواهی سپرده سکه طلا است. در این روش شما با خرید هر 100 واحد گواهی سپرده سکه، می‌توانید یک عدد سکه از انبار بانک مربوطه تحویل بگیرید. در واقع قیمت هر واحد گواهی سپرده در بورس برابر با یک صدم قیمت یک سکه طلای تمام بهار آزادی است.

نوسانات طلای بورسی

روش‌های خرید طلای آب شده

روش دیگر سرمایه‌گذاری در طلا، خرید طلای آب شده است. طلای آب شده در واقع همان طلای مستعمل است که پس از خرید از مردم، تبدیل به شمش‌های طلا می‌شود و به عنوان طلای آب شده دوباره به چرخه سرمایه‌گذاری برمی‌گردد. شما با خرید طلای آب شده هیچ هزینه‌ای برای اجرت و مالیات پرداخت نمی‌کنید و برابر با ارزش روز طلا، می‌توانید آن را به فروش برسانید.

خرید حضوری طلای آب شده

شما می‌توانید طلای آب شده را به صورت حضوری از زرگرهای معتبر تهیه کنید. در تهیه طلای آب شده باید توجه داشته باشید که حتماً شماره ری‌گیری آن و انگ روی طلا معتبر باشد. می‌توانید از سامانه ری‌گیری انگ طلا، اعتبار کد را بررسی کنید.

خرید آنلاین طلای آب شده

با پیشرفت ابزارهای سرمایه‌گذاری، هم‌اکنون شما می‌توانید به صورت آنلاین و با حداقل کارمزد اقدام به خرید طلای آب شده کنید. طلای آب شده در سایت بازار طلا پس از خرید به کیف پول شما افزوده می‌شود و هر زمان که بخواهید می‌توانید به قیمت روز طلا آن را به فروش برسانید.

مزایا و معایب خرید طلا از بورس

خرید طلا از بورس، چه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و چه از طریق گواهی سپرده سکه طلا، یکسری مزایا و معایب دارد.

مزایای خرید طلای بورسی

خرید طلای بورسی بی‌دردسر است. این شاید یکی از بهترین مزیت‌های خرید طلا از بورس باشد. چه بخواهید واحدهای سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری طلا را خریداری کنید و چه با خرید گواهی سکه طلا بخواهید سکه فیزیکی تحویل بگیرید، همه‌چیز با چند کلیک انجام می‌شود.
مزیت دیگر، امنیت بالای این روش است. با خرید طلا از بورس دیگر نگران سرقت یا گم‌شدن آن نیستید. با خیال راحت می‌توانید سرمایه‌گذاری در طلا داشته باشید، بدون آنکه بخواهید به دردسرهای نگهداری آن فکر کنید.
همچنین کارمزد خرید طلا از بورس بسیار کم است. مالیات نیز به خرید طلای بورسی تعلق نمی‌گیرد.

معایب خرید طلا از بورس

ابزارهای بورسی تنوع بالایی دارند و شما ممکن است دانش یا وقت کافی برای پیداکردن بهترین صندوق طلا نداشته باشید. البته که بازدهی تمام صندوق‌ها در بازه مشابهی قرار می‌گیرد. اما درهرصورت تفاوتی که در ترکیب دارایی صندوق‌ها وجود دارد، برای افق زمانی بلندمدت نیازمند بررسی است.
عیب دیگر خرید طلا از بورس، مشاهده نوسان هرروزه قیمت است. وقتی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنید، هر بار که وارد پنل معاملاتی خود بشوید، قیمت روز صندوق را مشاهده می‌کنید. نوسان منفی قیمت، مخصوصاً زمانی‌که به دید بلندمدت طلا خریده‌اید، می‌تواند آزاردهنده باشد یا حتی شما را وسوسه کند تا طلای خود را با قیمتی پایین‌تر از خرید، به فروش برسانید.

مزایا و معایب خرید طلای آب شده

خرید طلای خام در مقابل خرید طلای بورسی مزیت‌هایی دارد. همچنین استفاده از این ابزار می‌تواند یک سرمایه‌گذاری امن در طلا باشد. چراکه شما کمترین کارمزد را پرداخت کرده‌اید و همچنین هیچ مبلغی بابت اجرت یا مالیات نمی‌پردازید.

شمش طلای آب شده

مزایای طلای آب شده چیست؟

مزیت اول طلای آب شده، برابری آن با ارزش ذاتی طلا است. در واقع شما با خرید طلای آب شده دارید طلای خام خریداری می‌کنید که قیمت آن برابر با قیمت روز طلا است. برای اینکه بهتر درک کنید، ربع سکه را در نظر بگیرید. قیمت ربع سکه برابر با قیمت طلای خام به‌کارگرفته شده در آن نیست و همواره حباب دارد. گاهی حباب مثبت ربع سکه به بیش از 50 درصد هم می‌رسد. درست است که سال‌هاست این حباب پابرجا بوده و تنها با نوسان بازار، کم و زیاد می‌شود، اما در واقعیت هنگام خرید شما برای حباب هم درحال پرداخت پول هستید. در خرید طلای آب شده چنین موردی وجود ندارد.
مزیت دیگر طلای آب شده، نقدشوندگی مناسب آن است. اگر از جای معتبر خرید کرده باشید و شماره انگ طلای آب شده معتبر باشد، شما می‌توانید این طلا را به آسانی به فروش برسانید.

بیشتر بدانید: 7 نکته کلیدی هنگام خرید طلای آب شده

معایب طلای آب شده یا طلای خام

از آنجایی‌که طلای آب شده در واقع طلای مستعمل است که با تبدیل‌شدن به شمش طلا به چرخه خریدوفروش برگشته است، امکان کلاهبرداری نیز در این زمینه وجود دارد. این مهم‌ترین عیب خرید طلای آب شده است که شما می‌توانید با خرید از جای مطمئنی مثل بازار طلا، این ریسک را از بین ببرید.
مسئله دیگر در رابطه با خرید طلای خام، نحوه نگهداری آن است. نگهداری طلای فیزیکی کار آسانی نیست و همواره احتمال سرقت آن وجود دارد. با فراهم‌شدن امکان خرید آنلاین در سایت بازار طلا، این دغدغه تا حد زیادی برطرف شده است و دیگر جای نگرانی ندارد.

مقایسه طلای آب شده با طلای بورسی؛ کدام بهتر است؟

بزرگ‌ترین مزیت خرید طلای بورسی نسبت به طلای آب شده، خرید آنلاین آن بود که حالا با فراهم‌شدن امکان خرید آنلاین طلای آب شده در سایت بازار طلا، این مزیت خرید طلای بورسی هم از بین رفته است.
دقت کنید که در خرید طلای بورسی، اگر واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری خریداری کنید، بسته به ترکیب صندوق، شما در واقع مقداری طلای خام و مقداری سکه خریداری می‌کنید. درنظر بگیرید که هزینه‌های صندوق و حقوق کارمندان صندوق نیز از طریق کارمزدی پرداخت می‌شود که در واقع از شما اخذ می‌گردد.
خرید طلای آب شده اگر از جای مطمئن باشد، آسان‌تر و امن‌تر است. جدای از آن، با خرید طلای آب شده در واقع تمام سرمایه شما در طلای خام سرمایه‌گذاری می‌شود و دیگر دارایی‌هایی مانند سکه طلا که حباب دارند، در سبد سرمایه‌گذاری شما نقشی نخواهند داشت.
همچنین شما می‌توانید طلای آب شده را در خارج از ساعت‌های معاملاتی بازار بورس نیز بفروشید. درحالیکه برای فروش واحدهای صندوق باید تا روز معاملاتی بعدی صبر کنید. همچنین خرید از بازار طلا در روزهای تعطیل هم ممکن است، درحالیکه طلای بورسی را فقط در روزهای شنبه تا چهارشنبه می‌توانید خریدوفروش کنید.

طلای آب شده یا طلای بورسی

نکات تکمیلی خرید طلای آب شده

اگر قصد دارید طلای آب شده بخرید، به چند نکته توجه داشته باشید:

  • طلای آب‌شده حتماً باید شماره انگ داشته باشد. استعلام انگ طلا از سامانه فراموش نشود.
  • از جای معتبر خریداری کنید. سایت بازار طلا یک پلتفرم آنلاین و معتبر برای خرید طلای آب شده است.
  • نگهداری فیزیکی طلا را جدی بگیرید. اگر امکانات نگهداری مانند گاوصندوق را ندارید، ترجیحاً به‌صورت آنلاین از بازار طلا اقدام به خرید طلای آب شده کنید.
  • دقت کنید که طلای آب شده مالیات و اجرت ساخت ندارد. اگر فروشنده‌ای قصد داشت مالیات یا اجرت دریافت کند، هوشیار باشید.

جمع‌بندی

سرمایه گذاری در طلای بورسی یا طلای آب شده دو روش متداول برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا است. طلا به عنوان یک دارایی امن، همواره در سبد سرمایه‌گذاری افراد جایگاه ویژه‌ای داشته است. شما هم می‌توانید با خرید طلای آب شده از طریق سایت بازار طلا از همین امروز سرمایه‌گذاری را آغاز کنید.

نظرات
captcha

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00
بازار طلا

میخواهید از آخرین اخبار و تخفیف های بازار طلا باخبر شوید؟