بستن

بازار طلا دانستنیها اونس طلا چیست؛ طلا و جواهرات را با چه واحدی اندازه گیری می کنند؟
اونس طلا چیست؛ طلا و جواهرات را با چه واحدی اندازه گیری می کنند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/09/18 - 17:16 1 نظر

گلدمگ: در ایران، فروشندگان و خریداران، طلا را بر حسب گرم و اونس اندازه گیری می کنند. اگر قصد سرمایه گذاری در طلا را دارید و نمی دانید این عبارات به چه معنا هستند، کارشناسان ما جزئیات واحدهای اندازه گیری در ایران را برای شما شرح می دهند.

گرم چیست؟

کلمه گرم از gramma گرفته شده است ، یک اصطلاح لاتین که به معنای "وزن کوچک" است. وقتی طلا کمتر از یک اونس وزن دارد، می توانید وزن دقیق آن را بر حسب گرم بیابید.

یک گرم طلا تقریباً به اندازه یک کلاهک خودکار یا گیره است.

آشنایی با واحدها و مقیاس های طلا و نحوه تبدیل آنها

آشنایی با واحدها و مقیاس های طلا و نحوه تبدیل آنها

- هر گرم 1000 میلی گرم و هر میلی گرم یک سوت است.
- هر گرم 1000 سوت است.
واحد دیگری که هنوز در نزد طلافروشان و جواهر فروشان مصطلح است مثقال می باشد که هر مثقال برابر 4 گرم و 608 سوت است یعنی 608/4 گرم.
- تذکّر:  واحد وزنی سنّتی دیگری که هنوز پس از طی زمانهای زیاد وطولانی در بین زرگرها در بعضی از نقاط کشور مورد استفاده قرار میگرد: نخود، لپه و گندم است که:
- هر نخود برابر است با 192 سوت .
- هر نخود برابر است با 2 لپه است.
- هر لپه برابر است با2 گندم است.

مهم: برای توزین سنگهای قیمتی از واحد وزنی قیراط استفاده می نمایند.

هر قیراط برابر با 200 سوت است.
هر 5 قیرایط برابر با 1 گرم است.

مهم: آنچه در اصطلاح و در بازار سنّتی زرگرها مثقال شرعی گفته می شود با مثقال معمولی متفاوت است. هر مثقال شرعی برابر با 18 نخود است در حالیکه هر مثقال معمولی برابر با 24 نخود است.

بیشتر بخوانید...

♦ راهنمای خرید طلا | قبل از خرید طلا و جواهرات به چه نکات مهمی باید توجه کرد

- طلای شرعی: 

به مقدار 16 نخود طلای 24 عیار یک مثقال طلای شرعی گفته می شود. 

اونس تروی چیست؟

اونس تروی چیست؟

سیستم اندازه گیری اونس تروا، در چندین کشور غربی، از جمله ایالات متحده، از آن به عنوان سیستم رسمی وزن کردن طلا استفاده می کنند و تجار از آن برای اندازه گیری نقره، پلاتین، و سایر فلزات گرانبها استفاده می کنند.

دلالان هنگام معامله طلا در مقادیر قابل توجهی از اونس تروی ( t oz یا oz t ) استفاده می کنند. معامله‌گران شمش و بانک‌های مرکزی با شمش‌های Good Delivery ، که شمش‌های طلای اونس 400 تروی هستند، معامله می‌کنند.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران عادی که با مقادیر کمتر طلا معامله می‌کنند، بیشتر از شمش‌های طلای 100 اونسی استفاده می‌کنند، زیرا قابل کنترل‌تر است.

طبق گفته ضرابخانه سلطنتی انگلستان ، هنگام تبدیل گرم به اونس، 31.1034768 گرم برابر با یک اونس تروی است . با این حال، اونس تروی با اونس استاندارد بسیار متفاوت است. بازار از اونس استاندارد برای وزن کردن شکر، غلات و سایر اقلام استفاده می کند.

تفاوت بین اونس استاندارد و اونس تروی

تفاوت بین اونس استاندارد و اونس تروی

وقتی معامله گران طلا به اونس اشاره می کنند، منظور آنها اونس تروی است، نه اندازه گیری استاندارد. اونس استاندارد معیاری در برای اندازه گیری غذاها است، اما فلزات گرانبها نیست.

یک اونس تروی طلا برابر با 31.1 گرم طلا است، در حالی که وزن یک اونس استاندارد 28.349 گرم کمتر است. اگر فکر می کنید تفاوت جزئی بین دو واحد اندازه گیری تأثیر قابل توجهی بر محاسبات طلا ندارد، در اشتباه هستید.

بیشتربخوانید...

♦ عیار طلا چیست؛ همه آن چیزی که در مورد عیار طلا باید بدانید!

استفاده از اونس استاندارد به جای اونس تروی برای مقادیر هنگفت طلا می تواند منجر به محاسباتی شود که تا 10 درصد کاهش قیمت دارند - زیان بزرگی هنگام معامله در بازار طلا است.

حتی زمانی که با مقادیر کمی طلا سر و کار دارید، وقتی از واحد اندازه گیری اشتباه استفاده می کنید، مشکلاتی ایجاد می شود. به عنوان مثال، اگر از یک اونس طلای استاندارد برای ساخت یک جواهر استفاده کنید، آنقدر ضخیم یا سنگین نخواهد بود که انگار از سیستم تروی استفاده کرده اید.

اندازه گیری طلا در سراسر جهان

اندازه گیری طلا در سراسر جهان

ایران: لازم است اشاره کنیم که وقتی می‌گویند طلا در ایران ارزان شد، یعنی قیمت مثقال طلا در ایران کاهش قیمت داشته است. این در حالی است که ممکن است انس طلا با رشد چشمگیری همراه باشد. یعنی قیمت طلا در ایران کمتر به انس جهانی وابسته است امّا بی تاثیر هم نیست. برای اینکه بتوانید از روی قیمت انس جهانی، قیمت یک مثقال طلا جهانی را حساب کنید، کافی است که اونس طلای جهانی را بر عدد 9.5737 تقسیم و در قیمت دلار ضرب کنید.

شاید جالب باشد بدانید واحد وزنی سنّتی وزن طلا که شامل نخود، لپه و گندم است هنوز در بین زرگرها در بعضی از نقاط کشور مورد استفاده قرار میگرد. به این صورت که هر نخود با 192 سوت یا 2 لپه برابر است. هر لپه هم با 2 گندم برابر است.

آمریکا: معامله گران طلا ترجیح می دهند از اونس تروی برای ثبات استفاده کنند، اما زمانی که با مقادیر کم طلا سروکار دارند، برخی از معامله گران آمریکای شمالی دانه ها و پنی اوزان را ترجیح می دهند.

یک پنی وزن 1.55517384 گرم یا 1/20 اونس تروی است.

یک دانه کوچکترین واحد اندازه گیری برای محاسبه طلا با 0.0648 گرم یا 0.0020833 اونس تروی است.

توجه داشته باشید که معامله گران تنها در ایالات متحده، بریتانیا و اکثر نقاط اتحادیه اروپا از اونس تروی استفاده می کنند. اگر قصد خرید یا فروش طلا در خارج از این مناطق را دارید، با سیستم های اندازه گیری دیگری روبرو خواهید شد.

به عنوان مثال، هنگام معامله طلا در جنوب شرق آسیا، مانند سنگاپور، پاکستان یا هند، تولا سیستم اندازه گیری ترجیحی است. یک تولا معادل 11.6638 گرم یا 3/8 تروی اونس طلا است.

بیشتر بخوانید...

♦ 31 دانستنی درباره‌ی طلا که طلایی‌ تان می کند!

اگر شما به تجارت طلا در چین و هنگ کنگ علاقه دارید، سیستم های اندازه گیری مورد نظر TAEL است ، همچنین tahil نامیده می شود. با این حال، اندازه گیری دقیق تل می تواند بین کشورها متفاوت باشد. در چین، تل برابر با 50 گرم است که 1.607536 اونس تروی است، اما در ژاپن 37.5 گرم و هنگ کنگ 37.799364167 گرم است.

در تایلند، سیستم اندازه گیری طلا بات است که معادل 15.244 گرم طلا است.

دانستن واحد اندازه گیری محل معامله فلزات گرانبها برای جلوگیری از سردرگمی و از دست دادن پول ضروری است.

اندازه گیری خلوص طلا

اندازه گیری خلوص طلا

بنابراین، هر اونس طلا چند گرم است؟ ما ثابت کرده‌ایم که یک اونس طلا معادل 31.1 گرم طلا است، اما این بیانیه فقط در هنگام اندازه‌گیری شمش طلای خوب 0.999 دقیق است. طلای خالص کمتر دارای تعداد گرم کمتری است.

بیشتر بخوانید...

♦ روش تشخیص طلای اصل از بدل

اصطلاح قیراط نشان دهنده خلوص یا پالایش طلا با نشان دادن نسبت طلا در داخل کالا است. هر اقلام طلایی که به عنوان 24 عیار رتبه بندی شود به عنوان طلای "خالص" محسوب می شود. یک قطعه 23 عیار تقریبا خالص است و حدود 96.5 درصد طلا دارد.

سایر عناصر داخل کالا معمولاً فلزات یا آلیاژهای با ارزش کمتری هستند.

چگونه با خیال راحت طلا بخریم؟

چگونه با خیال راحت طلا بخریم؟

درک چگونگی اندازه‌گیری طلا شروع این فرآیند است، اما سرمایه‌گذاری ایمن در طلا چیزهای دیگری نیز وجود دارد:


1. فقط طلای فیزیکی بخرید

1. فقط طلای فیزیکی بخرید

شما می توانید با خرید قراردادهای آتی ، ETFهایی که کالا را ردیابی می کنند و بسیاری از ابزارهای مالی دیگر در طلا سرمایه گذاری کنید . اگرچه این روش‌ها راحت‌تر هستند، اما به اندازه خرید طلای فیزیکی ایمن یا تضمین‌شده نیستند. هنگامی که صاحب شمش طلا هستید، می توانید آن را بدون محدودیت نگهداری یا معامله کنید.

بیشتر بخوانید...

♦ اصطلاحات بازار طلا

می توانید شمش طلا را به صورت آنلاین یا از خرده فروشان شناخته شده در منطقه خود خریداری کنید. پس از به دست آوردن طلا، آن را در صندوق امانات خانگی یا صندوق امانات در بانک خود نگه دارید.

2. طلای خالص بخرید

2. طلای خالص بخرید

وزن و خلوص طلا تعیین کننده ارزش آن است و معمولاً شمش طلا را با خلوص و سایر اطلاعات ذکر شده روی آن از جمله وزن و سازنده پیدا می کنید. بهترین سرمایه گذاری محصولی است که حداقل 99.5 درصد خالص باشد.

در صورت امکان، قبل از انجام معامله، نظر یک متخصص را در مورد خلوص یک قطعه طلا جویا شوید.

3. اندازه های قابل اجرا را خریداری کنید

3. اندازه های قابل اجرا را خریداری کنید

شمش های طلای کوچکتر به راحتی قابل فروش هستند. پیدا کردن خریدار برای یک شمش طلای 10 انسی می تواند مشکل باشد، اما پیدا کردن چندین خریدار برای ده شمش طلای 1 انسی بسیار ساده تر است.

بسته به ترجیح خود، می توانید طلا را به صورت شمش یا سکه خریداری کنید. هر دو شکل ارزش پولی قابل توجهی دارند، اما سکه طلا اغلب تقاضای بیشتری در بازار دارد.

بیشتر بخوانید...

♦ چرا اطلاع از مسیر قیمت طلا مهم است | آشنایی با روش قیمت گذاری طلا

با این حال، فروش سکه های طلای ویژه همیشه ساده نیست. اگر می خواهید به امن ترین راه با طلا سرمایه گذاری و تجارت کنید، به شمش های طلای ساده پایبند باشید.

4. مقایسه قیمت ها

4. مقایسه قیمت ها

ممکن است با مقایسه قیمت ها از دلالان مختلف شمش بهترین معامله را دریافت کنید. برخی قیمت های پایین تری نسبت به رقبای خود ارائه می دهند، در حالی که برخی دیگر برای خریدهای بزرگ تخفیف ارائه می دهند.

قیمت‌های رقابتی همه چیز نیستند، اما باید از فروشندگانی که هزینه‌های اضافی برای حمل و نقل، گواهی‌های احراز هویت، پردازش پرداخت و سایر موارد اضافی اداری دریافت می‌کنند، اجتناب کنید. چنین هزینه هایی هزینه خرید شما را افزایش می دهد و بازدهی شما را تغییر می دهد.

5. از فروشندگان معتبر خرید کنید

قبل از ثبت سفارش، نظرات مشتریان فروشنده را بررسی کنید. این کار به سرعت نشان می دهد که آیا فروشنده قابل اعتماد است و محصولات آنها معتبر هستند.

6. در چارچوب قانون عمل کنید

عدم رعایت قوانین حاکم بر خرید و فروش طلا در حوزه قضایی شما منجر به از دست دادن دارایی های شما می شود.

بهترین زمان برای خرید طلا چه زمانی است؟

بهترین زمان برای خرید طلا چه زمانی است؟

مانند هر کالایی، اگر طلا را با قیمت های بالاتر بخرید، فروش آن برای سود ممکن است دشوار باشد. مگر اینکه متخصص آربیتراژ هستید، فقط با سرمایه گذاری در طلا در زمانی که قیمت ها پایین است و فروش آن در زمان افزایش بازار، مطمئن باشید.

با نظارت بر زمان افزایش و کاهش قیمت ها در بازار، برای تعیین بهترین لحظه برای معامله، مجهزتر هستید.

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد چه زمانی ممکن است قیمت طلا تغییر کند:

ذخایر بانک مرکزی : زمانی که بانک مرکزی بیشتر ذخایر نقدی خود را به طلا تبدیل می کند ، قیمت طلا در آن مکان افزایش می یابد.


ارزش دلار آمریکا کاهش می‌یابد: زمانی که دلار آمریکا قوی و باثبات است، قیمت طلا از روند پیروی می‌کند. وقتی دلار کاهش می یابد، ارزش طلا افزایش می یابد. دلار ضعیف تقاضا برای طلا را افزایش می دهد، که قیمت آن را افزایش می دهد و جویندگان امن را به جستجوی وسیله ای برای محافظت از ثروت خود با تبدیل پول کاغذی به طلا می فرستد.


تقاضای جواهرات : افزایش تقاضای طلا باعث افزایش ارزش طلا می شود، چه برای جواهرات باشد و چه برای مصارف صنعتی.

کاهش تولید طلا : کاهش تولید طلا منجر به کمبود می شود که ارزش طلایی را که هنوز در گردش است افزایش می دهد. در حال حاضر، استخراج طلا چالش برانگیزتر است زیرا معدنچیان برای دسترسی به ذخایر طلا باید عمیق‌تر حفاری کنند. افزایش قیمت تمام شده تولید باعث افزایش تدریجی قیمت طلا در سال های اخیر شده است.
 

نتیجه
هنگام خرید طلا، مطمئن شوید که فروشنده مقدار دقیقی را در اختیار شما قرار داده و با واحد اندازه گیری آشنا هستید. خلوص طلا باید در بالاترین حد ممکن باشد. در غیر این صورت ارزش خرید شما به مراتب کمتر از وزن آن خواهد بود.

♦ قیمت طلا و انواع آبشده در بازار امروز


♦ قیمت دلار و انواع ارز در بازار آزاد امروز


♦ قیمت انواع سکه در بازار امروز


♦ قیمت رادیوم و فلزات گران بها


♦ قیمت بیت کوین، اتریوم و ریپل


قیمت نفت برنت و انرژی 


منبع: بازار طلا

نظرات

کرمی
۱۴۰۰/۰۹/۱۸۰۰
پاسخمطالب بسیار عالی بود، من برای تحقیقم در مورد مفاهیم حوزه طلا بسیار از این مقاله استفاده کردم، ممنون

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00