بازار طلا مقالات طلا و جواهر آنچه درباره مالیات طلا باید بدانید
آنچه درباره مالیات طلا باید بدانید
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/11/03 - 15:57 0 نظر

طلای آب شده معاف از مالیات است و معامله‌گر آن ملزم به پرداخت هیچ‌گونه مالیاتی نیست. این قانون از سال 1400 مورد بازنگری قرارگرفته و تا امروز تغییر نکرده است.

مقدمه

امروزه خرید طلای آب شده بستری امن را برای حفظ ارزش پول ایجاد کرده است؛ اما لازم است از تمامی قوانین و شرایط خریدوفروش آن مطلع باشیم تا با درنظرگرفتن شرایط و اطلاع از زیروبم این بازار از سودجویی فرصت‌طلبان جلوگیری کرده و در شرایطی امن نسبت به حفظ ارزش دارایی خود در برابر تورم اقدام کنیم.

قوانین مالیاتی ایران

در ایران قوانین مالیاتی متنوعی داریم که عمدتاً افراد با آن دسته از قوانین مالیاتی آشنا هستند که شامل حالشان می‌شود. در این مقاله قصد داریم قوانینی که به خریدوفروش طلا تعلق می‌گیرد را مورد اشاره قرار دهیم.

قوانین مالیاتی ایران به دودسته کلی تقسیم می‌شوند:

مالیات مستقیم

مالیات غیرمستقیم

هر کدام از این موارد تعریف حقوقی به‌خصوصی دارند؛ اما به بیان ساده و خلاصه تفاوت این دو مورد در پرداخت‌کننده مالیات است که در اصطلاح قانونی به آن شخص مودی گفته می‌شود. اگر پرداخت‌کننده مالیات تنها یک شخص یا شرکت باشد مشمول مالیات مستقیم شده‌اند و در غیر این صورت مشمول قانون مالیات غیرمستقیم خواهند شد.
آنچه طبق قانون به مصرف‌کنندگان و خریداران طلا مرتبط است نوعی از مالیات غیرمستقیم است که به گوش بسیاری از افراد آشناست؛ مالیات بر ارزش افزوده.

مالیات ارزش افزوده چیست؟

ارزش افزوده یعنی افزایش ارزش یک کالا از ابتدایی‌ترین مرحله تولید تا مرحله‌ای که آماده ارائه به مصرف‌کننده است. اگر برای مثال پیراهنی را در نظر بگیرید؛ از زمانی که یک‌پارچه است تا زمانی که دوخته شده و به یک پیراهن تبدیل می‌شود در هر مرحله به ارزش آن اضافه می‌شود.
بدیهی است مالیاتی که به ارزش افزوده شده ایجاد می‌شود را مالیات بر ارزش افزوده می‌خوانیم؛ اما چه کسانی باید این مالیات را پرداخت کنند.
طبق قانون این مالیات را تمامی تولیدکنندگان کالاها و ارائه‌دهندگان خدمات باید بر قیمت کالا و خدمات خود اضافه کرده و در زمان فروش از مصرف‌کنندگان نهایی اخذ کنند. در نهایت این مبالغ به‌صورت دوره‌ای توسط تولیدکنندگان کالا و ارائه‌دهندگان خدمات به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود.

سازمان امور مالیاتی کشور

مالیات ارزش افزوده طلا

مصنوعات طلا از این قانون مستثنی نیستند و در واقع زمانی که یک تکه طلای خام تبدیل به نوعی از مصنوعات طلا می‌شود به ارزش آن افزوده شده و مالیات بر ارزش افزوده شامل آن می‌شود. در بازار طلا این ارزش افزوده را به اجرت ساخت و سود فروشنده می‌شناسیم که مالیات بر ارزش افزوده به آن تعلق می‌گیرد.
اما طلای آب شده که از ذوب طلای متفرقه به دست می‌آید اجرت ساختی ندارد؛ و فروشنده آن نیز ارزشی به آن اضافه نکرده‌اند که بخواهند سود تبدیل طلای متفرقه به آب شده را دریافت کنند؛ بنابراین طلای آب شده شامل مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود و خریدار آن معاف از پرداخت مالیات است.
لازم به ذکر است که اصل طلا نیز مشمول هیچ‌گونه مالیاتی برای خریدار نمی‌شود. البته این قانون از سال 1400 به مرحله اجرا درآمده و پس از آن طلای آب شده معاف از مالیات بر ارزش افزوده شده‌است.

ازآنجایی‌که قوانین مالیاتی کشور هر سال تمدید یا اصلاح می‌شوند،  در سال 1403 پس از 9 سال 1 درصد به نرخ مالیات بر ارزش افزوده اضافه شده اما این افزایش شامل صنف طلا نخواهد بود و نرخ مالیات بر ارزش افزوده در بازار طلا و جواهر همچنان 9 درصد خواهد بود.

بیشتر بخوانید: محاسبه قیمت طلا، آموزش سریع محاسبه قیمت طلا در قانون جدید مالیات ارزش افزوده سال 1400

ریال

شایعه مالیات ارزش افزوده طلا

اخیراً شایعاتی مبنی بر پرداخت مالیات بر خرید طلا در فضای مجازی مطرح شد که فاقد اعتبار بود و واقعیت نداشت. طبق قوانین مالیاتی کشور در حال حاضر خریدار طلای آب شده هیچ‌گونه مالیاتی نباید پرداخت کند.

جمع‌بندی

طلای آب شده بستری را ایجاد کرده که بتوانیم از طریق آن در شرایط تورم ارزش سرمایۀ خود را حفظ کنیم. برای خرید فروش در این بستر لازم است از شرایط خریدوفروش و قوانین مالیاتی اطلاع کافی داشته باشیم تا از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنیم.
پیش از سال 1400 اصل طلای آب شده شامل مالیات می‌شد و خریدار حین خرید می‌بایست این هزینه را پرداخت می‌کرد اما باتوجه به اینکه در حال حاضر طبق قانون اصل طلا از مالیات معاف است یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ ارزش پول در برابر تورم تهیه طلای آب شده به صورت فیزیکی است. به این منظور اگر قصد خرید طلای آب شده را دارید می‌توانید در شفافیت کامل قوانین موجود در سامانه بازار طلا را مطالعه کنید و نسبت به تهیه آن اقدام نمایید.

ورود به سامانه خرید و فروش طلای آب شده

باتوجه‌به آنچه از قوانین و شرایط مالیات بر ارزش افزوده گفتیم، به نظر شما آیا اصل طلا می‌تواند مشمول مالیات بر ارزش افزوده شود یا خیر؟ نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات
captcha

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00
بازار طلا

میخواهید از آخرین اخبار و تخفیف های بازار طلا باخبر شوید؟