بازار طلا مقالات طلا و جواهر آیا امکان پیش بینی قیمت طلای آب شده وجود دارد؟
آیا امکان پیش بینی قیمت طلای آب شده وجود دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1403/04/20 - 12:15 0 نظر

اساسا پیش‌بینی زمانی ممکن است که یک کالایی فقط قیمت خالص خودش را داشته‌باشد. این مساله برای طلای آب‌ شده‌ که در بازار همواره با کارمزد فروشنده معامله می‌شود امکان پذیر نیست. در این مقاله بیشتر دراین‌باره خواهیم دانست.

پیش‌بینی قیمت طلای آب شده؛ راست یا دروغ؟

افرادی که قصد خرید طلای آب شده دارند، تمایل دارند تا با بررسی چارت قیمت به پیش‌بینی قیمت در آینده بپردازند. آن‌ها می‌خواهند طلای آبشده را با بهترین قیمت در زمان مناسب خریداری کنند. بااین‌حال استفاده از عبارت پیش‌بینی قیمت طلای آب شده صحیح نیست. پیش‌بینی قیمت طلا تنها درصورتی‌که خام و بدون اجرت یا کارمزد باشد امکان‌پذیر است. این مورد درباره طلای آبشده که شامل سود فروشنده نیز می‌شود، صدق نمی‌کند. در ادامه بیشتر درباره پیش‌بینی قیمت طلا توضیح می‌دهیم تا ببینید چرا پیش‌بینی قیمت طلای آب شده امکان ندارد.

پیش‌بینی قیمت طلا امکان‌پذیر است؟

قیمت روز طلا مشخص است. درنتیجه می‌توان برای قیمت طلا نمودار قیمت-زمان رسم کرد و براساس روش‌های تحلیلی قیمت، به پیش‌بینی قیمت طلا پرداخت. طلا بر اساس استاندارد 18 عیار 750 قیمت‌گذاری می‌شود و شما هر روز می‌توانید نرخ طلا را از اتحادیه دریافت کنید. 

چه کالاهایی امکان پیش‌بینی قیمت دارند؟

اساساً عبارت پیش‌بینی قیمت را برای کالاهایی می‌توان به کار برد که بدون سود فروشنده و بر اساس قیمت پایه کالا خریدوفروش می‌شوند. این اتفاق درباره قیمت طلا امکان‌پذیر است. چرا که یک محصول پایه و خام است و بر اساس استاندارد خلوص 18 عیار 750 قیمت‌گذاری می‌شود. 
کالاهایی که شامل کارمزد یا سود فروشنده هستند، امکان ترسیم نمودار و پیش‌بینی قیمت ندارند. چراکه این دسته از کالاها توسط هر فروشنده با درصد سود متفاوت به فروش می‌رسد و قیمت برابری در میان فروشنده‌های مختلف ندارد. طلای آب شده هم از همین دسته کالاهاست. اگر فروشنده‌ای نمودار قیمت برای طلای آبشده ارائه داد، آن نمودار را برحسب قیمت خودش رسم کرده است و نمی‌توان بر اساس آن، قیمت آینده را پیش‌بینی کرد. 

پیش بینی قیمت طلای آب شده

چرا پیش‌بینی قیمت طلای آبشده امکان ندارد؟

طلای آبشده در واقع مشتقی از طلای 18 عیار است. این کالا به‌صورت دسته‌دوم وارد چرخه خریدوفروش شده است. بر همین اساس هر فروشنده درصد سود متفاوتی برای آن پیشنهاد می‌دهد. در نتیجه این اتفاق، قیمت مشخصی برای طلای آبشده در هر روز وجود ندارد. پس نمی‌شود نمودار جامعی برای قیمت طلای آبشده ترسیم کرد. نبود پیشینه قیمت مشخص هم باعث می‌شود تا پیش‌بینی قیمت طلای آبشده امکان‌پذیر نباشد. 
هرچند درصد سود فروشنده‌ها با یکدیگر متفاوت است، اما درهرصورت طلای آبشده هم فرآورده‌ای از طلای 18 عیار است. در نتیجه شما با دنبال کردن قیمت طلای 18 عیار، می‌توانید به صورت حدودی قیمت طلای آبشده را هم به‌دست بیاورید. به عبارتی بهترین روش برای پیش‌بینی قیمت طلای آبشده، پیش‌بینی قیمت طلا و افزودن درصد سود فروشنده به آن است. 

تفاوت قیمت آبشده نقدی و قیمت طلای آب شده

اتحادیه طلافروشان هر روز قیمت طلای آبشده نقدی را اعلام می‌کند. مشابهت اسمی این قیمت با طلای آبشده باعث شده تا افراد فکر کنند که این قیمت در واقع قیمت طلای آبشده است. اما قیمت طلای آبشده نقدی در واقع قیمت مظنه است و قیمت تابلوی طلافروشی‌ها نیز بر همان اساس نوشته می‌شود. 
طلای آبشده نقدی به قیمت طلای خام و استاندارد 18 عیار گفته می‌شود که توسط اتحادیه و بر اساس مثقال اعلام می‌شود. اما طلای آبشده‌ای که توسط فروشندگان طلا فروخته می‌شود و به دلیل نداشتن اجرت ساخت برای سرمایه‌گذاری مناسب است، با این طلا متفاوت است. 
قیمت طلای آبشده با قیمت طلای آبشده نقدی برابر نیست. طلای آب شده بر اساس سود فروشنده، در هر جا قیمت متفاوتی پیدا می‌کند. در نتیجه پیش‌بینی قیمت طلای آبشده برابر با پیش‌بینی قیمت طلای آبشده نقدی نمی‌شود. برای طلای آبشده نقدی می‌توان نمودار رسم کرد و بر آن اساس پیش‌بینی قیمت انجام داد؛ چراکه پیشینه قیمت آن مشخص است و هر روز توسط اتحادیه اعلام می‌شود. اما برای قیمت طلای آبشده نمی‌توان یک نمودار و پیش‌بینی جامع رسم کرد؛ چون قیمت آن در نزد هر فروشنده متفاوت است.

نحوه پیش بینی قیمت طلای آب شده

چگونه قیمت طلای آب شده را پیش‌بینی کنیم؟

قیمت طلای آب شده به دلیل تفاوت سود فروشنده‌ها با یکدیگر، امکان پیش‌بینی دقیق ندارد. اما این را می‌دانید که طلای آب شده بر اساس قیمت تابلوی طلافروشی که قیمت یک گرم طلای 18 عیار 750 است معامله می‌شود. در نتیجه اگر فروشنده خود را می‌شناسید و می‌دانید درصد سود دریافتی او چقدر است، شما می‌توانید با دنبال کردن و پیش‌بینی قیمت طلای روز، به قیمت طلای آبشده در همان روز برسید. با این روش می‌توانید تخمین بزنید که بهترین زمان برای خرید طلای آب شده چه زمانی و در چه قیمتی است. 

جمع‌بندی

از آنجایی‌که طلای آبشده یک فرآورده از طلای 18 عیار است و شامل سود فروشنده می‌شود، نمی‌توان پیش‌بینی قیمت برای آن ارائه کرد. چراکه سود هر فروشنده با دیگری فرق می‌کند. اما اگر به‌صورت‌کلی می‌خواهید قیمت حدودی طلای آبشده را بدانید، باید قیمت طلای 18 عیار را روزانه دنبال کنید و سود یک فروشنده را به آن اضافه کنید تا قیمت طلای آبشده حاصل شود. این را هم به یاد داشته باشید که قیمت طلای آبشده نقدی که توسط اتحادیه اعلام می‌شود، قیمت مظنه بازار است و با قیمت طلای آبشده مدنظر ما متفاوت است. 
 

نظرات
captcha

کاربر گرامی، در صورت مشاهده هرگونه خطا در این صفحه، روی دکمه گزارش خطا کلیک کنید تا در اولین فرصت مشکل را برطرف کنیم

گزارش خطا
پشتیبانی

پشتیبانی

در حال تلاش جهت برقراری ارتباط با سرور
  • جهت گفتگو با پشتیبانی، اطلاعات زیر را تکمیل کنید

00:00
بازار طلا

میخواهید از آخرین اخبار و تخفیف های بازار طلا باخبر شوید؟